معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان گفت: نرخ تورم کل کشور و استان گیلان در مهر‌ماه به ترتیب 27/2 و 25/6 درصد می‌باشد و استان گیلان در این ماه، در بین 31 استان، در رتبه بیست و یکم  کشور قرار گرفته‌است.

به گزارش ندای گیلان،شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها، نرخ تورم و متوسط قیمت برخی اقلام خوراکی منتخب درکشور و استان مهر‌ماه ۱۳۹۹ کشور و گیلان منتشر شد.

وحید طیفوری معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با بیان این خبر افزود: نرخ تورم کل کشور و استان گیلان در مهر‌ماه به ترتیب ۲۷/۲ و ۲۵/۶ درصد می‌باشد و استان گیلان در این ماه، در بین ۳۱ استان، در رتبه بیست و یکم  کشور قرار گرفتهاست.

طیفوری با بیان اینکه استان آذربایجان غربی با نرخ ۲۳/۱ درصد دارای پایین‌ترین نرخ تورم و استان هرمزگان با نرخ تورم ۳۲/۶ درصد دارای بالاترین نرخ تورم در کشور است، خاطرنشان کرد: همچنین ۴ استان مجاور گیلان، یعنی استان‌های قزوین، مازندران، زنجان و اردبیل به‌ترتیب دارای رتبه‌های شانزدهم، بیست و سوم، بیست و ششم و بیست و هفتم و استان ساحلی گلستان دارای رتبه هفتم بالاترین نرخ تورم کشور هستند.

وی اضافه کرد: نرخ تورم گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات کشور برابر ۲۲/۵ درصد و گیلان برابر ۱۷/۵ درصد و نرخ تورم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی ‌و خدمات کشور و گیلان به ترتیب ۲۹/۵ و ۲۹/۲ درصد بوده است.

طیفوری همچنین مقدار تغییرات تورم نقطه‌به‌نقطه مهر‌ماه سال جاری را در کشور و استان به­ ترتیب برابر ۴۱/۴ و ۴۲/۱ درصد اعلام کرد و اظهار داشت: بررسی تغییرات شاخص قیمت مهر‌ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته نشان می‌دهد که مقدار تغییرات تورم ماهانه در کشور  برابر ۷ درصد و در استان برابر ۷/۹درصد است.