مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان اظهار داشت: با توجه به کاهش سهم گیلان از آورد رودخانه‌ی سفیدرود بواسطه‌ی احداث سدهای بالادست سد سفیدرود، سد پلرود می‌تواند نیازهای آبی (کشاورزی و شرب و. .) شهرستان رودسر را تامین نماید.

به گزارش ندای گیلان از رشت،مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان گفت: پروژهای سد مخزنی پلرود و فاز اضطراری تصفیه خانه طول لات رحیم آباد رودسر جزء پروژهای اولویت دار وزارت نیرو است.

وحید خرمی با اعلام این مطلب در جلسه پیگیری مستمر و هفتگی پروژه‌های عمرانی حوزه آب شهرستان شهرستان رودسر که با حضور فرماندار این شهرستان برگزار شد، افزود: با توجه به تأکید دولت و پیگیری مقام عالی استان بر اتمام پروژه‌های نیمه تمام استان، تسریع در ساخت سد مخزنی پلرود و همچنین اتمام فاز اضطراری تصفیه خانه طول لات رحیم آباد رودسر در دستور کار شرکت آب منطقه‌ای می‌باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان اظهار داشت: با توجه به کاهش سهم گیلان از آورد رودخانه‌ی سفیدرود بواسطه‌ی احداث سدهای بالادست سد سفیدرود، سد پلرود می‌تواند نیازهای آبی (کشاورزی و شرب و…) شهرستان رودسر را تامین نماید.

وی در خصوص اهداف ساخت این سد گفت: هدف از ساخت سد مخزنی پلرود، ذخیره و تنظیم آب رودخانه پلرود که دومین رودخانه بزرگ استان گیلان است می‌باشد که با ساخت آن، امکان آبیاری بالغ بر ۲۷ هزار هکتار از اراضی شالیکاری و باغات شهرستان‌های رودسر و املش و تامین آب شرب هفت شهر بزرگ شرق گیلان (رحیم آباد، رودسر، لنگرود، واجارگاه، کلاچای، املش و کومله) به میزان ۴۰ میلیون مترمکعب در سال و نیز تامین انرژی برق آبی به میزان ۷۰ گیگاوات در سال میسر خواهد شد.

خرّمی با بیان اینکه دولت مصمم است که پروژه‌های نیمه‌تمام هر چه سریع‌تر به اتمام برسد، افزود: با تاکید استاندار گیلان جهت تسریع در عملیات اجرایی پروژهای نیمه تمام استان ازجمله سد پلرود و فاز اضطراری تصفیه خانه طول لات رودسر، با توجه به تمهیدات جدید انجام شده نظیر؛ تقویت عوامل اجرایی کارگاه توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء پیمانکار پروژه از طریق استقرار موسسه سپاسد و آوردن تجهیزات جدید و مساعدت منابع طبیعی و همچنین همکاری مقامات استانی و شهرستانی و عوامل ذیمدخل، تسریع در اجرای این دو پروژه با جدیت در حال پیگیری و انجام می‌باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با اعلام پیشرفت بیش از ۸۱ درصدی طرح سد مخزنی پلرود، افزود: سد پلرود یک اثر ماندگار برای سال‌های آتی است و برای تکمیل این سد، ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز می‌باشد.

وی در خصوص تأمین منابع مالی پروژه سد پلرود گفت: در مصوبات سفر ریاست جمهوری (بهمن سال ۱۴۰۰)، مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار تا پایان سال ۱۴۰۲ جهت تکمیل سد پلرود مصوب گردید که از این محل در پایان سال ۱۴۰۰ مبلغ ۵۲ میلیارد تومان و در سال ۱۴۰۱ تا کنون به میزان ۳۳ میلیارد تومان تخصیص دریافت و پیگیری مابقی نیز در دستور کار می‌باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان در خصوص پروژه تصفیه خانه طول لات رودسر نیز گفت: هدف از انجام این پروژه، تأمین آب سالم و بهداشتی مورد نیاز جمعیت شهری و روستایی شهرهای رحیم‌آباد، رودسر، املش، کلاچای، واجارگاه و چابکسر می‌باشد.

خرّمی در خصوص تسریع در فرایند اجرایی فاز اضطراری تصفیه خانه طول لات رحیم آباد رودسر بیان داشت: جلسات مستمر هفتگی و ماهانه در استان و شهرستان در دست انجام است که در این راستا نقاط بحرانی این پروژه احصاء و در جهت تسریع در زمان بهره برداری، تمهیدات لازم برای الویت قرار دادن اجرای این موارد صورت گرفته است.

وی پیشرفت فیزیکی فاز اضطراری تصفیه خانه طول لات رحیم آباد رودسر را ۸۴ درصد اعلام کرد و اعلام داشت: با برنامه ریزی عوامل اجرایی پروژه و تامین منابع مالی آن، این پروژه در دهه مبارک فجر سالجاری قابل بهره برداری است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان به تأمین منابع مالی پروژه فاز اضطراری تصفیه خانه طول لات رودسر اشاره کرد و گفت: مبلغ ۵۲ میلیارد تومان اعتبار در سفر ریاست جمهوری به استان گیلان در بهمن ماه سال گذشته پیش بینی شده که در سال ۱۴۰۰ مبلغ شش میلیارد تومان تحقق یافته و پیگیری برای دریافت مابقی در دست اقدام می‌باشد.