معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان غربی توضیحات مبسوطی در خصوص مرگ مشکوک یک دختر در مهاباد به خبرنگاران ارائه کرد

به گزارش ندای گیلان به نقل از مهر،علیرضا رادفر در نشست خبری با خبرنگاران رسانه های گروهی ضمن تشریح ابعاد مختلف پرونده مرگ دختر مهابادی جزییات کاملی از عاملان ماجرای اغتشاشات شهرستان مهاباد را ارائه کرد.

وی گفت: موضوع مرگ دختر مهابادی و حوادث روی داده در این شهرستان تا ساعات یک الی ۲ بامداد امروز بارها در جلسه شورای تامین استان مطرح و ابعاد آن به صورت کامل مورد بررسی گرفت و هم اکنون اقدامات اساسی برای پیگیری این حوادث در دست اجراست.

رادفر هدف از برگزاری این نشست را رساندن اطلاعات صحیح از طریق رسانه ها به مردم عنوان کرد و یادآور شد: متاسفانه در ماجرای شهرستان مهاباد در فضای مجازی افرادی به حاشیه سازی پرداخته و موضوع از مسیر اصلی خود خارج شده است.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان غربی ابتدا ماجرا را اینگونه شرح داد: ۱۳ اردیبهشت ماه سال جاری در هتل تارای مهاباد یك خانمی به دلیل مسایل عاطفی و خانوادگی از طبقه ۴ سقوط می كند كه منجر به مرگ وی می شود و لازم است در همین جا به خانواده وی تسلیت عرض كنم.

وی با بیان اینکه برای حفظ حرمت این شخص و خانواده وی لزومی به تشریح جزییات آن نیست، اعلام کرد: این خانم در اثر یک حادثه از بالکن طبقه چهار هتل سقوط و فوت کرده که در این ماجرا فرد مضمون این ماجرا بر اساس اعلام رسانه های بیگانه اصلا ربطی به نیروهای دولتی نداشته است.

فرد مظنون ارتباطی با نهادهای دولتی ندارد

رادفر با تاکید بر اینکه مردم مهاباد هم بدانند كه متهم احتمالی دستگیر شده است و استاندازی و قوه قضاییه به جد پیگیر این قضیه هستند، افزود: متاسفانه با توجه به سو استفاده رسانه های معاند از این اتفاق دلخراش مبنی بر اینكه متهم از نیروهای امنیتی بوده باید عرض کنم متهم احتمالی، فردی است متعلق به بخش خصوصی و هیچ ارتباطی با نهاد های دولتی ندارد، وی در آن هتل مستقر شده بود تا مسئولان هتل را برای توسعه بیشتر راهنمایی كند و به عنوان یك مشاور بخش خصوصی آنجا حضور داشت و به هیچ عنوان شایعات مبنی بر اینكه آن فرد در ارتباط با نیروهای امنیتی بوده است صحت ندارد.

معاون سیاسی، امنیتی استانداری آذربایجان غربی اضافه کرد: به دنبال فضاسازی های جهت دار رسانه های ضد انقلاب در این خصوص دیروز پنجشنبه متاسفانه عده ای از جوانان تحریك شده و با تجمع مقابل هتل تارا اقدام به آتش كشیدن هتل می كنند. البته با توجه به فضای موجود، تحریك احساسات جوانان را طبیعی می دانیم و مشابه این اتفاق ممكن است در همه جا رخ دهد اما نباید احساسات جوانان به راه نادرست هدایت شود.

بنای مسئولان آذربایجان غربی در قبال حوادث روز پنجشنبه خویشتن داری بود

رادفر با بیان اینكه بنای ما در قبال حواث روز پنجشنبه بر خویشتن داری نیروهای انتظامی در برابر تجمع كنندگان بود، خاطر نشان كرد: متاسفانه برخی از جوانان عزیز اما احساساتی، خویشتن داری نیروی انتظامی را بر نتافتند و اقدام به آتش زدن هتل كردند. این جوانان مسئول هتل را در زمینه اتفاق رخ داده مقصر قلمداد می كردند كه این موضوع نیز در حال رسیدگی است.

وی افزود: متاسفانه این اقدام به جایگاهی كه مهاباد در چند سال گذشته با همت خود مردم و مسئولان به آن رسیده بود، ضربه وارد كرد و زیر سوال برد. در عید نوروز امسال در حدود ۱۰۰ هزار نفر از مهاباد بازدید كردند و یا در چند روز آینده قرار بود كه همایش سرمایه گذاری در مهاباد برگزار شود آیا با این شرایط سرمایه گذاری حاضر هست كه در مهاباد سرمایه گذاری كند؟ آیا باز هم گردشگران به این شهر باز خواهند گشت؟

معاون سیاسی امنیتی استانداری جوانان مهابادی را به آرامش دعوت كرد و گفت: از مردم، معتمدین و والدین جوانان مهابادی در خواست دارم كه فرزندانشان را حمایت كنند كه خدای نكره در مسیر حركت و خواست معاندین قرار نگیرند. بیشتر تجمع کنندگان دیروز جوانان ۱۵ تا ۲۲ سال بودند كه با توجه به سن و سالشان احساسات بر آنها غلبه كرده بود.

هیچ تیراندازی روز پنجشنبه از سوی ماموران انتظامی در مهاباد صورت نگرفته است

رادفر درخصوص انتشار اخباری در فضای مجازی مبنی بر تیراندازی از سوی ماموران انتظامی و کشته شدن تعدادی از مردم مهاباد گفت: به صراحت اعلام می کنم هیچ تیراندازی توسط نیروی انتظامی صورت نگرفته است و با خویشتنداری سعی بر مدیریت و متفرق كردن تجمع كنندگان كردند اما این خویشتن داری همیشگی نخواهد بود و اگر احساس كنیم كه فضا به سمت دیگری هدایت می شود با قاطعیت عمل خواهیم كرد.

وی با بیان اینکه در تجمع دیروز در مهاباد عده ای از جوانان با احساسات و هیجانات که غالبا از سوی شبکه های اجتماعی به خصوص رسانه های بیگانه هدایت می شد با تجمع مقابل هتل دست به اقدامات اغتشاش آمیزی زدند و در تجمع دیروز عده ای قصد داشتند جلوی ماشین آتش نشانی را بگیرند كه درگیری ها رخ داد و اشیایی مانند سنگ پرتاب شد كه عده ای مجروح شدند و بلافاصله به بیمارستان اعزام شدند.

معاون سیاسی امنیتی استانداری آذرباجان غربی، تعداد مجروحین را ۲۵ نفر اعلام كرد و گفت: از این تعداد ۷ نفر از نیروهای انتظامی بودند. همچنین اكثر آسیب دیدگان به صورت سرپایی درمان شدند اما از دو نفری كه وضعیت بدتری داشتند یكی در مهاباد مورد عمل جراحی قرار گرفت و اكنون نیز حال وی خوب است و نفر دوم كه از ناحیه چشم آسیب دیده بود به تبریز جهت مداوا اعزام شد.

ماجرای مهاباد با تغییر مسیر از سوی رسانه های بیگانه هدایت می شود

رادفر با بیان اینكه دعوت به تجمع از سوی رسانه های احزاب تروریستی مانند كومله و دموكرات هدایت می شود، گفت: ماجرای دیروز و دخالت رسانه های ضد انقلاب که امروز نیز ادامه دارد نشان داد عده ای که اصلا دلشان به حال مهاباد نمی سوزد و قصد دارند با اغتشاش و آشوب آرامش موجود در این شهر را بر هم بزنند می خواهند چهره ای پرآشوب از مهاباد نشان دهند که در اینجا از مردم فهیم مهاباد می خواهم جوابی به درخواست های این معاندین ندهند.

وی در پاسخ به این سوال كه نظر خانواده مرحومه درباره اتفاقات رخ داده چیست، گفت: خوشبختانه خانواده متوفی از اولین دقایق حادثه با مسئولان همکاری لازم را داشته و مخالف هر گونه تجمع و آشوبی هستند. پدر این مرحومه سالهاست فوت کرده اما در صحبت هایی كه با مادر وی داشتیم، اعلام كردند كه ماجرا را فقط از طریق مجاری قانونی پیگیری خواهند كرد و اتفاقات بعدی را محكوم كردند.

رادفر با تاکید بر اینکه فرد خاطی هم اکنون در بازداشت به سر می برد عنوان کرد: بر اساس بررسی های اولیه ۵ نفر از آشوب گران که در اتفاقات روز پنجشنبه دست داشتند دستگیر شده اند که در وهله اول برخورد ارشادی خواهیم داشت اگر جرم این افراد ثابت شد با آنها برخورد جدی خواهد شد.

تمهیدات لازم برای جلوگیری از هر گونه آشوب اندیشیده شد

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به انتشار اخبار و تصاویر کذب از این ماجرا گفت: برخی از مسایل شخصی این مرحومه است که نیازی به رسانه ای شدن آن برای حفظ حرمت وی نمی بینیم اما اخبار و تصاویر کذب زیادی در این ماجرا منتشر شده که بنده اطلاعات صحیح را در اختیار شما قرار دادم.

وی یاد آور شد: بر اساس معاینات پزشکی قانونی هیچ تعرضی به این مرحومه صورت نگرفته و اخبار و تصاویر منتشر شده ساخته و پرداخته رسانه های ضدانقلاب است که از همین جا تکذیب می کنم.

رادفر تاکید کرد: همچنین ابعاد مختلف این ماجرا در دست بررسی و در صورت نیاز اطلاعات دقیق در اختیار رسانه ها قرار خواهد گرفت.

به گزارش ندای گیلان روایات و داستان های زیادی در مورد مرگ این دختر جوان از طریق رسانه های داخلی و مخصوصاً بیگانه تا کنون مطرح شده است؛حال با این شرایط باید منتظر بمانیم تا دست اندرکاران امر به این پرونده ی جنجالی و پر سرو صدا رسیدگی کنند تا حقیقت ماجرا مشخص گردد.آنچه مسلم است، تلاش رسانه های ضد انقلاب برای ماهی گرفتن از آب گل آلود و برانگیختن احساسات عده ای از مردم هم چنان ادامه خواهد یافت که عدم توجه به شایعات در خصوص این پرونده میتواند در هرچه بهتر آشکار شدن موضوع کمک نماید.