وجود احساس امنیت به ویژه در حوزه سرمایه‌گذاری و مسائل اقتصادی و معیشتی بسیار مهم استرئیس قوه قضائیه با اشاره به اقدامات موثر قوه قضائیه در زمینه برخورد با مفاسد و رسیدگی به پرونده‌های اصحاب ثروت و قدرت، حل مشکلات معیشتی و مسائل اقتصادی مردم را مسئله‌ای مهم و اساسی و نیازمند تلاش همگانی دانست.آیت […]

وجود احساس امنیت به ویژه در حوزه سرمایه‌گذاری و مسائل اقتصادی و معیشتی بسیار مهم است
رئیس قوه قضائیه با اشاره به اقدامات موثر قوه قضائیه در زمینه برخورد با مفاسد و رسیدگی به پرونده‌های اصحاب ثروت و قدرت، حل مشکلات معیشتی و مسائل اقتصادی مردم را مسئله‌ای مهم و اساسی و نیازمند تلاش همگانی دانست.
آیت الله صادق آملی لاریجانی که در دیدار با رئیس و اعضای شورای قضایی استان خراسان رضوی در مشهد مقدس سخن می‌گفت ضمن تبریک اعیاد ماه معظم شعبان این ایام را فرصت مغتنمی در جهت خودسازی و قرب به حق تعالی دانست. آملی لاریجانی با تقدیر از اقدامات انجام شده در مجموعه قضایی استان خراسان رضوی، خدمت به مردم به ویژه در جوار مضجع شریف رضوی را یک توفیق بزرگ الهی برشمرد و افزود: اهمیت جایگاه و کار قوه قضائیه نیاز به تاکید مجدد ندارد چه آنکه به این مهم هم در قانون اساسی و هم در مبانی شرع مقدس تصریح شده است. رئیس دستگاه قضایی با اشاره به حوزه گسترده وظایف این قوه خاطرنشان کرد: علاوه بر وظیفه فصل خصومت و احقاق حق، بر اساس اصول قانون اساسی وظایف نظارتی مهمی از جمله نظارت بر دستگاه‌های اجرایی و رسیدگی به دادخواهی مردم از دستگاه‌های دولتی از طریق سازمان بازرسی کل کشور و دیوان عدالت اداری و مانند آنها بر عهده دستگاه قضایی گذارده شده است.
آملی لاریجانی با اشاره به حجم زیاد پرونده‌های وارده به دستگاه قضایی خاطر نشان کرد: در کنار رسیدگی به این پرونده‌ها، قوه قضائیه اهتمام ویژه‌ای به رسیدگی به پرونده‌های مهم ملی و پرونده‌هایی که اطراف آنها اصحاب ثروت و قدرت بوده‌اند، داشته است و این در حالی است که رسیدگی به اینگونه موارد نیازمند مجاهدت است چه آنکه اینان به راحتی در مقابل اجرای عدالت و قانون تمکین نمی‌کنند. رئیس دستگاه قضایی افزود: از جمله اقدامات مهم قوه قضائیه طی سال‌های اخیر رسیدگی به برخی از پرونده‌های کلان بوده که نظیر آن در دستگاه قضایی سابقه نداشته و علت برخی هجمه‌ها علیه دستگاه قضایی ناشی از همین امر بوده است.
آملی لاریجانی با اشاره به حضور موثر و میدانی دستگاه قضایی در صحنه‌های مختلف و در دفاع از حقوق عامه خاطرنشان کرد: چنانچه کار قوه قضائیه در اصلاح امور، اجرای عدالت و احقاق حقوق عامه موثر نبود اینچنین مورد این حجم از حملات از درون و بیرون کشور قرار نمی‌گرفت. رئیس قوه قضائیه با اشاره به برخی از حملات به قوه قضائیه خاطرنشان کرد: بکارگیری شیوه‌های کاملا نابخردانه و ناآگاهانه با هدف تخریب دستگاه قضایی توسط برخی افراد، دشمنی با قوه قضائیه و نهایتا دشمنی با نظام اسلامی است. وی با اشاره به اهمیت بحث امنیت خاطرنشان کرد: یکی از سیاست‌های دستگاه قضایی استقرار امنیت پایدار و ارتقای احساس امنیت اجتماعی است و این در حالی است که متاسفانه برخی از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بدون داشتن استدلال محکم، علمی و فنی مدعی‌اند که برخوردهای قوه قضائیه مانند اجرای احکام اعدام نتوانسته آمار جرایم را کاهش دهد.
رئیس دستگاه قضایی با اشاره به اقدامات به موقع قوه قضائیه در میدان عمل و با هدف تامین امنیت افزود: با عنایت به بالا رفتن انتظارات معیشتی عمومی نسبت به گذشته، وجود احساس امنیت به ویژه در حوزه سرمایه‌گذاری و مسائل اقتصادی و معیشتی بسیار مهم بوده و همه مسئولان باید در اتخاذ روش‌ها و راهبردها به این نکته مهم توجه کنند. آملی لاریجانی با اشاره به تاکید فراوان قوه قضائیه در زمینه اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید و اشتغال و کالای ایرانی خاطرنشان کرد: وظیفه همه مسئولان است که در این زمینه ها به ویژه بحث تولید و اشتغال اهتمام ویژه‌ای داشته باشند، بر این اساس دستگاه قضایی اقدامات متعددی به انجام رسانده و با ابلاغ دستورالعمل‌های اقتصاد مقاومتی گام‌های موثری برداشته است.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به اهمیت فرمایش مقام معظم رهبری «مد ظله العالی» در حمایت از کالای ایرانی خاطر نشان کرد: در کنار انجام اقدامات اجرایی دولت و سایر قوا باید تلاش موثری در زمینه فرهنگ‌سازی به ویژه با هدف استفاده از کالای ایرانی صورت پذیرد. آملی لاریجانی مبارزه با قاچاق کالا را یکی از محورهای مهم و اساسی اقدامات به ویژه در دستگاه قضایی دانست و افزود: در این مبحث و با تعامل و همدلی بین بخشی و بین قوه‌ای، نیازمند تلاش بیش از پیش به ویژه توسط دستگاه اجرایی و تقنینی هستیم و قوه قضائیه در دو حوزه پیشگیری از وقوع جرایم و نیز برخورد با تخلفات اهتمام ویژه‌ای داشته است. رئیس دستگاه قضایی با اشاره به کمبودهای موجود در این قوه خاطرنشان کرد: در حوزه نیروی انسانی و همچنین امکانات و منابع مالی مشکلات فراوانی وجود دارد اما علی‌رغم وجود این وضعیت و با انجام کار جهادی و تلاش مضاعف به ویژه در رسیدگی به پرونده‌های ملی، عملکرد قابل قبولی توسط قضات شریف و کارکنان خدوم به ثبت رسیده است.
آملی لاریجانی گره‌گشایی از کار مردم را بسیار مهم دانست و خاطر نشان کرد: مسئولان قضایی همه باید تلاش مضاعفی در جهت تسهیل دسترسی عمومی به خصوص محرومان به عدالت داشته باشند و هر کمکی در این زمینه عبادت محسوب می‌شود چرا که گره‌گشایی از کار مردم یک وظیفه شرعی، اخلاقی، انسانی و سبب قرب به خداوند متعال است. رئیس دستگاه قضایی ارتقای آگاهی‌های عمومی را بسیار مهم دانست و افزود: از این طریق می‌توان کمک بزرگی به مردم کرد و اطلاع‌رسانی با هدف تسهیل انجام امور آنها کار بسیار ارزشمندی است که باید مورد توجه مسئولان دستگاه قضایی قرار گیرد.
آملی لاریجانی دفاع از حقوق مظلومان را از جمله وظایف شرعی دانست و افزود: این مسئله مهم باید در صدر توجهات ما قرار گیرد و اگر بخواهیم راه کمال را طی کنیم، در این زمینه و سایر موارد اقدامات ما باید با نیت خالص و با هدف قرب الی الله به انجام برسد. رئیس دستگاه قضایی خاطر نشان کرد: خدمت به مردم یک توفیق بزرگ الهی است و مسئولان باید توجه داشته باشند که از این بستر برای انجام وظیفه و تکلیف به ویژه در این ایام پربرکت بهره‌گیری کنند.