مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان گفت: بر اساس این تفاهمنامه که بین اداره کل میراث فرهنگی و شهردار رشت به امضاء رسید قرار شد تا در ساختمان شهرداری رشت موزه بلدیه و مردم شناسی و در ساختمان سابق استانداری گیلان موزه هنرهای دستی ایجاد کنیم.

به گزارش ندای گیلان، در جلسه شورای شهر رشت با دوفوریت لایحه ساماندهی، مرمت ، حفاظت و به کار گیری ساختمانهای تاریخی رشت برای موزه موافقت شد.

این لایحه با حضور مسعود حلاجی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان و ناصر حاج محمدی شهردار رشت به تصویب اعضای شورای اسلامی این کلانشهر رسید.

با تصویب این لایحه در ساختمان شهرداری (ساعت) موزه بلدیه و مردم شناسی در ساختمان محوطه شهرداری موزه انقلاب اسلامی و موزه سنگ قبور اسلامی، در خانه میرزا موزه میرزا در عمارت کلاه فرنگی موزه نهضت جنگل و در ساختمان استانداری سابق موزه هنرهای دستی و صنایع دستی ایجاد می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان در صحن شورا بیان داشت: هفته گذشته تفاهمنامه ای با شهرداری رشت تنظیم کردیم و پیشنهادات خودمان را در مورد ایجاد موزه های رشت ارایه دادیم.

مسعود حلاج پور افزود: بر اساس این تفاهمنامه که بین دو طرف ( مدیرکل میراث فرهنگی و شهردار رشت) به امضاء رسید قرار شد تا در ساختمان شهرداری رشت موزه بلدیه و مردم شناسی و در ساختمان سابق استانداری گیلان موزه هنرهای دستی ایجاد کنیم.

وی اظهار داشت: علاقمند هستیم تا در پشت ساختمان شهرداری (ساعت) موزه انقلاب اسلامی و با اجازه اعضای شورا موزه نهضت جنگل را در ساختمان کلاه فرنگی در پارک قدس رشت ایجاد کنیم.

وی با اشاره به ایجاد موزه هنرهای دستی در ساختمان استانداری سابق خاطر نشان کرد: سه رکن شهرداری، شورای شهر رشت و اداه کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می توانند این کار را انجام دهند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان در ادامه با بیان اینکه در سال جهش تولید تسهیلات خوبی برای تولیدکنندگان صنایع دستی داریم، تصریح کرد: در شهرستان رشت ٩ هزار هنرمند صنایع دستی داریم که می توان از ظرفیت های آنان استفاده شود.

در بخش دیگری از جلسه شورای اسلامی رشت، رییس شورا با بیان اینکه مدیران کم کار در شهرداری این کلانشهر برکنار می شوند، گفت: همه باید به خوبی در مجموعه شهرداری رشت به وظایف خود بپردازند و کارشان را بر عهده دیگری نیندازد.

اسماعیل حاجی پور با تاکید بر اینکه شهردار رشت باید توضیحاتی که اعضای شورا درخواست دارند جوابگو باشد، اظهار داشت: فردا جلسه ‎ای در دفتر شهردار با مدیران مرتبط برگزار خواهد شد.