مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان گفت:با توجه به بررسی های انجام شده هم اینک ۱۶ درصد از مشترکین در گیلان کم مصرف، ۴۴ درصد خوش مصرف، ۳۲ درصد پرمصرف هستند و ۶ درصد مشترکین مربوط به خانه ها خالی و ۲ درصد نیز مربوط به باغ ویلاها می باشد که امیدواریم هر ماهه بر تعداد مشترکین کم مصرف افزوده شود.

به گزارش ندای گیلان،محمد اسماعیل هنرمند روز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: مشترکین کم مصرف مشمول تخفیف ۱۰۰ درصدی بهای برق مصرفی، مشترکین خوش مصرف شامل تخفیف کاهش مصرف نسبت به مدت مشابه سال قبل می شوند و به مشترکین پرمصرف نیز فرصت شش ماهه برای کاهش مصرف داده می شود.

وی افزود: در طرح برق امید مشترکین به سه دسته کم مصرف، خوش مصرف و پر مصرف تقسیم می شوند که در اجرای گام اول این طرح، شناسایی مشترکین در دسته های ذکر شده است و داده ها باید به تفکیک مناطق و با دقت به صورت رقم و درصد موجود باشد و حتی تغییرات در این دسته ها باید ثبت شود.

وی ادامه داد: کم مصرف ها مشترکینی هستند که در ماه های عادی سال کمتر از ۸۰ کیلووات ساعت ماهانه و در ماه های گرم سال (۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور) کمتر از ۱۵۰ کیلووات ساعت مصرف می کنند و مشترکین خوش مصرف کسانی هستند که در ماه های عادی کمتر از ۲۰۰ کیلووات ساعت و در ماه های گرم سال ۴۰۰ کیلووات ساعت در ماه مصرف دارند و مشترکین پرمصرف نیز آنانی هستند که مازاد بر الگوی مصرف اشاره شده برق مصرف می کنند.

وی بیان کرد: با توجه به بررسی های انجام شده هم اینک ۱۶ درصد از مشترکین در گیلان کم مصرف، ۴۴ درصد خوش مصرف، ۳۲ درصد پرمصرف هستند و ۶ درصد مشترکین مربوط به خانه ها خالی و ۲ درصد نیز مربوط به باغ ویلاها می باشد که امیدواریم هر ماهه بر تعداد مشترکین کم مصرف افزوده شود.

وی تصریح کرد: هدف اصلی طرح برق امید، کاهش حداقل ۱۰ درصدی مصرف برق مشترکین است که این امر به حفظ منابع ملی و کاهش آلاینده های زیست محیطی کمک می کند و امید است مشترکین در این طرح همکاری خوبی داشته و میزان مصرف برق خود را کاهش دهند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان با اشاره به بدهی های مشترکین خاطرنشان کرد: هم اینک ۱۴۸ میلیارد تومان مشترکین برق در گیلان به این شرکت بدهکارند که از این میزان حدود ۳۰ درصد مربوط به مصرف کنندگان تجاری و خانگی می باشد و سایر بدهی ها نیز مربوط به بخش اداری، صنعتی و کشاورزی است.

هنرمند تصریح کرد: انتظار است مشترکان برق در گیلان بدهی های خود را به موقع پرداخت کنند تا ما را در اجرای پروژه های عمرانی و نیز اصلاح شبکه های فرسوده همراهی کنند.

وی در ادامه گفت: در راستای اجرای طرح حذف مراجعات حضوری مشترکین شرکت توانیر از آذرماه امسال اجرای خدمات غیرحضوری به کلیه مشترکین برق را از طریق سامانه برق ایران (برق من) کلید خواهد زد که در این اپلیکیشن جامع تمام خدمات صنعت برق اعم از اعلام خاموشی ها، فروش انشعاب جدید و غیره ارائه خواهد شد و به راحتی از طریق سایت شرکت توزیع برق در دسترس می باشد.

وی افزود: با مراجعه به سایت شرکت توزیع برق گیلان( www.gilanpdc.ir ) و نصب اپلیکیشن سامانه برق ایران (برق من) ضمن بهره مندی از خدمات غیر حضوری می توان از وضعیت مصرف خود مطلع شد و یا با مراجعه به سایت برق امید (bargh-omid.ir ) از اطلاعات مورد نیاز استفاده کرد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان در ادامه به اجرای اصلاح در شبکه توزیع برق این استان اشاره و اظهار کرد: یکی از اهداف ما در این شرکت تامین برق پایدار و استمرار آن است که در این راستا طرح بزرگ تاب آوری را آغاز کردیم و در این طرح تمامی نقاطی که دارای مشکل بودند را شناسایی کرده تا نقاط مشکل ساز بازسازی شود.

وی اضافه کرد: تاکنون نیز ۲۴۰ مرحله بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان اعتبار در این طرح هزینه شده که امید است سایر نقاط را به زودی شناسایی و طرح تاب آوری شبکه توزیع برق را در سراسر گیلان اجرایی کنیم.

هنرمند به طرح تبدیل سیم مسی به کابل خودنگهدار نیز اشاره کرد و گفت: در گیلان حدود ۱۹ هزار کیلومتر خط فشار ضعیف وجود دارد که با توجه به این میزان یکی از استان هایی هستیم که از بیشترین میزان خط فشار ضعیف برخوردار است و در اجرای این طرح، سیم های مسی به کابل های خودنگهدار تبدیل می شود که در فاز اول یکهزار کیلومتر سیم مسی به کابل خودنگهدار تبدیل خواهد شد.

وی تصریح کرد: هم اینک حدود ۹۰ درصد از فاز اول انجام شده و تا پایان دی ماه این فاز به اتمام خواهد رسید تا از بمهن ماه فاز دوم را آغاز کنیم و در هر فاز حدود یک هزار کیلومتر از سیم های فوسوده و مسی تبدیل به کابل خودنگهدار می شود و برای اجرای این طرح۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان با اشاره به امضای تفاهم نامه با رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و استاندار گیلان بیان کرد: تفاهم نامه ای بالغ بر ۸۰ میلیارد تومان با دکتر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه، ارسلان زارع استاندار گیلان و شرکت توزیع برق امضاء کردیم که ۸۰ میلیارد تومان به این شرکت کمک می شود و در فاز اول ۱۵ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافت.

وی در خاتمه تصریح کرد: یکی از دلایل عمده امضا و اجرای این تفاهم نامه خسارت برف سال گذشته به زیرساخت های شرکت توزیع برق گیلان است و امید است تا بتوانیم با این اعتبار زیرساخت ها را ترمیم و با اجرای دو طرح بزرگ در دست اجرا، خاموشی ها در گیلان را به حداقل برسانیم.

گیلان با دو و نیم میلیون نفر جمعیت در حال حاضر بیش از یک میلیون و ۴۹۰ هزار مشترک برق دارد و ۲ هزار و ۵۵۸ روستای گیلان دارای برق هستند.