هویت عاملان انتشار اکاذیب علیه تعدادی از مقامات رسمی استان در فضای مجازی، توسط پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان گیلان فاش شد.

به گزارش نداي گيلان: سرهنگ “محمدخانی” رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی استان گیلان با اعلام این خبر گفت: در پی ارجاع چند فقره پرونده از دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان رشت به دادخواهی تعدادی از مقامات رسمی استان، مبنی بر انتشار اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی علیه آنان در فضای مجازی، موضوع در دستورکار پلیس فتا قرار گرفت.

رئیس پلیس فتای استان گیلان افزود: با پی جویی های فنی و پلیسی ، عاملان انتشار اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی علیه مقامات رسمی استان در فضای مجازی كه دو مرد 40 و 34ساله اهل و ساکن رشت بودند شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی به پلیس فتا احضار شدند  .

سرهنگ محمدخانی اظهار داشت: با توجه به ادله دیجیتال كشف شده، متهمان به صراحت به بزه انتسابی خود اعتراف که جهت سیر مراحل قانونی به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان رشت ، معرفی شدند.

رئیس پلیس فتای استان گیلان تصریح كرد: طبق ماده18 فصل پنجم قانون جرایم رایانه ای : هر كس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله سامانه رایانه‌ای یا مخابراتی اكاذیبی را منتشر نماید یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد اعمالی را بر خلاف حقیقت، رأساً یا به عنوان نقل قول، به شخص حقیقی یا حقوقی به طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم از اینكه از طریق یادشده به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده حیثیت (در صورت امكان)، به حبس از 91 روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهدشد.

سرهنگ محمدخانی در پایان از شهروندان خواست: در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی یا پیام رسان های موبایلی مراتب را از طریق نشانی پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir یا ایمیل این پلیس به نشانی Gfata@police.irگزارش نمایند .