باز باران، باز آبگرفتگی و سیل، قصه تابستانه مردمان شمال از جمله مازندران بوده که در آخرین روزهای اولین ماه تابستان تکرار شد.

حوادث ندای گیلان:نم نم باران که می بارد قصه دیرین و تلخ سیل تکرار می شود و با خود قصه خاموش مرگ درختان در بالادست و تخریب و تصرف بستر رودخانه در پایین دست را طنین انداز می کند.

باران تابستانه و رگباری عصر یکشنبه کرانه جنوبی دریای خزر، این بار هم کار دست مازندران داد و علاوه بر تخریب و آبگرفتگی راه ها، سبب بروز خسارتهای جانی و مالی شد.

از سوی دیگر مدیرکل ستاد بحران استان البرز خبر داده است که در محور کرج – چالوس در محدوده آسارا و روستای سیجان ۵ تن کشته و بیش از ۱۰ تن مفقود شده اند.

ابوالقاسم باقری از مفقود شدن ۵۰ دستگاه خودرو در سیل محور کرج – چالوس محدوده آسارا نیز خبر داد و افزود: احتمال افزایش آمار کشته شدگان وجود دارد.

به گفته وی همچنین طغیان رودخانه و وقوع سیل در منطقه بالا طالقان باعث خسارت به زمین های کشاورزی شده و  ۲ پل را در این منطقه تخریب کرده است.

هراز و چالوس مسدود شد

مدیرکل راه و شهرسازی مازندران بامداد دوشنبه با اشاره به بارندگی شدید عصر و شب گذشته، گفت: در حال حاضر، هراز، کنداون و سوادکوه برای تردد باز است اما در مقاطعی شاهد ریزش سنگ در محورها هستیم و باید مسافران و رانندگان ایمنی لازم را رعایت کنند.

وی با بیان اینکه ترافیک محورهای استان روان است، اظهار داشت: راه چهار روستا به دلیل رانش و ریزش مسدود شده که تلاش راهداران برای بازگشایی مسیرها ادامه دارد.

با این حال ساعتی بعد سخنگوی مرکز مدیریت راه های کشور از مسدود شدن محورهای هراز و چالوس خبر داد و گفت: مسافران از مسیرهای جایگزین آزادراه «قزوین – رشت» و محور «فیروزکوه» تردد کنند.

یاسر خالدی در خصوص آخرین وضعیت ترافیکی محورهای چالوس و هراز گفت: به دنبال بارندگی در شمال کشور از حدود نیم ساعت پیش محورهای هراز و چالوس مسدود شده و پلیس در حال تخلیه بار ترافیکی در این دو محور است.

وی با بیان اینکه ریزش کوه در منطقه چالوس اتفاق افتاده است، افزود: راهداران در تلاش برای بازگشایی این محور هستند که امیدواریم تا ظهر امروز این محور بازگشایی شود. همچنین محور هراز هم با ریزش کوه در تونل شماره ۲ و ۳ مواجه شده است که پیش بینی می کنیم تا یک ساعت دیگر این محور بازگشایی شود.

سخنگوی مرکز مدیریت راه های کشور با اعلام اینکه رانندگان حتی در صورت بازگشایی این مسیرها هم سعی کنند  از مسیرهای جایگزین تردد داشته باشند، ادامه داد: مسافران غرب مازندران می توانند از آزادراه قزوین – رشت و مسافران شرق این استان از محور فیروزکوه تردد کنند.

علی نوری پور رئیس اداره راه وشهرسازی لاریجان نیز یکشنبه شب در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: ترافیک بسیار سنگینی از سمت آمل به تهران در منطقه گزنک، پارک جنگلی و تونل شماره شاهد هستیم.

وی اعلام کرد:هم اکنون با ریزش کوه در مناطق پنجاب وشنگال ده روبه رو هستیم که نیروهای راهداری مشغول پاکسازی هستند.

رئیس اداره راه و شهرسازی لاریجان تصریح کرد: در محور هراز روستای آب اسک تا شهرستان رودهن جاده یک طرفه به سمت تهران است.

علی اصغر احمدی مدیرکل مدیریت بحران مازندران، در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه بروز سیل در منطقه سوادکوه مشکلاتی ایجاد کرده است، با بیان اینکه راههای رودبار و آلاشت سوادکوه نیز با تلاش راهداران بازگشایی شده است، از مجروح شدن دو نفر در روستای پارسی و تل افرا خبر داد.

 آخرین خبرها حاکی است، بارندگی همچنان در مازندران ادامه داشته و بر اساس پیش بینی هواشناسی تا آخر هفته تداوم دارد.

راه های سوادکوه و نوشهر آبگرفتگی مشکل ساز شده و نکته مهم اینکه ریزش سنگ از کوه ها در پی بارندگی ها، همچنان ادامه دارد و مسیر را پرخطر کرده است .

 بارندگی های رگباری و تابستانه عصر یکشنبه در استان مازندران سبب بروز مشکلاتی در منطقه شده و مسافران رادچار سردرگمی کرد.

بیش از سه میلیون مسافر در سه روز اخیر در مازندران اقامت داشتند.

بررسی سیلاب های مکرر مازندران، بیانگر بغض فروخفته درختان قطع شده جنگلی و تخریب و تجاوز به بستر رودخانه ها است که در قالب سیل همواره خسارتهای زیادی بر پیکره استان وارد می کند.

بررسی و یادآوری سیل ویرانگر مرداد ماه سال ۷۸ نکا، سیلی که علاوه بر تخریب روستاها، جاده ها، پل ها و جنگل ها، بسیاری از هم استانی های ما را در شهر همجوارمان نكا و مسافرهای عبوری از این منطقه را قربانی خود کرد و سیل ویرانگر سال ۹۱ بهشهر كه ۶ نفر از همشهریان ما قربانی این سیل شدند، زنگ خطری برای مردم و مسئولان است.
سیل همواره در مازندران خسارت می زند و سیل بهاری بلده غرب مازندران و خسارتهای میلیاردی آن هنوز از ذهن مردم استان فراموش نشده است.

منبع:مهر