مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با اشاره به اینکه زادگاه جنگجویان لیارسنگ بن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید، اظهار داشت: هرگونه تخریب و صدمه به این اثر تاریخی طبق ماده ۵۶۲ لغایت ۵۶۸ قانون مجازات اسلامی جرم محسوب و مجرم تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد.

به گزارش ندای گیلان، شهرود امیر انتخابی با اعلام این خبر گفت: مجموعه باستانی لیارسنگ بن از توابع دهستان سمام بخش رانکوه شهرستان املش محوطه‌ای بسیار گسترده‌ای است، مساحت این مجموعه ۲۷ هکتار بوده که شامل گورستان باستانی-محوطه استقرار، پناهگاه صخره ای و درختان قدیمی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان ادامه داد: این مجموعه در سال ۱۳۹۱ مورد شناسایی قرار گرفت با توجه به ضرورت انجام مطالعات در این محوطه و پس از یک وقفه نسبتا طولاتی برای اخذ مجوزهای لازم در تابستان ۱۳۹۳ هیاتی به سرپرستی ولی جهانی انجام و در نتیجه منجر به کشف یک محوطه عظیم شد سپس این کاوش‌ها در فواصل سال‌های ۱۳۹۵ و۱۳۹۶و۱۳۹۷ ادامه پیدا کرد که در نتیجه این پژوهش‌ها در ۱۰ کارگاه و حدود ۳۱ گمانه آزمایشی منجر به کشف آثار بسیار مهم و ارزشمندی از دوران اشکانی و ساسانی شد.

وی افزود: طی این کاوش ها ۳ نمونه قبور از نوع تدفین‌های خمره ای، دخمه ای، چاله ای و اشیاء بسیار ارزشمند از نوع سفالین، مفرغین و… بدست آمد. همه این آثار نشانگر اهمیت این مجموعه تاریخی در ادوار تاریخی است.

امیر انتخابی ضمن اشاره به اینکه مجموعه باستانی لیارسنگ بن به شماره ۳۱۴۴۸ مورخ ۱۹/۱۲/۱۳۹۷ به مساحت ۲۷ هکتار و حدود حریم ۵۷ هکتار در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید در پایان خاطر نشان کرد: هرگونه تخریب و صدمه به این اثر تاریخی طبق ماده ۵۶۲ لغایت ۵۶۸ قانون مجازات اسلامی جرم محسوب و مجرم تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد.