سرپرست فرمانداری رشت گفت: از 22 کیلومتری نوار ساحلی رشت واقع شده در دو بخش لشت‌نشا و خشکبیجار، دو نقطه محصور شده که 1400 متر متعلق به سایت و مجتمع آموزشی و رفاهی صداوسیماست که دستور داده شد تا کمتر از 10 روز فنس‌های آن جمع‌آوری شود. علاوه‌ بر این یک محدوده نظامی متعلق به نیروی دریایی سپاه داریم که با توجه به مباحث حاکمیتی و تسلط بر دریا مستثنی هستند.

به گزارش ندای گیلان از بندرانزلی،حمیدرضا امام‌پناهی در بازدید میدانی از نوار ساحلی مرکز استان در گفت وگو با خبرنگاران، گفت: درباره ضرب الاجل رئیس جمهور مبنی بر آزادسازی سواحل، اظهار کرد: با توجه به دستوری که رئیس جمهور مبنی بر مهلت ۲۰ روزه آزادسازی سواحل با اولویت دستگاه‌های دولتی صادر کردند، در استان گیلان بلافاصله حسب دستور استاندار هماهنگی‌های لازم صورت گرفت.

سرپرست فرمانداری رشت افزود: در پی سفر معاون اجرایی ریاست جمهوری به گیلان و بازدید از ۲۲ کیلومتری نوار ساحلی شهرستان رشت واقع شده در دو بخش لشت‌نشا و خشکبیجار، دو نقطه محصور شده که ۱۴۰۰ متر متعلق به سایت و مجتمع آموزشی و رفاهی صداوسیماست که دستور داده شد تا کمتر از ۱۰ روز فنس‌های آن جمع‌آوری شود. علاوه ‌بر این یک محدوده نظامی متعلق به نیروی دریایی سپاه داریم که با توجه به مباحث حاکمیتی و تسلط بر دریا مستثنی هستند.

امام‌پناهی گفت: خوشبختانه نوار ۶۰ متری سواحل در تصرف افراد حقیقی نیست، اما گشت‌های مشترک ترکیبی انجام می‌گیرد تا چنانچه افرادی به حریم ۶۰ متر سواحل تجاوز کرده باشند ظرف مدت یک هفته نسبت به عقب‌نشینی و آزادسازی سواحل اقدام کنند در غیر این صورت با حکم قضایی نسبت به پاکسازی حریم ۶۰ متر اقدام خواهیم کرد.

وی ادامه داد: حسب دستور رئیس جمهور و بر اساس تاکیدات معاون اجرایی رئیس جمهور و استاندار گیلان هیچ شخص، سازمان و نهادی حق ممانعت افراد به سمت ساحل را ندارد و اگر چنانچه مردم موردی را شاهد بودند، به فرمانداری گزارش کنند تا بلافاصله نسبت به جمع آوری و تخریب هرگونه مستحدثات در حریم ۶۰ متر و قانونی اقدام شود.

 در حاشیه این بازدید میدانی با دستور سرپرست فرمانداری رشت تمامی موانع موجود در طرح ساحلی مروارید خزر تا حریم قانونی ۶۰ متری از میان برداشته شد و نوار ساحلی به نفع مردم آزاد سازی شد.