ترامپ در طول تبلیغات انتخاباتی خود همواره می گفت که نفتا یکی از بدترین پیمان های تجاری است که آمریکا در طول تاریخ خود امضا کرده و من اگر رئیس جمهور شوم، دوباره در خصوص این توافق با دو کشور کانادا و مکزیک مذاکره خواهم کرد تا توافقی مناسب تر و منصفانه تر برای آمریکا به دست آورم

به گزارش ندای گیلان ،پیمان جدید نفتای ترامپ که میان آمریکا، کانادا و مکزیک به امضا رسید، در زمانی مناسب برای انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا حاصل شد. امضای این پیمان به دونالد ترامپ، اجازه می دهد که به خود ببالد و به طرفداران خود و دیگر شهروندان آمریکایی بگوید که من نه تنها به وعده انتخاباتی خود عمل کردم بلکه مواضع قاطعی که در خلال مذاکرات با دو همسایه شمالی و جنوبی آمریکا گرفتم، باعث شد توافق تجاری جدیدی به دست آید که برای شرکت ها و کارگران آمریکایی به مراتب منصفانه تر از توافق اولیه نفتاست. علت این که ترامپ تصور می کند این حرکتی مناسب پیش از برگزاری انتخابات میان دوره ای کنگره و فرمانداری های ایالت های آمریکاست، این است که وی در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز در اول ژوئیه (بیش از سه ماه پیش) گفته بود که تمایل دارد برای امضای توافق جدید نفتا، تا پس از برگزاری انتخابات میان دوره ای کنگره صبر کند. این در حالی است که با وجود مشکلاتی که میان آمریکا و کانادا در مسیر مذاکره برای امضای توافق جدید نفتا به وجود آمده بود، ترامپ- برخلاف اظهاراتش در اول ژوئیه- تمام تلاش خود را کرد که در فاصله ای مناسب (کمتر از یک ماه و نیم) مانده به انتخابات میان دوره ای به این توافق تجاری که مکرر درباره آن صحبت کرده بود، دست پیدا کند تا به نامزدهای جمهوری خواه مجلس نمایندگان، سنا و فرمانداری های ایالت های مختلف آمریکا که از سوی رقبای دموکرات خود تحت فشار قرار گرفته اند، کمکی قابل توجه کرده باشد.

ترامپ در طول تبلیغات انتخاباتی خود همواره می گفت که نفتا یکی از بدترین پیمان های تجاری است که آمریکا در طول تاریخ خود امضا کرده و من اگر رئیس جمهور شوم، دوباره در خصوص این توافق با دو کشور کانادا و مکزیک مذاکره خواهم کرد تا توافقی مناسب تر و منصفانه تر برای آمریکا به دست آورم. در عین حال، ترامپ باید در خلال مدت باقی مانده تا انتخابات میان دوره ای یاد شده، مردم شکاک آمریکا را متقاعد سازد که این توافق جدید به نفع کارگران آمریکایی خواهد بود، زیرا طبقه کارگر آمریکایی طی دو دهه گذشته – بر اثر سیاست های جهانی سازی دولت های پیشین آمریکا و همچنین به علت انتقال مشاغل آمریکا به خارج از این کشور به دست شرکت های بزرگ آمریکایی- فشارهای شدیدی را متحمل شده اند.

ترامپ تلاش دارد حداکثر بهره برداری سیاسی را از امضای این توافق بکند. یکی از چالش های ترامپ این است که پایگاه هواداران خود را که از جنگ های تجاری و تعرفه ای ترامپ ضربه خورده اند، قانع کند که این توافق جدید به مراتب بهتر از نفتای قبلی است. از همین رو ترامپ حتی نام این توافق را تغییر داده است، زیرا اصول نام نفتا در ذائقه طرفداران وی که بیشتر در میان کشاورزان و کارگران بخش خودروسازی آمریکا هستند، کمی تلخ یا حتی منفور به نظر می آید. از این رو، ترامپ نام توافق جدید خود را که صرفا ملغمه ای از همان نفتای قدیمی و توافق تجارت آزاد دو سوی اقیانوس اطلس است، کاملا تغییر داده است.

این در حالی است که ترامپ در همان نخستین روز کاری خود به عنوان رئیس جمهور آمریکا از توافق تجارت آزاد دو سوی اقیانوس پاسیفیک خارج شد . البته از آن جایی که این توافق به تازگی امضا شده است، هنوز نظرسنجی های کافی برای درک تأثیرگذاری آن بر رأی دهندگان آمریکایی منتشر نشده است. در عین حال، نظرسنجی های سابق حاکی از حمایت مردم آمریکا از مذاکره مجدد بر سر توافق نفتا بوده است و شاید نتایج همان نظرسنجی ها به ترامپ انگیزه داده است که این توافق را هرچه زودتر به سرانجام مطلوب برساند.

نکته اصلی این است که حدود 30 درصد از آمریکایی ها- که رقم قابل توجهی است- اظهار کردند که نمی دانند آیا توافق جدید، «مثبت» یا «منفی» خواهد بود. قانع کردن این افراد دودل برای هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه پیش از انتخابات میان دوره ای، حائز اهمیت است. اگر ترامپ و دستیارانش بتوانند اکثریت این افراد را متقاعد کنند که نفتای جدید به مراتب بهتر از نفتای قدیمی است و برای اقتصاد آمریکا و معیشت مردم این کشور مفید خواهد بود، ممکن است باعث کمک به نامزدهای جمهوری خواه در انتخابات میان دوره ای شود.

این در حالی است که دموکرات ها تلاش خواهند کرد از این توافق انتقاد کنند، یا دست کم بگویند، این توافق فرق چندانی با نفتای قبلی ندارد، جز این که اسمش عوض شده است. یکی دیگر از بخش های این نظرسنجی که شاید خبر خوبی برای ترامپ نباشد این است که نزدیک به سه چهارم از آمریکایی ها- صرف نظر از این که نفتای جدید را خوب یا بد می دانند- گفته اند: توافق نفتا بر زندگی شخصی ما هیچ تأثیری ندارد. یکی دیگر از چالش ها برای ترامپ این است که برخی از بندهای توافق جدید «یو اس ام سی ای» تا سال 2020 عملیاتی نخواهد شد و از این رو تأثیر ملموسی بر شرایط داخلی آمریکا یا معیشت مردم این کشور نخواهد گذاشت. با وجودی که ترامپ مدعی شده است کارگران بخش خودروسازی آمریکا کاملا از توافق جدید نفتا پشتیبانی می کنند، ریچارد ترامکا، رئیس اتحادیه کارگری
« ای اف ال-سی آی او» که بزرگ ترین گروه مادر برای اتحادیه های کارگری آمریکاست و بسیاری از اتحادیه های کارگری این کشور را تحت پوشش خود دارد، روز دوشنبه بیانیه ای مبهم و فاقد هر گونه تعهد صریح به حمایت از توافق جدید، موسوم به «یو اس ام سی ای» منتشر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است: «هنوز باید درباره بسیاری از جزئیات این توافق کنکاش و بررسی های لازم انجام شود تا طبقه کارگر و زحمتکش آمریکایی بتواند قضاوتی نهایی درباره این توافق (نفتای جدید) انجام دهد.» ریچارد ترامکا افزود: «تاریخ ما (آمریکا) که مملو از توافقات تجاری است که زندگی خانواده های زحمتکش (طبقه کارگر) را نابود کرده است، ما را بر این می دارد که بالاترین سطح مداقه و ارزیابی های موشکافانه را انجام دهیم، پیش از آن که بتوانیم از این توافق (رسما ) اعلام حمایت کنیم.»