معاون بهره برداری و توسعه فاضلاب شرکت آب و فاضلاب استان گیلان در مورد طرح ایجاد تاسیسات فاضلاب شهر انزلی گفت: این طرح از سال ۱۳۷۲ با هدف ارتقاء بهداشت عمومی، سلامت شهروندان، حفظ محیط زیست، جلوگیری از آلودگی سواحل دریا و تالاب بین المللی انزلی و حفظ منابع آبی آغاز شد.

به گزارش ندای گیلان از رشت،مارال محبوب، معاون بهره برداری و توسعه فاضلاب شرکت آب و فاضلاب استان گیلان در مورد طرح ایجاد تاسیسات فاضلاب شهر انزلی گفت: این طرح از سال ۱۳۷۲ با هدف ارتقاء بهداشت عمومی، سلامت شهروندان، حفظ محیط زیست، جلوگیری از آلودگی سواحل دریا و تالاب بین المللی انزلی و حفظ منابع آبی آغاز شد.

وی در ادامه با توجه به اعتبارات تخصیص داده شده در طرح فاضلاب بندر انزلی تشریح کرد تا کنون اقدامات زیر انجام گرفته است: احداث تصفیه خانه فاضلاب منطقه ایلیاران بندر انزلی به ظرفیت تصفیه ۲۰ هزار مترمکعب درشبانه روز از جمله اقدامات مهمی بوده که به مرحله بهره برداری رسیده است و برای اینکه این نیاز تامین شود، بالغ بر ۲۰۵ کیلومتر لوله‌گذاری در سطح شهر اجرا شده است.

وی در ادامه به احداث۲ ایستگاه پمپاژ فاضلاب اصلی و ۲ باب بالاآورنده اشاره کرد و افزود: برای احداث ۵ ایستگاه پمپاژ دیگر زمین خریداری شده است.

محبوب با تاکید بر اقدامات گفته شده، افزود: باتوجه به اهمیت جلوگیری از ورود فاضلاب به دریای خزر و تالاب بین المللی بندرانزلی و حفظ سلامت شناگاه‌ها در مناطق ساحلی، شرکت آب و فاضلاب استان گیلان در سریع‌ترین زمان ممکن، با اجرای طرح‌های فوری و کوتاه مدت شامل احداث ایستگاه پمپاژ فاضلاب منطقه انصارالحسین، ایستگاه پمپاژ فاضلاب پارک بادی منطقه پاسداران و ایستگاه پمپاژ فاضلاب منطقه اختر کاویان و خطوط انتقال مربوطه اقدامات موثری در راستای جلوگیری از ورود آلودگی به دریای خزر و تالاب بین المللی انزلی به انجام رسانیده است.

معاون بهره برداری و توسعه فاضلاب شرکت آب وفاضلاب استان گیلان همچنین بیان داشت: در حال حاضر تصفیه خانه شرقی بندر انزلی با ظرفیت ۱۲۰۰۰ متر مکعب در شبانه روز، با پیشرفت فیزیکی ۸۶ درصد، به همراه ایستگاه پمپاژ و خطوط انتقال ورودی و خروجی در دست اجرا است.

محبوب با اشاره به اینکه این پروژه از مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان گیلان و از پروژه‌های ویژه وزارت نیرو بوده است اظهار امیدواری کرد: با تخصیص اعتبارات مورد نیاز و تکمیل پروژه ها، شاهد آن باشیم پسابی با استاندارد تخلیه به آب‌های سطحی، تولید و وارد تالاب بین المللی بندر انزلی و دریای خزر گردد.