ظریف گفت: ما مثل آن کشورها نیستیم که به محض دیدن لبخند در رقص شمشیرهای آقای ترامپ مست این حمایت شویم و ندانیم چه کار کنیم و این اهمیت تاکید بر نقش مردم را برای همه دولتمردان زنده می کند.

به گزارش ندای گیلان از ایرنا،ظریف شامگاه دوشنبه و در جمع ایرانیان مقیم آفریقای جنوبی حضور یافت و به گفتگو در مورد مسائل مختلف پرداخت. وی در این نشست گفت: این روزها که بار دیگر زمزمه های نامناسبی از سوی برخی تازه واردها در عرصه سیاست شنیده می شود، لازم است یک بار دیگر یادآوری برای خود داشته باشیم که جمهوری اسلامی ایران به یمن حضور پرافتخار و پرصلابت مردم در 40 سال گذشته توانست همه فسادها، تحریم ها، جنگ ها و تجاوزها را با سربلندی پشت سر بگذارد.

وی تصریح کرد:کسانی که بر ایران فشار آوردند عبرت تاریخ شدند و ملت ما استوارتر و قدرتمندتر از روز اول حضور دارد.

وزیر خارجه کشورمان یادآورشد: ایران کشوری است که امنیتش را وامدار هیچ کس نیست، ایران کشوری بوده که پیشرفت اقتصادی و علمی و فناوری خود را وامدار هیچ جا جز مردمش نیست.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: امروز در این جمع بزرگانی از ایرانیان برجسته در آفریقای جنوبی و دانشمندان و متخصصان برجسته داخلی از جمله رویان، شرکت های دانش بنیان، صنایع نفت و گاز برای کشور افتخار می آفرینند و این افتخارات به رغم فشارهای خارجی صورت گرفته است.

ظریف گفت: شما امروز به دور و اطراف کشورتان نگاه کنید یک کشور را پیدا کنید که امنیت ایران را داشته و آن وقت یک کشور را پیدا کنید که به رغم همه فشارهای خارجی امنیت دارد. تمام کشورهای دور و اطراف ما زیر چتر حمایتی یک یا چند ابرقدرت هستند. همه کشورهای دور و اطراف ما یا خود سلاح هسته ای دارند یا زیر چتر هسته ای یک ابرقدرت یا حتی چند ابرقدرت قرار دارند.

وزیر خارجه کشورمان یادآور شد: اما هیچ کدام از این کشورها امنیتی مانند امنیت ایران را ندارند. همه کشورهای دور و اطراف ایران را نگاه کنید میلیاردها دلار سرمایه خارجی به آن کشورها سرازیر شده است. ثروت های عظیم نفتی کشورهایشان را روانه بازارهای سرمایه خارجی کردند. به قول آقای ترامپ صدها میلیارد دلار وسائل زیبای نظامی خریداری کردند که با این وسایل مردم یمن را به خاک و خون بکشند. اما کدامشان امروز قدرت ایران را دارند؟ کدامشان می توانند با افتخار بگویند که ما امنیتمان درون زاست و ما پیشرفتمان درون زاست.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: این به معنی انزواطلبی و جدا بودن از جهان خارج نیست، چرا که در عین درون زایی ما برونگرا هستیم، ما خواهان صلح و ثبات منطقه هستیم. ما خواهان تعامل گسترده با تمام جهان هستیم. اما نیازی نداریم، مانند کشورهای حاشیه خلیج فارس که به محض دیدن یک اخم از سوی آمریکا سراسیمه روانه کمپ دیوید شدند.

ظریف گفت: ما مثل آن کشورها نیستیم که به محض دیدن لبخند در رقص شمشیرهای آقای ترامپ مست این حمایت شویم و ندانیم چه کار کنیم و این اهمیت تاکید بر نقش مردم را برای همه دولتمردان زنده می کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران یادآورشد: همه ما همانطور که امام راحل فرمودند باید به خاطر داشته باشیم که نه به عنوان یک شعار بلکه به عنوان یک واقعیت، مردم ولی نعمتان ما هستند. هر چه داریم از این مردم داریم، اگر امنیت و پیشرفت داریم به خاطر مردم است.

وی توضیح داد:اگر قدرت دفاعی داریم، بیش از همه چیز به خاطر مقاومت مردم داریم و اگر ابزار دفاعی داریم باز هم به خاطر همین مردم داریم و توسط همین مردم این ابزار دفاعی را تولید کردیم. اگر در اقتصاد، علم و فناوری پیشرفت کردیم اگر بعضی داروهایی که امروز شرکت سیناژن ما می سازد و در رتبه اول و دوم جهان است نه به خاطر این است که کسی به ما فناوری صدقه داده، بلکه به این خاطر است که ذهن فعال و پویای ایرانی توانسته این داروها را در عالیترین مرتبه علم و فناوری تولید کند.

وزیر امور خارجه افزود: این نشانگر این واقعیت است که ما مشروعیت ، قدرت و پیشرفتمان را از مردم می گیریم و نشانگر این واقعیت است تا زمانی که شما (مردم) همراه کشور و نظام و انقلاب خود هستید هیچ لجن پراکنی توسط افرادی مثل ترامپ نمی تواند ذره ای در استقامت و پیشرفت و دفاع و مقاومت و در سربلندی و افتخار مردم ما خدشه وارد کند.

وی همچنین گفت: به همین دلیل است که ما در وزارت خارجه به واقع و نه در شعار خود را خدمتگزاران شما می دانیم. همه همکاران من در این وزارتخانه موظفند با هر ایرانی چه ایرانیان کارآفرین چه دانشجوی ایرانی و چه ایرانیانی که به دلایل مختلف تصمیم گرفته اند در یک کشور خارجی حضور داشته اگرقدم به سفارت یا سرکنسولگری ایران می گذارد قدم به خانه خود می گذارد. آنجا شما صاحبخانه هستید و ما مستاجریم. صاحبخانه سفارتخانه ها و سرکنسولگری های ما شما هستید چون ما هر چه داریم از شما داریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: ایرانیان در داخل کشور با استقامت، پایداری، تحمل سختی ها و سر فرود نیاوردن در مقابل فشارها برای کشور امنیت و پیشرفت خریدند.

وی افزود: شما ایرانیان مقیم خارج با پیشرفت، اخلاق و انسانیت خود نمونه های زیبایی از تمدن و فرهنگ ایرانی و اخلاق ایرانی در خارج از کشور بوده اید. ایرانیان در خارج از کشور در هر جایی هستند بهترین ها در دانشگاه، صنعت و جامعه خود هستند و این افتخاری است برای همه ایرانی ها، چه آنهایی که در داخل هستند و برای ایران افتخار می آفرینند و چه شما که در خارج هستید معرف فرهنگ ایرانی و آداب و سنن اسلامی ما هستید و برای ما افتخار می آفرینید و می توانید بهترین پل برای ارتباط بین دو فرهنگ و چند فرهنگ باشید. ارتباط بین فرهنگی نیازمند باور به فرهنگ خود است. اطمینان دارم تمام ایرانیانی که در خارج از ایران هستند حتی بیش ایرانیان داخل کشور، به این فرهنگ و آداب و سنن ایرانی و اسلامی خود پایبندند، چرا که هویت خود را در این فرهنگ می بینند.

ظریف افزود: امیدوارم بتوانیم با همیاری،همکاری و همفکری راه پر نشیب و فراز ماه ها و سال های آینده را همانطور که در سال های سخت تر و دشوارتر با موفقیت طی کردیم و امروز ایران قدرتمندترین و با نفوذترین کشور در منطقه و تاثیرگذار در جهان است ، بتوانیم این مسیر را با همت والای ایرانیان در آینده نیز طی کنیم.

در این نشست 6 نفر از ایرانیان مقیم آفریقای جنوبی به بیان مشکلات خود در این کشور پرداختند و پیشنهادهایی را مطرح کردند. افزایش مراکز فرهنگی ایران در آفریقای جنوبی ، تاسیس مدرسه بین المللی ایرانیان، راه اندازی مرکز فرهنگی ایرانیان، تاسیس مسجد شیعیان در ژوهانسبورگ از این پیشنهادها بود.

وزیر امور خارجه نیز در مورد این پیشنهادها گفت: چند پیشنهاد ویژه برای استفاده از امکانات موجود جهت تامین محلی برای ترویج فرهنگ ایرانی و فرهنگ اهل بیت (ع) در نظر داریم که انشالله با طی مراحل قانونی در کشور و در صورت توافق سایر مسئولان این مراکز ایجاد خواهد شد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به دعوت ماشابانه وزیر خارجه آفریقای جنوبی و شرکت در سیزدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و آفریقای جنوبی به پرتوریا سفر کرده است.
وی فردا برای دیدار با مقام های اوگاندا عازم کامپالا پایتخت این کشور می شود.