جشنواره‌ی ملی رهاسازی انواع بچه آبزیان دریای خزر، دریای عمان ، خلیج فارس و آب‌های داخلی کشور ، همزمان با استان‌های مازندران ، گلستان ، هرمزگان و خوزستان در ساحل پلرود رودسردر حال برگزاری است.

به گزارش ندای گیلان از رشت،دراین جشنواره که در ساحل پلرود بخش کلاچای از توابع شهرستان رودسر در حال برگزاریست، امروز ۴۵۰ میلیون قطعه انواع بچه آبزی از جمله بچه ماهیان استخوانی، خاویاری، دریایی و میگو در رودخانه‌های منتهی به آب‌های ساحلی استان‌های گیلان، خوزستان، مازندران، گلستان و آب‌های ساحلی جزیره‌ی قشم رها می‌شوند.

مدیرکل دفتر بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان شیلات کشور در این مراسم گفت : از مجموع ۴۵۰ میلیون قطعه بچه آبزی که عملیات رهاسازی آنها امروز در این ۵ استان آغاز می‌شود، ۳۰ میلیون قطعه بچه میگوست، ۵۰ میلیون قطعه بچه ماهی دریایی مختص آب‌های استان خوزستان و بقیه انواع بچه ماهیان استخوانی و خاویاری ا ست که بیشتر آن در گیلان رهاسازی خواهد شد.

ناصر کرمی راد افزود: از مجموع ۳۷۰ میلیون قطعه بچه ماهی آماده رهاسازی در ۳ استان شمالی کشور، ۱۶۰ میلیون قطعه در رودخانه‌های گیلان و ۱۶۰ میلیون قطعه هم در استان‌های مازندران و گلستان رها سازی می‌شود و ۵۰ میلیون قطعه هم با مشارکت صیادان و بهره برداران محلی و به شیوه‌ی تکثیر طبیعی در رودخانه و آب‌های داخلی رها خواهد شد که عمده‌ی آن در استان مازندران است.

وی همچنین حجم رهاسازی بچه ماهیان خاویاری را حدود ۳ میلیون قطعه اعلام کرد و گفت: عملیات رهاسازی این بچه ماهیان در استان گیلان انجام می‌شود.

سال گذشته حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه بچه ماهی خاویاری در گیلان رهاسازی شده بود.
قرار است در جشنواره‌ی امروز، مسئولان شیلاتی و استانداران ۴ استان مازندران، گلستان، هرمزگان و خوزستان نیز از طریق وبینار که در آن مشارکت دارند، پیام آقای نیکبخت، وزیر جهاد کشاورزی قرائت شود و سپس آقای سید حسین حسینی، رییس سازمان شیلات ایران سخنرانی کنند.
استاندار گیلان نیز دیگر سخنران مراسم امروز است.
هدف از برگزاری این جشنواره‌ی ملی، فرهنگ سازی و تنویر افکار عمومی در راستای حفاظت از ذخائر ژنتیکی آبزیان کشور عنوان شده است.