سازمان همکاری اسلامی از توافق ایران و عربستان برای از سرگیری روابط دیپلماتیک استقبال کرد و آن را گامی در راستای تقویت صلح و ثبات منطقه توصیف کرد.

به گزارش ندای گیلان به نقل از روزنامه الشرق، سازمان همکاری اسلامی از تاکید دو کشور بر لزوم احترام به حاکمیت کشورها و عدم دخالت در امور داخلی و تمایل به حل اختلافات از طریق گفت وگو و دیپلماسی در چارچوب روابط برادرانه و پایبندی به منشور سازمان ملل و سازمان همکاری اسلامی و معاهدات بین المللی استقبال کرد.

حسین ابراهیم طه، رئیس این سازمان ابراز امیدواری کرد که این گام در تقویت صلح و ثبات وامنیت در منطقه سهیم باشد و انگیزه ای بشود تا کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با یکدیگر همکاری کنند.

به‌دنبال سفر بهمن‌ ماه آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» به پکن، «علی شمخانی» از روز دوشنبه ۱۵ اسفند با هدف پیگیری توافقات سفر رئیس جمهور، مذاکرات فشرده‌ای را به‌منظور حل‌وفصل نهایی موضوعات فیمابین تهران – ریاض با همتای سعودی خود در چین آغاز کرد.

در پایان این مذاکرات، روز جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱، بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن با امضای «شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، «مساعد بن‌محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ ئی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رئیس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین صادر و توافق تهران – ریاض برای ازسرگیری روابط دوجانبه و بازگشایی مجدد سفارتخانه‌های دو کشور بعد از ۷ سال قطع رابطه اعلام شد.