معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان گفت: عملیات اجرایی احداث پروژه ۶۲۷ واحدی مسکن ملی در شهر رشت با پیشرفت بیش از ۳۱ درصدی در مرحله مقاطعه کاری، دیوار چینی و نصب وال پست است.

به گزارش ندای گیلان از رشت،بهمن بابایی اظهار کرد: بنیاد مسکن بعنوان کارگزار راه و شهرسازی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت اجرای این پروژه را در رشت عهده دار است.

وی عنوان کرد: برای پروژه ۶۲۷ واحدی شهر رشت که با پیشرفت ۳۱ درصدی در حال اجراست ۲ بلوک بعنوان پیشرو قرار داده شد تا این واحدها به متقاضیانی که آورده‌های خود را طبق زمانبندی و به طور منظم واریز کرده اند، تحویل شود.

وی تصریح کرد: بنیاد مسکن استان بعنوان دستگاه متولی در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر و بعنوان کارگزار راه و شهرسازی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار (دو شهر رشت و بندرانزلی) عملیات احداث این واحدهای مسکونی را برعهده دارد. تامین اعتبار پروژه نهضت ملی مسکن از ۲ راه شامل آورده مردم و تسهیلات بانکی انجام می‌شود که طبق فازبندی انجام شده افرادی که‌ی واریزی منظم‌تری دارند در فازهای نخست و متقاضیانی که تاکنون واریزی نداشتند در فازهای آخر قرار می‌گیرند.

وی عنوان کرد: در سال ۱۴۰۲ بنیاد مسکن احداث هزار و ۶۲۷ واحد مسکونی را در قالب پروژه نهضت ملی مسکن در دستور کار قرار داد که از این تعداد ۶۲۷ واحد آن در شهر رشت و ۵۴۳ واحد در شهرهای لنگرود، آستارا و صومعه سرا در دست انجام است.

بابایی اضافه کرد: این پروژه با ۱۴ بلوک به سه پیمانکار واگذار شده است؛ پیمانکار نخست ۳۱۲ واحد را در چهار بلوک ۶۰ واحدی در هفت طبقه و سه بلوک ۲۴ واحدی در ۶ طبقه احداث می‌کند. بلوک‌های ۶ طبقه در قالب واحدهای سه خوابه ۱۲۰ متری، ۲ خوابه ۸۵ متری و یک خوابه ۷۰ متری احداث می‌شوند.

وی متوسط واریزی هر متقاضی در شهر رشت را سه میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: متقاضیان نهضت ملی مسکن شهر رشت پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات با کارمز ۱۸ درصد دریافت می‌کنند که تاکنون متوسط تسهیلات آزاد شده برای متقاضیان یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال است.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان ادامه داد: پروژه ۱۹۲ واحدی شهر رشت هم در قالب ۲ بلوک ۶۰ واحدی و سه بلوک ۲۴ واحدی در دست اجراست که به تناسب پیشرفت فیزیکی به متقاضیانی که واریزی بیشتری داشتند واگذار می‌شود. پروژه ۱۲۰ واحدی رشت هم ۲ بلوک ۶۰ واحدی است که توسط پیمانکار دیگری حال انجام است و متقاضیانی که واریزی بیشتری داشته باشند می‌توانند واحدهای خود را سریعتر از سایر متقاضیان تحویل بگیرند.

بابایی درخصوص پروژه ۳۶ واحدی بندرانزلی (واحدهای ۲ خوابه ۹۰ متری) نیز گفت: این پروژه با ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی در مرحله اسکلت بندی، سربندی، دیوار چینی و نصب تاسیسات قرار دارد و بزودی نمای این پروژه انجام می‌شود، واریزی مردم در این واحدها چهار میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال است و بانک مسکن نیز بعنوان دستگاه تخصصی تاکنون ۲ میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال تسهیلات پرداخت کرده است.

وی تصریح کرد: بانک عامل پروژه‌های نهضت ملی مسکن در شهرهای رشت و بندرانزلی بانک مسکن است که تسهیلات پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریالی با نرخ سود ۱۸ درصد، بازپرداخت ۲۰ساله و تنفس سه سال پرداخت می‌کند.

وی اضافه کرد: در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر به متولی‌گری بنیاد مسکن نیز زمینی به مساحت حدود ۲ هکتار در شهرستان لنگرود برای احداث پروژه ۴۰ واحدی لنگرود از راه و شهرسازی تحویل گرفت، این پروژه در قالب ۲ بلوک ۲۰ واحدی، پنج طبقه چهار واحدی با متراژ ۸۰ متر احداث می‌شود.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان پیشرفت فیزیکی این پروژه را ۲۴ درصد اعلام کرد و افزود: آورده مردم در این شهرستان ۲ میلیارد ریال و پرداخت تسهیلات بانک مسکن هم یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال بوده است.

وی تصریح کرد: پروژه ۲۰۴ واحدی نهضت ملی مسکن در شهر آستارا هم طی سه مرحله در حال انجام است؛ واریزی مردم برای این پروژه که در قالب ۶ بلوک، پنج طبقه و ۳۴ واحدی احداث می‌شود در فاز اول یک میلیارد ریال می‌باشد؛ امیدواریم بزودی با بانک عامل برای این پروژه قرار داد منعقد کنیم.

وی متراژ متوسط واحدهای پروژه آستارا را ۸۰ و ۹۰ متر اعلام کرد و افزود: این پروژه درحال حاضر هشت درصد پیشرفت فیزیکی دارد. فاز ۲ پروژه آستارا هم ۶ بلوک ۳۴ واحدی است که سه درصد پیشرفت فیزیکی دارد و اکنون در مرحله تثبیت خاک است؛ برای یک بلوک هم میلگرد خریداری شده و بزودی فوندانسیون آن انجام می‌شود. فاز سوم این پروژه ۲۰۴ واحدی هم ۶ بلوک ۳۴ واحدی است و متوسط واریزی مردم برای پروژه‌های نهضت ملی مسکن آستارا ۵۰۰ میلیون ریال است.

بابایی ادامه داد: پروژه ۸۰ واحدی لنگرود هم که بنیاد مسکن در دست اجرا دارد چهار بلوک ۲۰ واحدی است، این پروژه با سه درصد پیشرفت فیزیکی در مرحله تثبیت خاک قرار دارد و میلگردهای یک بلوک هم خریداری شده است. پروژه ۲۰ واحدی شهرستان صومعه سرا هم که در سال ۱۴۰۳ تحویل بنیاد مسکن شد در حال حاضر در مرحله خاکبرداری است و عملیات اجرایی پروژه ۳۵ واحدی این شهرستان هم آغاز شده است.

وی اظهار کرد: بنیاد مسکن علاوه بر آنکه دستگاه متولی برخی از این پروژه هاست تعدادی دیگر از پروژه‌ها را با عنوان گروه ساخت به مردم واگذار کرده است، در این روش مراحل احداث با قرعه کشی به سرگروه‌ها واگذار شده و بلوک‌ها به آن‌ها تحویل شد. پروژه ۴۸ واحدی انزلی که در ۶ بلوک هشت واحدی احداث می‌شود یکی از پروژه‌هایی است؛ پیشرفت فیزیکی این پروژه ۴۴ درصد بوده و مرحله سربندی و دیوار چینی آن انجام شده است.

بابایی اضافه کرد: پروژه ۶۰ واحدی شهرستان لنگرود هم طبق قرار داد با بنیاد مسکن در مرحله اجرایی قرار دارد؛ این پروژه با ۱۱درصد پیشرفت فیزیکی با حمایت و همکاری مردم در حال انجام است. قرارداد پروژه ۹۰ واحدی شهرستان رودسر هم با بانک منعقد شده و بزودی یکی از این بلوک‌ها به متقاضیان تحویل می‌شود.

وی اضافه کرد: پروژه قابل افتتاح رودسر یک بلوک ۶ واحدی است که ۸۰ درصد آن تکمیل شده و بقیه هم در مرحله اسکلت و سربندی و فونداسیون قرار دارند.