مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان گفت: ۵ برنامه پژوهشی کاوش‌های باستان شناسی امسال در مناطق مختلف استان اجرا می‌شود.

به گزارش ندای گیلان از رشت،شهرود امیر انتخابی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ظهر امروز در نشست خبری اظهار داشت: ۵ برنامه پژوهشی کاوش‌های باستان شناسی امسال در مناطق مختلف استان اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه یک بازنگری و گمانه زنی از حریم محوطه باستانی آق اولر و مریان تالش انجام گرفته است، افزود: با توجه به اینکه تعیین حریم انجام شده بود و برای مردم مشکلاتی ایجاد کرده بود و قرار شد طرح را در این منطقه اجرا کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان اظهار داشت: کاوش‌های باستان شناسی به منظور ساماندهی قلعه صلصال که یکی از قدیمی‌ترین قلعه‌ها در غرب گیلان است و چشم انداز بسیار زیبا بین کوه و دریا دارد، پژوهشی اجرا خواهیم کرد.

امیرانتخابی همچنین از کاوش‌های باستان شناسی پنجمین فصل باستان شناسی در محوطه باستانی لیارسنگ بن در ارتفاعات املش خبرداد و گفت: از جمله کاوش‌های مهم و ارزشمندی که به زودی آغاز خواهیم کرد تا بتوانیم شواهد و ناگفته‌های مربوط به دوره اشکانیان و ساسانیان را شناسایی کنیم.

وی با اشاره به اینکه اعتبار برای ایجاد سایت موزه لگموج مشخص شده است و به زودی شروع می‌شود، افزود: گمانه زنی در تونل خرم رود دیلمان شهرستان سیاهکل و محوطه لگموج املش وجود دارد و مجوز آن در دست اقدام است و به زودی انجام خواهیم داد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان تصریح کرد: این برنامه‌های پژوهشی در استان گیلان با حضور پژوهشگران گیلانی در بهار و تابستان به اجرا در خواهیم آمد.