مدیرعامل آبفای گیلان می گوید کنترل کیفیت آب شرب تولیدی شهر رشت با بکارگیری تجهیزات پیشرفته در آزمایشگاه های تخصصی مورد آنالیز قرار می‌گیرد و به صورت مداوم و یا با گزارش مردم در سامانه 122 هر شب عملیات تخلیه رسوبات احتمالی صورت می‌گیرد.

سید محسن حسینی در گفتگو با خبرنگار ندای گیلان در رشت در خصوص کیفت آب شهر رشت اظهار داشت: آب شرب شهر رشت با استفاده از آب های شیرین شامل منابع سطحی و زیر زمینی نسبت 96% و 4% تامین و پس از تصفیه از  طریق حدود 2000 کیلومتر شبکه توزیع به دست مشترکین محترم می‌رسد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان با بیان اینکه از آنجایی که منبع تامین آب تصفیه خانه بزرگ آب گیلان با ظرفیت تولید 3 مترمکعب در ثانیه از سد آیت الله بهجت با کیفیت بسیار مطلوب و گوارایی بالا می باشد افزود:این امر سبب رضایتمندی بسیار بالای شهروندان شهر رشت شده است.

حسینی خاطرنشان کرد:کنترل کیفیت آب شرب تولیدی شهر رشت با بکارگیری تجهیزات پیشرفته در آزمایشگاه های تخصصی میکروبی، فیزیک و شیمیایی، بیولوژی، ریزآلاینده آلی و ریزآلاینده معدنی مورد آنالیز قرار می‌گیرد.

این مقام مسئول بیان داشت:همچنین به صورت مستمر و روزانه آزمون های کلرسنجی، کدورت سنجی توسط واحدهای کنترل کیفی آزمایشگاه مرکزی و آزمایشگاه امور رشت بر روی شبکه توزیع انجام می شود.

مدیرعامل آبفای گیلان با بیان اینکه نتایج اين آزمون ها نشان مي دهد كه آب شرب شهروندان از نظر مطلوبیت کیفی مطابق استانداردهای ملی آب شرب ایران ميباشد گفت:همزمان و همراه با اين آزمونها در شرکت آب و فاضلاب، مرکز بهداشت استان نيز با انجام آزمون های مذکور امر نظارت بر کیفیت آب شرب را به عهده دارند.

وی خاطرنشان کرد: آزمایشگاه مدرن مرکزی شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان با اخذ و استقرار گواهینامه سختگیرانه استاندارد کیفیت ایزو 17025 در سال 96 در بخش مدیریتی و آزمایشگاهی به منظور ارتقای صحت و دقت نتایج آزمون های کیفی آزمایشگاه های آب، حائز رتبه برتر در کشور شده است.

حسینی با اشاره به اینکه همچنین واحد شستشوی شبانه، بصورت مرتب و با برنامه مدون و یا شکایات مشترکین در سامانه 122، هر شب عملیات تخلیه رسوبات احتمالی را در شبکه بر عهده دارد گفت: باز کردن شیرهای تخلیه انتهایی شبکه توزیع منجر به افزایش کیفیت آب می شود.