دونالد ترامپ در یک نشست خبری عصر روز جمعه، اعلام کرد که 65 هزار آمریکایی از کرونا کشته می شوند. ترامپ در ادامه میان خبرنگاران مدعی شد که باراک اوباما رئیس جمهور اسبق آمریکا به آزمایشگاه ووهان کمک مالی کرده است.

به گزارش ندای گیلان به نقل از خبرآنلاین،رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس خبری روزانه خود درباره شیوع کرونا در ایالات متحده، اوباما را متهم به همکاری در اشاعه ویروس کرد و اعلام کرد که تلفات این کشور به ۶۵ هزار نفر می رسد.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که دونالد ترامپ در یک نشست خبری عصر روز جمعه، اعلام کرد که ۶۵ هزار آمریکایی از کرونا کشته می شوند. ترامپ در ادامه میان خبرنگاران مدعی شد که باراک اوباما رئیس جمهور اسبق آمریکا به آزمایشگاه ووهان کمک مالی کرده است.

به گزارش وب سایت شبکه خبری سی ان ان، دونالد ترامپ درباره گسترش کووید-۱۹ در آمریکا، با حمایت از اندک طرفدارانش که به خیابان‌ها آمدند و خواستار برطرف شدن قرنطینه بودند، افزود: آنها در نظر من افراد بسیار مسئولیت‌پذیری هستند.

وی درباره پیام توئیتری که صبح امروز برای ترغیب این معترضان در میشیگان، ویرجینیا و مینه‌سوتا منتشر کرده بود، هم گفت: من احساس راحتی بسیاری دارم.

رئیس جمهوری آمریکا مدعی شد آنچه در مینه‌سوتا انجام می‌شود، متمم دوم قانون اساسی آمریکا را تضعیف می‌کند.

سی ان ان پس از گزارش توئیت های ترامپ نوشت: رئیس جمهور آمریکا در جریان کنفرانس خبری روزانه خود گفت که انتظار دارد قربانیان ویروس کرونا در آمریکا در مجموع بین ۶۰ تا ۶۵ هزار نفر بشود.

وی افزود که معتقد است اوج شیوع ویروس کرونا در آمریکا عبور کرده و آمریکا به زودی به حالت قبل خود باز خواهد گشت و اقتصاد این کشور با در نظر گرفتن معیارهای بهداشتی بازگشایی خواهد شد.

در حالی که تعداد قربانیان ویروس کرونا در آمریکا به ۳۷ هزار نفر رسیده گفت که آمریکا در حال حاضر به پادشاه دستگاه‌های تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) تبدیل شده و قصد داریم تعدادی از این دستگاه‌ها را به مکزیک بدهیم.

ترامپ در ادامه این کنفرانس خبری گفت که سران برخی از کشورها به صورت پنهانی از نحوه واکنش آمریکا به ویروس کرونا تمجید کرده‌اند.

در همین حال خبرنگاری پرسید چین می‌گوید تعداد کشته‌های ناشی از ویروس کرونا در ووهان، ۵۰ درصد بیشتر است و به حدود چهار هزار نفر رسیده است. آیا از نظر شما این عدد معتبر است؟

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ گفت من هر شب به رسانه‌ها گوش می‌دهم که ما بیشترین مرگ‌ومیر را در جهان نداریم. بیشترین تعداد باید در چین باشد. آن کشوری پرجمعیت است و در معرض این خطر فوق العاده قرار گرفته است. آنها باید بیشترین کشته‌ها را داشته باشند.

ترامپ افزود: امروز دیدم که آنها اعلام کردند به طور اساسی تعداد آنها تنها در ووهان افزایش یافته است. آنها درباره خارج از ووهان صحبت نمی‌کنند.

خبرنگاری پرسید برخی از متحدان شما خواستار کاهش ظرفیت چین در مسابقات المپیک ۲۰۲۲ شده‌اند، آیا مورد توجه شما هم هست؟

رئیس جمهوری آمریکا پاسخ داد: من به تازگی توافقی با چین منعقد کردم که آنها می‌خواهند ۲۵۰ میلیارد دلار از محصولات را خریداری کنند. می‌خواهم ببینم چه پیش خواهد آمد و آنها چگونه توافق را به طور کامل اجرا می‌کنند. ما بحث زیادی با آنها در پیش داریم.

ترامپ که به طور مشخص نمی‌خواست وارد این موضوع شود، اظهار کرد: من خوشحال نیستم، در این زمینه با آنها صحبت کردم که می‌توانست بسیار پیشتر متوقف شود. آنها این را می‌دانند و ما نمی‌توانیم و منصفانه هم نیست که سلامت جهان دچار آن شود. امیدوارم آنها موضع متفاوتی اتخاذ کنند. آنها گزارش نمی‌دهند که در داخل چین چه پیش آمده است. نه! من در قبال چین خوشحال نیستم.

خبرنگار دیگری پرسید جامعه اطلاعاتی آمریکا می‌گویند ویروس کرونا ظاهرا از آزمایشگاه ووهان آمده است. همچنین گزارشی وجود دارد که موسسه ملی سلامت (ان آی اچ) در دوره باراک اوباما به این آزمایشگاه حدود ۳.۷ میلیارد دلار کمک پرداخت کرده است. چرا آمریکا باید به چین کمک اعطا کند؟

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ گفت دولت اوباما مبلغ ۳.۷ میلیون دلار کمک مالی به آنها داده است و ما دستور داده‌ایم بررسی کنند آیا هیچ کمک مالی به آن منطقه می‌رود؟ ما حدود یک ساعت قبل و همچنین در صبح با دقت به این مساله نگاه کردیم. آن کمک مالی مدت‌ها قبل اعطا شد. به آنها مقدار قابل توجهی پول داده شد.

ترامپ برای اینکه باراک اوباما و حزب دموکرات‌ها را تخریب کند، از خبرنگار پرسید شنیده‌اید این کمک‌ها در چه سالی بوده است؟ که پاسخ داد: ۲۰۱۵

وی با قیافه‌ای حق به جانب اظهار کرد پس معلوم است چه کسی رئیس جمهوری بوده است.