مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با بیان اینکه پرونده 17 اثر تاریخی استان برای ثبت در فهرست آثار ملی به معاونت میراث فرهنگی کشور ارسال شده است گفت: قدیمی ترین اثر تاریخی مربوط به محوطه کاسی سرای فومن می باشد که بیش از سه هزار سال قدمت دارد.

به گزارش ندای گیلان،شهرود امیر انتخابی مدیرکل میراث ‌فرهنگی استان گیلان اظهار داشت: در پی ثبت خانه نبی زاده و همچنین دو اثر دیگر به‌منظور سامان‌دهی بهتر و جلوگیری از دخل و تصرف‌های غیرقانونی پرونده 17 اثر دیگر برای ثبت در فهرست آثار ملی به معاونت میراث فرهنگی کشور ارسال گردید.
تعداد 10 اثر در کمیته مذکور مطرح و مورد تائید قرار گرفته است که مراتب ابلاغ آن به استاندار به زودی صورت خواهد گرفت . عنوان آثار بشرح زیر می باشد:
1- عمارت سردار مقتدر رینه رضوانشهر 2-مقبره پیر قطب الدین آستارا 3- غار دیار جان2 سیاهکل 4-محوطه کاسی سرا فومن 5-مسجد تاریخی وسکه رضوانشهر 6- پل خشتی سند فومن 7- بقعه شیخ زاهد رودسر 8- پل خشتی روستای دار پشتان لاهیجان 9- پل خشتی فومن 10- غار بزطلابن بویه املش 11- غار قلایسر بویه 12- ساختمان نصرتیان لنگرود 13- گراند هتل بندر انزلی 14- بنای تاریخی فلاحت(اداره کشاورزی) لاهیجان.
همچنین سه پرونده دیگر پیشتر از سوی این اداره کل به دبیرخانه شورای ثبت آثار فرهنگی کشور ارسال گردیده بود که شامل 1- محوطه باستانی شیخ نشین ماسال 2- بقایای کشتی قروق شهرستان تالش 3- سازه دستکند میکال در دست بررسی می باشند.
وی همچنین بیان کرد: با توجه به پتاسیل های موجود در استان گیلان، حفاظت و حراست از این آثار فرهنگی و تاریخی از اهداف و الویت های این اداره کل می باشد و برای رسیدن به این مهم از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.
امیر انتخابی در پایان گفت : قدیمی ترین اثر تاریخی مربوط به محوطه کاسی سرای فومن می باشد که بیش از سه هزار سال قدمت دارد و جدید ترین اثر مربوط به خانه نبی زاده مربوط به دوره پهلوی اول می باشد.