دو سال قبل، وقتی عربستان و امارات متحده عربی به‌همراه مصر و بحرین در روابط خود با قطر تجدیدنظر کردند، ترامپ آشکارا جانب این چهار دولت را گرفت و بر قطر تاخت. ترامپ، دوحه را متهم به حمایت از تروریسم می‌کرد و چندین توئیتر علیه آن منتشر کرد.

به گزارش ندای گیلان،ایالات متحده آمریکا و قطر یک توافق هشت میلیارد دلاری در زمینه توسعه تاسیسات پتروشیمی وخرید تسلیحات در آمریکا امضا کردند.

توافق در حوزه پتروشیمی بین شرکت صنایع شیمیایی شورون فیلیپس آمریکا و شرکت قطر پترولیوم در جریان سفر شیخ تمیم بن‌حمد آل‌ثانی، امیر قطر به ایالات متحده امضا شد.

رئیس‌جمهور آمریکا در مهمانی که در کاخ سفید برگزار کرده بود،ضمن تمجید از همکاری نظامی میان آمریکا و قطر تاکید کرد برای او کار کردن با یک دوست افتخار بزرگی است.

ترامپ در این ضیافت شام خطاب به امیر قطر گفت: شما متحد خوب ما هستید و با پایگاه و‌ فرودگاه نظامی که مثل آن کمتر دیده شده است به ما کمک قابل توجهی کرده اید .

این طور که فهمیدم هشت میلیارد دلار در پایگاه نظامی(العدید) سرمایه گذاری شده است که شکر خدا بیشتر پولش از طرف شما بوده نه ما . البته بهتر بود کل پولش برای شما می بود.

امیر قطر هم در این دیدار گفت کشورش قصد دارد در بخش زیرساختی آمریکا سرمایه‌گذاری کند.

او گفت که دو طرف توافقات متعددی را امضا خواهند کرد. امیر قطر رقم کل همکاری‌های اقتصادی دو کشور را حدود ۱۸۵ میلیارد دلار برشمرد و گفت: قطر قصد دارد آن را دوبرابر کند.

کاخ سفید اعلام کرد دو کشور قراردادهایی به قیمت چند میلیارد دلار در زمینه تسلیحات نظامی امضا کرده اند.

رقم دقیق این قراردادها منتشر نشده است. از جمله تسلیحات خریداری شده از سوی قطر سیستم دفاع ضد هوایی پاتریوت است. قطر همچنین قراردادهایی مرتبط با خرید موتور هواپیما، هواپیماهای باربری از نوع بویینگ و همچنین جت‌های خصوصی با آمریکا امضا کرده است. برخی از این قراردادها در گذشته امضا شده است ولی در جریان دیدار امیر قطر از ایالات متحده بار دیگر اعلام شد.

دو سال قبل، وقتی عربستان و امارات متحده عربی به‌همراه مصر و بحرین در روابط خود با قطر تجدیدنظر کردند، ترامپ آشکارا جانب این چهار دولت را گرفت و بر قطر تاخت. ترامپ، دوحه را متهم به حمایت از تروریسم می‌کرد و چندین توئیتر علیه آن منتشر کرد. این رویکرد ترامپ البته چندان داوم نیاورد و قطر با خریدهای تسلیحاتی گسترده از آمریکا، رضایت نسبی ترامپ را جلب کرد.

مسائلی که در سفر امیر قطر به آمریکا مطرح شد، اگرچه متنوع بود اما همه‌ آن‌ها را باید در چارچوب تحکیم روابط دوحه و واشنگتن تلقی کرد؛ امری که مطلوب ریاض نیست.