این سوال نیز مطرح می شود که چگونه اعضای ارشد حزب جمهوری خواه که چند‌ ماه مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری، تمام قد از ترامپ در میانه آشوب عظیم اجتماعی در کشورشان دفاع می‌کنند،به جان بولتون اجازه داده اند در کتاب تازه خود رئیس جمهوری آمریکا را به ارتکاب تخلفات قابل استیضاح متهم کند؟ آیا بولتون که روزی یکی از وفادارترین افراد به دونالد ترامپ بود ، تبدیل به خائن‌ترین فرد به ترامپ شده است؟یا او فر شته نجات ترامپ از مخمصه ای است!

به گزارش ندای گیلان،«اتاقی که در آن اتفاق افتاد: خاطرات کاخ سفید»نام کتابی است که روایتگر یک دوستی تا دشمنی است،یک آشنایی تا یک دنیا هجمه و توهین. این خلاصه ماجرای ترامپ و بولتون است. در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ کتاب‌های زیادی منتشر شده است، اما کمتر کتابی به اندازه کتاب جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق، مورد توجه قرار گرفته است.

بولتونی که کتابش را سرانجام پس از کش وقوس های فراوان امروز منتشر کرد. فارغ از این که در این کتاب به چه موضوعاتی پرداخته شده ، نکته مهم تر آن است که چرا در شرایط کنونی این حجم از فضای رسانه‌ای به مطالب این کتاب اختصاص یافته است؟واقعیت این است که امسال، سال انتخابات آمریکاست.

نظرسنجی‌های انتخاباتی هم سر سازش با ترامپ ندارند و او فقط حفظ ظاهر می‌کند.برخی بر این عقیده اند که افشای گوشه هایی از اظهارات بولتون آن هم چند ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری حکایت از آن دارد که کسانی یا گروه خاصی با طرح این موضوع که ترامپ شایستگی ریاست جمهوری را ندارد، نمی خواهند وی برای دور دوم انتخاب شود.

برخی دیگر نیز معتقدند بولتون با این کار، مستقیم به روی ترامپ آتش گشوده و امیدوار است که یک دموکرات به جای او انتخاب شود. آن ها معتقدند از نظر بولتون، حضور ترامپ در رأس قدرت آمریکا برای منافع ملی این کشور خطرناک است چنان که درخواست کمک ترامپ از چین برای پیروزی در انتخابات آینده را خیانت به قانون اساسی آمریکا می داند.به عقیده آن ها تفاوت بسیاری بین کتاب بولتون و سایر کتاب هایی که به تازگی منتشر شده اند، وجود دارد زیرا وی یک سفیدپوست راستگرای به شدت محافظه کارِ نزدیک به اسرائیل است نه یک چپ دموکرات و اقلیت و این موضوع باعث ریزش بیشتری از افراد این طیف از جرگه حامیان ترامپ خواهد شد.

آن ها بر این عقیده اند که بولتون با این حمله، شیرازه سیاست های ترامپ را از هم می پاشد؛ به هرحال ترامپ تنها کسی است که از زمان به قدرت رسیدن، تمام توان خود را چه در سخنرانی ها و چه در شبکه های اجتماعی، صرف تحقق شعارهای انتخاباتی خود کرده است و هنوز در میان نژادپرستان سفید پوست که اغلب در جنوب آمریکا متمرکز هستند و تمام هم و غم شان اقتصاد است طرفدارانی دارد که برخی این طرفداران را به عنوان هسته و پایگاه رای ۳۵ درصدی وی می شناسند .

از آن جایی هم که بولتون یک جمهوری‌خواه تمام‌عیار است، نه کاخ سفید و نه حامیان وی نمی‌توانند مطالب کتاب را اظهارنظر ساده یا اطلاعات به دست آمده توسط لابی‌های دموکرات اعلام کنند.به هر حال او پیش از این مشاور امنیت ملی ترامپ بوده است و این سمت، در آمریکا بسیار مهم است.اما از طرف دیگر برخی از تحلیل گران بر این باورند که چون کمپین انتخاباتی ترامپ بر اساس یک راهبرد از پیش تعیین شده از هر فرصتی برای فرافکنی و انحراف افکار عمومی از نارسایی های مدیریتی ترامپ در سه سال و نیم گذشته بهره می‌گیرد، رسانه‌های مذکور موظف شده‌اند با پرداختن پر حجم به این کتاب، توجه افکار عمومی را از موضوعاتی چون «کرونا» که تاکنون جان حدود ۱۲۰ هزار نفر را در آمریکا گرفته و «اعتراضات ضدنژادپرستی در پی قتل جورج فلوید» پرت کنند.

آن ها معتقدند دوقطبی شکل‌گرفته در جامعه آمریکا به قدری قدرتمند است که حتی بحران نژادی و کرونا نیز به طور ملموس نتوانسته در جبهه موافقان و مخالفان ترامپ تغییری ایجاد کند.این سوال نیز مطرح می شود که چگونه اعضای ارشد حزب جمهوری خواه که چند‌ ماه مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری، تمام قد از ترامپ در میانه آشوب عظیم اجتماعی در کشورشان دفاع می‌کنند،به جان بولتون اجازه داده اند در کتاب تازه خود رئیس جمهوری آمریکا را به ارتکاب تخلفات قابل استیضاح متهم کند؟ آیا بولتون که روزی یکی از وفادارترین افراد به دونالد ترامپ بود ، تبدیل به خائن‌ترین فرد به ترامپ شده است؟ یا او فر شته نجات ترامپ از مخمصه ای است که اکنون در آن گرفتار شده است .

تصویری که بولتون در کتابش از ترامپ ارائه می‌دهد رئیس‌جمهوری بی‌اطلاع از ساده‌ترین موضوعات ژئوپلیتیک است که عمده تصمیماتش با یک هدف مشخص گرفته می‌شوند: پیروزی مجدد در انتخابات. آیا بولتون خواسته یا ناخواسته در مسیر تحقق این هدف ترامپ قرار گرفته است ؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات حداقل باید تا ۴ نوامبر ۲۰۲۰یعنی یک روز بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا صبر کرد .

 

دیگر اعتمادی به گوایدو ندارم ،حاضرم با مادورو دیدار کنم!
حالا که  مذاکره با ایران امکان‌پذیر نیست، پس مذاکره با ونزوئلا هم بد نیست. شاید بتواند موقعیت ترامپ را به ویژه در میان لاتین تبارها بهبود بخشد.رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با «آکسیوس» از تردید درباره مشروعیت بخشیدن به «خوان گوایدو» رهبر اپوزیسیون ونزوئلا خبر داد و اعلام کرد که آماده دیدار با «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور این کشور است. وی در این باره گفت: شاید به دیدار با مادورو فکر کنم. او هم مایل به انجام این دیدار است و من هیچ وقت با این مسئله مخالف نبوده‌ام. می‌دانید که به ندرت با دیدار کردن مخالفت می‌کنم. ترامپ همچنین افزود: دیگر اعتماد چندانی به گوایدو ندارد که به رغم حمایت آمریکا، از به دست گرفتن کنترل پارلمان ونزوئلا ناکام ماند.رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا از بابت این که به پیروی از جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید، از گوایدو حمایت کرده، پشیمان است نیز افزود: نه دقیقاً. اما واقعاً از آن چه در ونزوئلا می‌گذشت، ناراضی بودم. گفتنی است ترامپ در حالی از احتمال دیدار با مادورو صحبت می‌کند که پمپئو وزیر خارجه دولت وی و همچنین مایک پنس معاون ریاست جمهوری، وقت و انرژی زیادی صرف مقابله با دولت مشروع کاراکاس و دفاع از گوایدو کرده‌اند. این در حالی است که بولتون هم در کتاب جدید خود با عنوان «اتاقی که در آن اتفاق افتاد»، می‌گوید از نظر ترامپ، گوایدو برخلاف مادورو فردی ضعیف تلقی می‌شد.

 

*نویسنده : دکترحامد رحیم‌پور