مدیرکل انتقال خون گیلان گفت: خیران گیلانی در ۶ ماه گذشته ۴۴ هزار و ۶۷ واحد خون اهدا کردند.

به گزارش  ندای گیلان از رشت، بابک پاکدل گفت: ۴۴ هزار و ۶۷ شهروند گیلانی این مقدار خون را در ۶ ماه گذشته اهدا کردند که حدود ۱۳ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

پاکدل با بیان اینکه ۴۲ هزار و ۴۵۴ نفر از اهدا کنندگان خون مرد و هزار و ۶۱۳ نفر زن هستند افزود: ۱۹ هزار و ۸۷۶ نفر از این افراد برای اولین بار و باسابقه هستند.

وی با اشاره به اینکه ۲۴ هزار و ۱۹۱ نفر نیز اهداکننده مستمر هستند گفت: ۵۱ هزار و ۱۲۸ نفر برای اهدای خون به پایگاه‌های انتقال خون مراجعه کرده بودند که این تعداد شرایط اهدای خون را داشتند.

مدیرکل انتقال خون گیلان با اشاره به اعزام تیم سیار به مناطقی که به پایگاه‌های انتقال خون دسترسی ندارند افزود: اوی مثبت (o+) و گروه خونی آ- ب منفی (AB-) به ترتیب بیشترین و کمترین گروه‌های خونی اهدا شده در گیلان بود.

پاکدل گفت: خون‌های اهدا شده در ۳۶ بیمارستان دولتی و خصوصی گیلان به بیماران تزریق شد.

وی از افراد واجد شرایط و اهدا کنندگان مستمر خواست برای تامین نیاز خونی بیماران به پایگاه‌های انتقال خون استان مراجعه کنند.

مدیرکل انتقال خون گیلان با تاکید بر رعایت نکات بهداشتی برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در پایگاه‌های انتقال خون استان گفت: مراجعه کنندگان ابتدا توسط پزشک معاینه می‌شوند و در صورت داشتن شرایط لازم از آن‌ها خونگیری می‌شود.