فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان با بیان اینکه روزهای گذشته ورزش باد شدید در این استان جریان داشت تصریح کرد:17 مورد وقوع حریق در روزهای اخیر برای جنگل های گیلان گزارش شده است.

سرهنگ اصغر اکبری در گفتگو با خبرنگار ندای گیلان با بیان اینکه عرصه های منابع طبیعی و جنگل ها سرمایه این کشور است اظهار کرد: ما امانت دار این نعمت الهی برای نسل های آینده هستیم.

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان با اشاره به شرایط اقلیمی این استان و ورزش باد گرم در فصل پاییز تصریح کرد:هرساله وزرش بادگرم و تند بادها مشکلاتی را برای ما به وجود می آورد که اغلب آن از قصور و سهل انگاری برخی از گردشگران و حتی بومیان این استان نشأت می گیرد.

وی افزود:در برخی از موارد کشاورزانی که باغ چای آن ها در حاشیه جنگل قرار گرفته است،حدود و مرز منابع طبیعی را رعایت نمی کنند و باعث به وجود آمدن حریق در جنگل ها و مراتع می شوند.

اکبری با بیان اینکه روزهای گذشته ورزش باد شدید در گیلان جریان داشت تصریح کرد:17 مورد وقوع حریق در روزهای اخیر برای جنگل های گیلان گزارش شده است.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان با تصریح بر اینکه حریق در شهرستان های سیاهکل و لاهیجان از وسعت بیشتری برخوردار بود،از آتش سوزی در جنگل های لنگرود،املش،رضوانشهر و آستارا خبر داد.

وی با بیان اینکه آسیب جدی به جنگل های گیلان وارد نشده است اظهار کرد:میزان دقیق خسارت در دست بررسی است.

اکبری افزود:عمده آتش سوزی های صورت گرفته به دلیل وجود برگ خشک درختان در جنگل ها بوده و به درختان آسیب چندانی وارد نشده است.

وی به تعامل موجود بین منابع طبیعی و سازمان هواشناسی اشاره کرد و گفت:این تعامل موجب می شود ما از پیش برای مقابله با بحران های آب و هوایی آمادگی داشته باشیم و ماموران ما در اکیپ های به مناطق مختلف اعزام شوند.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان با تصریح بر اینکه خسارت وارده به جنگل های این استان به مراتب کمتر از سال گذشته است بیان داشت: جلب مشارکت های مردمی  از طریق تابلوهای  هشاردهنده، بروشورها و کلاس های آموزشی موجب حصول موفقیت های چشم گیری در این خصوص شد.

اکبری اظهار کرد:سال گذشته با همکاری سازمان مدیریت بحران،10 خودروی اطفای حریق به ناوگان امدادی منابع طبیعی استان گیلان افزوده شد.

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان در پایان بیان داشت:از همکاری ندای گیلان در جهت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به مردم تقدیر و تشکر می کنم.