رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با تشریح چند دستاورد مهم سال اول دولت سیزدهم در استان گیلان، گفت: اعتبارات سفر ریاست محترم جمهور به استان جان تازه‌ای به پروژه‌های عمرانی گیلان بخشید.

به گزارش ندای گیلان،شراره کاوسی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص دستاوردهای سال اول دولت مردمی آیت ا… دکتر رئیسی در گیلان، با اشاره به اینکه دولت سیزدهم در شرایط سختی کار خود را آغاز کرد، اظهار داشت: علی‌رغم همه مشکلات و سختی‌هایی موجود خادمان مردم تلاش کردند تا صادقانه، جهادی و با توکل و باور به لطف و عنایت پروردگار، گام‌های روبه‌جلو برای حل مشکلات مردم بردارند.

وی با بیان اینکه در انتهای سال 1400،گیلان میزبان رئیس‌جمهور و هیئت محترم دولت بود که این سفر برکات و دستاوردهای خوبی را برای استان داشت، افزود: در جریان این سفر 11 هزار میلیارد تومان اعتبار برای مصوبات در نظر گرفته شد که از بالغ بر 7300 میلیاردتومانی كه جزو تعهدات سازمان برنامه‌وبودجه كشور بود، در سال ۱۴۰۰، حدود 1170 ميليارد تومان به‌صورت نقدي تخصيص پيدا كرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با اشاره به اینکه علاوه بر جلساتی که با حضور استاندار محترم و معاونان ایشان برای پیگیری مصوبات سفر تشکیل شده، تا کنون بیش از 10 جلسه با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی برای بررسی میزان پیشرفت پروژه‌های مصوب سفر ریاست‌جمهوری و بررسی نحوه هزینه کرد این اعتبارات در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان، برگزار شده است، خاطرنشان کرد: همچنین تیمی متشکل از کارشناسان مدیریت نظام فنی و بودجه سازمان مدیریت در فواصل زمانی مختلف از این پروژه‌ها بازدید و روند پیشرفت آن را بررسی می‌کنند.

کاوسی با بیان اینکه تزریق این مقدار اعتبار نقدی برای پروژه‌های عمرانی آن هم در ماه انتهایی سال، کم‌سابقه بوده است، گفت: تخصیص این اعتبارات تحرک خوبی را در پروژه‌های عمرانی استان ایجاد کرد.

کاوسی افزود: پیشرفت احداث سدهای لاستیکی و مخزنی، اجرای شبکه‌های زهکشی و آبیاری و بهبود ظرفیت بازرگانی کشو و بندر آستارا با ایجاد 2 گمرک جدید منطقه ویژه و ریلی، از دستاوردهای دیگر دولت مردمی در سال اول بود.

این مقام مسئول همچنین به اختصاص 88 هزار میلیون ریال در سال گذشته برای اورهال تأسیسات فاضلاب بیمارستان‌های استان اشاره کرد و گفت: همچنین در هفته جاری پروژه تصفیه فاضلاب زندان لاکان با اعتباری بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید که می‌تواند نقش قابل‌توجهی در کاهش آلودگی رودخانه‌های شهرستان رشت داشته باشد.

کاوسی گفت: در بخش اقتصاد کلان استان، سال گذشته میزان تحقق درآمدهای مصوب ابلاغی به استان به 130 درصد رسید و همچنین 159 مجوز بی‌نام صادر و 303 قطعه عرصه مستعد سرمایه‌گذاری در استان شناسایی شد.

وی افزود: در پنج ماهه اول سال 1401،عملکرد درآمدهای عمومی استان،معادل 19,568,830 میلیون ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که 12,135,403 میلیون ریال بود، 61 درصد رشد داشته است.همچنین وصولی سایر درآمدهای عمومی استان نیز با افزایش 89 درصدی از 591,898 میلیون ریال به  1,117,579 میلیون ریال رسیده است.

کاوسی با اشاره به اینکه آزادسازی 92 درصد از سواحل تحت تصرف اشخاص حقیقی و حقوقی دولتی و غیردولتی در استان گیلان از دیگر دستاوردهای دولت در استان است، افزود: در بخش کمک با اقشار آسیب‌پذیر و نیازمندان نیز در استان در سال اول دولت 2 هزار و 458 جهیزیه برای زوج‌های نیازمند تهیه شده و بیش از 1050 واحد مسکن برای محرومان ساخته شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان خاطرنشان کرد: همچنین تا ابتدای مرداد سال 1401، 8 هزار و 900 فرصت شغلی با پرداخت بیش از 3 میلیون و 850 هزار ریال تسهیلات، در استان ایجاد شده است.

 

  • نویسنده : الیاس بشری