مدیر کل میراث فرهنگی گیلان گفت: جام «سیمین زراندود رشی» بعد از حدود سه دهه دوری به صورت دائمی به استان گیلان بازگشت.

به گزارش ندای گیلان از رشت،مسعود حلاج‌پور، اظهار کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته و با حمایت‌های وزیر میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی «جام سیمین رشی» به استان گیلان بازگردانده شد.

وی با بیان اینکه این جام در کاوش‌های اوایل دهه ۷۰ محوطه باستانی رشی رودبار استان گیلان کشف شد، افزود: این جام پس از به نمایش درآمدن در نمایشگاه‌های مختلف خارجی از جمله تور نمایشگاه هفت هزار سال هنر ایران در موزه‌های متعدد اروپایی به کشور بازگردانده و در موزه ایران باستان نگهداری شد.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان ادامه داد: با پیگیری‌های این اداره کل و پس از اخذ مجوزهای لازم «جام سیمین رشی» به محل نگهداری دائمی خود در موزه باستان‌شناسی رشت منتقل شد.

وی با اشاره به ویژگی‌های ظاهری این جام و دهه‌ها دوری آن از گیلان، گفت: این ظرف سیمین زرد اندود متعلق به اواخر دوره ساسانی (قرون ۶ و ۷ میلادی) بوده که در زیر دارای پایه حلقوی و در رویه بیرونی آن با کنده‌کاری‌های هنرمندانه مزین شده است. این تصاویر شامل تصاویری از صیادان ماهی و موجودات افسانه‌ای بالدار اعم از قوچ، اسب، شیر و بز کوهی که ملهم از اعتقادات مردمان عصر ساسانی بوده و جمیع این نقوش اعجاز آمیز در هنر فلزکاری زمان خود یک شاهکار هنری را خلق کرده است.

حلاج‌پور به ویژگی‌های منحصر به فرد ظاهری آن نیز اشاره و با بیان اینکه این جام به عنوان یکی از نمادهای فرهنگی مردم گیلان شناخته می‌شود، اضافه کرد: اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان به منظور پاسخ به مطالبه مردم استان برای بازگشت این جام توانست پس از برنامه‌ریزی و تلاش‌های همه‌جانبه تیم‌های تخصصی آن را به گیلان بازگرداند.

وی با اشاره به مراحل مرمت موزه باستان‌شناسی شهر رشت، تصریح کرد: امیدواریم با اتمام مراحل مرمت این بنا در ایام دهه فجر جام سیمین زراندود رشی به عنوان میراث شاخص فرهنگی هنری مردم گیلان، در طی یک مراسم در معرض دید علاقه‌مندان و فرهیختگان استان قرار گیرد.

لازم به ذکر است، جام سیمین زرداندود رشی، با وزن ۵۸۳ گرم، در قطر ۲۰.۵ سانتی‌متر و ارتفاع ۴.۱ سانتی‌متر متعلق به عصر ساسانی بوده و با شماره ۵۶۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است که اکنون پس از نزدیک به سه دهه به استان گیلان بازگشته است