رئیس سازمان بازرسی خطاب به مجمع نمایندگان استان گیلان، گفت؛ یکی از وظایف نمایندگان مجلس نظارت بر اجرای قوانین است و انتظار می‌رود که مجلس هم به موضوع قوانین اجرا نشده و معطل مانده ورود کرده و از طریق تحقیق و تفحص و یا کمیسیون اصل ۹۰ این مسئله را پیگیری کند.

به گزارش ندای گیلان از رشت، ورود جدی سازمان بازرسی کل کشور به موضوع ترک فعل مدیران، ساخت و سازهای غیرمجاز، نظارت بر اجرای صحیح قوانین و شناسایی قوانین بر زمین مانده از جمله قوانین هوای پاک و جوانی جمعیت … از مهمترین محورهای نشست مجمع نمایندگان استان گیلان با رئیس سازمان بازرسی کل کشور بود.

دکتر خدائیان در این دیدار با اشاره به اینکه استان گیلان دارای نعمت‌های خدادادی زیادی است که متاسفانه آنگونه که باید از این نعمت‌ها در راستای رفاه حال مردم استفاده نشده است، اظهار کرد: واقعیت این است که این نعمت‌ها در استان گیلان همچنان بالقوه مانده و به نسبت دیگر استان‌ها از این نعمت‌ها استفاده نشده است در صورتی‌که می‌شد از  این نعمت ها بهتر استفاده کرد تا مردم در رفاه و آسایش بیشتری باشند.

وی با بیان اینکه بنده لیست بلندی از مسائل و مشکلات مردم استان گیلان دارم؛ خطاب به اعضای مجمع نمایندگان گیلان گفت: خودتان بهتر نسبت به مشکلات استان واقفید، به عنوان نمونه در حالی که مدت زمان زیادی از راه‌اندازی آزادراه سراسری رشت نمی‌گذرد؛ اما به لحاظ کیفیت دارای مشکلاتی است.‌

موضوع دفن غیراستاندارد زباله در استان‌های شمالی کشور یکی دیگر از مسائلی بود که دکتر خدائیان به آن اشاره کرد و خواستار توجه به این مسئله شد و تاکید کرد؛ دفن غیراستاندارد زباله و ورود فاضلاب‌های خانگی و پسآب‌های کارخانجات به رودخانه و تالاب انزلی علاوه بر ایجاد مشکلات زیست‌محیطی، سلامت شهروندان را نیز تهدید می‌کند که باید هر چه سریعتر نسبت به اتخاذ تصمیماتی در این رابطه اقدام کرد.

انتقاد از تغییر کاربری‌ها در استان های شمالی کشور

عضو شورای عالی قوه‌قضاییه با انتقاد از تغییر کاربری‌ها در استان‌های شمالی کشور به ویژه مازندران بیان کرد: این تغییر کاربری‌ها بیشتر متوجه مازندران است به گونه‌ای که بسیاری از زمین‌های کشاورزی زیر ساخت و ساز رفته است و با توجه به افزایش تمایل افراد به ویلاسازی در گیلان، این استان هم در آینده شرایطی مانند مازندران را تجربه خواهد کرد که در این راستا ضرورت دارد این موضوع پیگیری و در دستور کار دستگاه‌های ذی‌ربط قرار گیرد.

پیگیری ویژه ترک فعل مدیران از سوی بازرسی

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ترک فعل‌های مدیران نیز تاکید کرد؛ رییس محترم قوه قضاییه به سازمان بازرسی کل کشور ماموریت داده‌اند که ترک فعل مدیران به صورت ویژه در دستور کار قرار گیرد که در این راستا نیز این سازمان اقداماتی را انجام داده و به عنوان یک موضوع اولویت دار آن را پیگیری می‌کند.

خسارتی که از ترک فعل ها وارد می‌شود اگر بیشتر از  فعل‌ها و رفتارها نباشد، کمتر نیست

دکتر خدائیان با اشاره به اینکه به اعتقاد بنده خسارتی که از ترک فعل‌ها وارد می‌شود اگر بیشتر از فعل‌ها و رفتارها نباشد کمتر نیست، اظهار کرد: به عنوان مثال یک مدیر در یک استان یا سطح کشور در دوران چندین ساله مدیریت خود اقدام مثبتی انجام نمی‌دهد، فلذا چون کاری انجام نداده است اشتباه هم ندارد و هیچ دستگاه نظارتی هم به موضوع ورود نمی‌کند در صورتیکه ممکن است مدیری وقت گذاشته و کارهای مثبت زیادی انجام داده باشد؛ اما در ضمن انجام صدها کار، اشتباه جزیی هم داشته باشد و این اشتباه برجسته می‌شود ولی با مدیری که ترک فعل داشته است برخوردی صورت نمی‌گیرد که لازم است در این دوره از مدیریت در قوای سه‌گانه به این مورد هم توجه شود.

وی با تاکید بر اینکه برخی از ترک فعل‌ها جرم هستند، گفت: برخی از ترک فعل‌ها قابلیت طرح در هیات‌های بدوی و انتظامی را دارند که بر این اساس، سازمان بازرسی بر روی ترک فعل‌ها متمرکز شده و به طور حتم با مدیران خاطی در این حوزه برخوردهای لازم انجام خواهد شد.

ورود بازرسی به عدم اجرای برخی از قوانین در دستگاه‌ها

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به تاکیدات رئیس قوه‌قضاییه پیرامون عدم اجرای برخی از قوانین در دستگاه‌ها بیان کرد: متاسفانه برخی از دستگاه‌ها به دلیل عدم اجرای قوانین خسارت‌هایی را وارد کرده‌اند که سازمان بازرسی نیز به عدم اجرای قانون‌های بر زمین مانده نیز ورود داشته و بر این‌اساس اجرای قانون ارتقای سلامت اداری، دسترسی آزاد به اطلاعات، حمایت از کالاهای ایرانی، حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و هوای پاک از قوانینی هستند که معطل مانده و بسیاری از دستگاه‌ها به وظایف خود در راستای اجرای این قوانین عمل نکرده‌اند و در دستور کار ماست.

مجلس به قوانین اجرا نشده و معطل مانده ورود کند

وی خطاب به مجمع نمایندگان استان گیلان گفت؛ یکی از وظایف نمایندگان مجلس نظارت بر اجرای قوانین است و انتظار می‌رود که مجلس هم به موضوع قوانین اجرا نشده و معطل مانده ورود کرده و از طریق تحقیق و تفحص و یا کمیسیون اصل ۹۰ این مسئله را پیگیری کند.

دکتر خدائیان در ادامه سخنان خود پیرامون درخواست مجمع نمایندگان گیلان مبنی بر مشکلات این استان در راستای تهیه شن و ماسه از پیگیری این موضوع خبر داد.

رئیس سازمان بارزسی کل کشور در رابطه با فعالیت شورای دستگاه‌های نظارتی نیز توضیح داد که این شورا در مرکز و سایر استان‌ها فعال است و چنانچه موضوعی قابل طرح در این شوراست، عنوان شود تا علاوه بر پیگیری از موازی کاری هم پیشگیری گردد.

وی همچنین از دستور ویژه به بازرس‌کل استان گیلان به منظور ورود به ترک فعل‌ها در این استان و همچنین موضوعات مطرح شده در این جلسه از جمله انتصابات و… خبرداد.