رئیس کل دادگستری گیلان گفت: دستگاه قضا با سودجویان و زمین خواران به شدت برخورد کرده و دست اندرکاران این پدیده تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرند.

به گزارش ندای گیلان از صومعه سرا، حجت الاسلام والمسلمین حمزه خلیلی در نشست بررسی دو پرونده‌ زمین خواری شهرستان صومعه سرا در رشت با صدور دستور پیگیری مجدانه‌ پرونده مربوط به این دو طرح تاکید کرد: دستگاه قضا مصمم به برخورد با سودجویان و زمین خواران است و دست اندرکاران این پدیده‌ مذموم تا انتهای کار تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرند.

حجت الاسلام والمسلمین خلیلی در همین راستا افزود: عده‌ خاصی از سودجویان در استان هستند که باورشان نمی‌شود دستگاه قضایی با آنان یارای برخورد و مقابله داشته باشد، اما این تلقی آنان خیالی باطل است و قوه‌ قضاییه مصمم است عدالت را بطور عام و بدون تبعیض برای همه اجرا کند و صاحبان نفوذ نخواهند توانست از این معرکه رهایی یابند.

وی همچنین به معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان ۱۰ روز فرصت داد تا تمامی مشخصات و دست اندرکاران تخلف زمین خواری در مجتمع‌های گلبانگ دادو در روستای نوخاله و الهیه‌ صوفیانده را شناسایی و برای برخورد قاطع قضایی آماده کنند.

در همین رابطه قرار است تمامی مسئولان اجرایی گذشته که به‌طور غیرقانونی برای تغییر کاربری حدود ۳۰ هکتار از اراضی کشاورزی مرتبط با دو مجتمع مذکور، مجوز صادر کرده‌اند، تحت تعقیب قضایی قرار گیرند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان نیز با بیان اینکه در حال حاضر با دستور مقام قضایی از فعالیت دو مجتمع گلبانگ دادو و الهیه در شهرستان صومعه سرا جلوگیری شده، افزود: انشعابات آب، برق و گاز تعدادی از واحد‌های مسکونی این دو مجتمع نیز قطع است و تا ۱۰ روز آینده با بررسی‌های لازم روند برخورد قضایی با سازندگان و دست اندرکاران دو مجتمع گلبانگ دادو در صوفیانده و الهیه در روستای نوخاله‌ صومعه سرا وارد فاز جدید می‌شود.

در حال حاضر سازنده‌ مجتمع گلبانگ دادو در صوفیانده صومعه سرا به زمین خواری ۱۳ هکتاری و سازنده‌ مجتمع الهیه در روستای نوخاله‌ این شهرستان هم به زمین خواری ۱۴ تا ۱۷ هکتاری متهم هستند.

هر دوی این مجتمع‌ها مسکونی‌اند و از سال ۱۳۸۲ تاکنون بر روی زمین‌های زراعی منطقه بنا شده‌اند.