رئیس ستاد انتخابات استان گیلان در نشست با خبرنگاران، فرآیند ثبت نام داوطلبان شرکت در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی را تشریح کرد و از رشد 24 درصدی میزان ثبت نام برای انتخابات سال جاری مجلس نسبت به دوره گذشته خبر داد.
به گزارش ندای گیلان،محمود قاسم نژاد امروز در نشست با خبرنگاران ضمن قدردانی از اصحاب رسانه در پوشش مستمر فرآیند انتخابات در گیلان گفت: در مدت هفت روز از دهم تا  شانزدهم آذر ماه جاری در 11 حوزه انتخابیه گیلان، 455 داوطلب به صورت نهایی برای شرکت در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ثبت‌نام کردند که نسبت به مجلس دهم رشد 24 درصدی دارد.

وی افزود: در این دوره از مجلس شورای اسلامی، حوزه انتخابیه رشت با 131 نفر بیشترین و حوزه انتخابیه شهرستان های فومن و شفت با 23 نفر کمترین تعداد ثبت‌نام کنندگان را داشته اند.

رئیس ستاد انتخابات استان با اشاره به اینکه گیلان 13 کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی دارد، اظهار داشت: میانگین تعداد داوطلبان برای کرسی های نمایندگی مجلس استان، 35 نفر است.

وی با بیان اینکه از تعداد 455 نفر، 89 درصد به تعداد 406 نفر مرد در این دوره از انتخابات ثبت‌نام کردند، اظهار داشت: 11 درصد از داوطلبان ثبت نام شده به تعداد 49 نفر از بانوان هستند که نسبت به دوره دهم مجلس، دو درصد و نسبت به دوره نهم، هشت درصد افزایش داشته است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان جوان‌ترین داوطلب ثبت نام شده در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان را 30 ساله از حوزه انتخابیه آستارا و مسن ترین را 70 ساله از حوزه انتخابیه رشت عنوان و خاطرنشان کرد: جوان‌ترین بانوی ثبت نام شده در این دوره از انتخابات گیلان، 31 ساله از حوزه انتخابیه بندرانزلی و مسن‌ترین آنان 57 ساله از حوزه انتخابیه رشت است.

وی افزود: در فرآیند ثبت‌نام از داوطلبان شرکت در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی 122 جوان زیر 40 سال نام نویسی کردند که 27 درصد ثبت نام کنندگان را شامل می‌شود.

وی گفت: از مجموع داوطلبان شرکت در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، 54 نفر دارنده مقطع دکتری شامل 12 درصد، 358 نفر مقطع فوق لیسانس شامل 79 درصد، 32 نفر مقطع لیسانس شامل 7 درصد، یک نفر مقطع دیپلم و 10 نفر تحصیلات حوزوی هستند.

قاسم نژاد  به ثبت نام 159 نفر از ایثارگران در این دوره از انتخابات اشاره و اظهار کرد: براساس قانون داشتن مدرک ایثارگری شامل شش ماه حضور در جبهه و یا جانبازی و همچنین هر دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی، به عنوان یک مقطع تحصیلی محسوب می‌شود.

وی به ثبت نام داوطلبان اهل تسنن در یازدهمین دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز اشاره کرد و گفت: از مجموع ثبت نام کنندگان هشت نفر اهل تسنن و 447 نفر اهل تشیع هستند.

رئیس ستاد انتخابات استان گیلان با بیان اینکه 114 نفر از ثبت‌نام کنندگان سابقه داوطلبی در ادوار گذشته انتخابات مجلس را دارند، گفت: 13 نماینده فعلی استان گیلان در مجلس شورای اسلامی در این دوره از انتخابات نیز ثبت نام کرده اند.

وی با اشاره به مشارکت گرایش‌های مختلف سیاسی برای حضور به عنوان داوطلب در این دوره از انتخابات اعم از مستقل، اصلاح‌طلب، اصولگرا و اعتدال گرا خاطرنشان کرد: تاکنون انصرافی از میان ثبت‌نام کنندگان در حوزه‌های انتخابیه استان گیلان دریافت نشده است.

قاسم نژاد به تشریح نحوه اطلاع‌رسانی از تعداد ثبت‌نام کنندگان در هر روز از مهلت قانونی نام نویسی پرداخت و گفت: باتوجه به اینکه درب ستاد انتخابات هر روز ساعت 18 بسته می‌شد، اما افرادی در درون حوزه‌ها و پشت باجه‌ها برای تکمیل ثبت نام حضور داشتند که آمار هر روز مربوط به ثبت‌نام شدگان تا ساعت قانونی اعلام شده بود.

وی ضمن قدردانی مجدد از نقش آفرینی اصحاب رسانه، خبرنگاران و نیز صدا و سیما در پوشش خبری مناسب فرآیند ثبت نام داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی گفت: امیدواریم شاهد برگزاری انتخاباتی باشکوه، قانومند و همراه با مشارکت حداکثری مردم باشیم.

حدود دو هزار و 560 شعبه برای اخذ آرای مردم در 16 شهرستان شامل 11 شهرستان به عنوان مرکز حوزه انتخابیه و پنج شهرستان فرعی پیش بینی شده که در صورت تأیید در هیأت های اجرایی، کار اخذ آرای مردم در دوم اسفندماه را انجام می دهند.

 استان گیلان با ۱۶ شهرستان، دارای ۱۱ حوزه انتخابیه و۱۳ کرسی نمایندگی در خانه ملت است.

 انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، دوم اسفندماه امسال برگزار می شود.

 

مشروح خبر : http://www.nedayegilan.ir/122603-2/