معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت:بررسی  یافته‌های به دست آمده از پژوهش‌های باستان شناسی این مسجد، به ویژه بررسی لایه های زیرین گورستان ، قدمت تقریبی آن را به پیش از صفویه و احتمالا قرون  چهارم و پنجم ه.ق می‌رساند.

به گزارش ندای گیلان،ولی جهانی معاون میراث فرهنگی از پایان گمانه زنی در خصوص بنای تاریخی مسجد صفی رشت خبر داد.
معاون میرث فرهنگی با تاکید بر  پایان گمانه زنی در  بنای تاریخی مسجد صفی رشت گفت: این گمانه زنی به منظور لایه نگاری و تعیین قدمت بنا انجام و پژوهش‌های صورت گرفته منجر به کشف بقایایی از کاشی های لعابدار و گورستانی بزرگ در مجموعه‌ی مسجدصفی رشت شده است.
او ادامه داد: با توجه به اکتشافات صورت گرفته مشخص شده است که  بخشی از بنای مسجد صفی  برروی یک  گورستان قرار گرفته و این گورستان متشکل از گورهای خرپشته‌ای ، با پوششی طاقی شکل است.
جهانی به قدمت یافته‌های این گمانه‌زنی اشاره کرد و تشریح کرد:  بررسی  یافته‌های به دست آمده از پژوهش‌های باستان شناسی این مسجد، به ویژه بررسی لایه های زیرین گورستان ، قدمت تقریبی آن را به پیش از صفویه و احتمالا قرون  چهارم و پنجم ه.ق می‌رساند
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با بیان اینکه، مسجد صفی رشت در بافت تاریخی رشت قرار دارد، تصریح کرد: قتل و دفن امانی صفی میرزا، فرزند شاه عباس یکم صفوی از جمله مهم‌ترین وقایع تاریخی مرتبط با مکان مسجد صفی رشت است.
گفتنی‌ست: این بنای با ارزش که به عنوان قدیمی‌ترین بنای برجای مانده در شهر رشت محسوب می‌شود به همت بنیاد مسکن استان گیلان و با نظارت معاونت میراث فرهنگی در حال مرمت است.

مسجد صفی یا مسجد سفید یا شهیدیه یکی از قدیمی ترین مساجد رشت و در مرکز شهر و در حومه بازار سنتی رشت قرار دارد و در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌است.