به گزارش ندای گیلان، سحرگاه دیروز ۴قاتل که به اتهام قتل به قصاص محکوم شده بودند در زندان رجایی شهر پای چوبه دار رفتند تا حکم قصاص‌شان اجرا شود اما در واپسین لحظات موفق شدند از اولیای دم مهلت بگیرند و به زندگی برگردند. نخستین قاتلی که دیروز پای چوبه دار رفت و قصاص نشد […]

به گزارش ندای گیلان، سحرگاه دیروز ۴قاتل که به اتهام قتل به قصاص محکوم شده بودند در زندان رجایی شهر پای چوبه دار رفتند تا حکم قصاص‌شان اجرا شود اما در واپسین لحظات موفق شدند از اولیای دم مهلت بگیرند و به زندگی برگردند.

نخستین قاتلی که دیروز پای چوبه دار رفت و قصاص نشد فردی بود که ۱۵آبان سال ۹۰در جریان جنایتی مستانه دوستش را به قتل رساند و از کشور فراری شد.

ماجرا از این قرار بود که آن شب در قهوه‌خانه‌ای در جنوب تهران، درگیری خونینی رخ داد و جوانی که در جریان این نزاع با ضربه چاقو مجروح شده بود، ساعتی پس از انتقال به بیمارستان به‌دلیل خونریزی شدید و شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد.

به دستور بازپرس جنایی پایتخت تحقیقات گسترده‌ای در این‌باره آغاز شد و شواهد نشان ‌داد که عامل جنایت یکی از دوستان نزدیک مقتول است که یک مجرم سابقه‌دار بوده و بارها به اتهام شرارت و قدرت‌نمایی با سلاح سرد دستگیر و زندانی شده است.

در چنین شرایطی گروهی از مأموران راهی خانه پدری او شدند اما خانواده‌اش ادعا کردند که از او خبری ندارند.

مأموران برای مدتی پاتوق‌هایی را که ممکن بود متهم در آنجا تردد کند، تحت نظر گرفتند اما نتوانستند هیچ ردی از او بیابند و مدتی بعد به اطلاعاتی دست یافتند که نشان می‌داد عامل جنایت به‌صورت غیرقانونی از طریق مرزهای غربی از کشور خارج شده است. به همین دلیل مأموران از پلیس بین‌الملل درخواست کمک کردند و پرونده در اختیار مأموران اینترپل قرار گرفت.

با وجود اینکه تا مدت‌ها از قاتل فراری خبری نبود، اما رسیدگی به این پرونده همچنان در دستور کار پلیس قرار داشت تا اینکه بعد از ۷سال یعنی سال ۹۷ از ترکیه خبر رسید جوانی ایرانی که به‌طور غیرقانونی در ترکیه اقامت داشت، دستگیر شده است. به این ترتیب این مهاجر غیرقانونی در اختیار پلیس بین‌الملل ایران قرار گرفت و از طریق پایانه مرزی شهرستان ماکو به کشور منتقل شد. او کسی جز متهم فراری نبود که در قهوه‌خانه مرتکب جنایت شده و به‌صورت قاچاقی از کشور گریخته بود.

وی در بازجویی‌ها به قتل اقرار کرد و گفت: من و مقتول دوست یکدیگر بودیم. شب حادثه به قهوه‌خانه‌ای رفته بودیم. آن شب  مشروبات الکلی مصرف کرده بودیم و به هیچ عنوان حالت عادی نداشتم و نمی‌دانم چطور شد که با مقتول درگیری لفظی و بگومگو پیدا کردم. سپس با چاقو به او حمله کردم و چند ضربه به شکم و سینه‌اش زدم و از آنجا فرار کردم.

وی ادامه داد: مدتی در خانه یکی از دوستانم مخفی شدم و در ادامه مبلغی پول تهیه کردم و توانستم از طریق مرزهای غربی از کشور خارج شوم. به‌سختی توانستم خودم را به آلمان برسانم. ۵سال به‌عنوان مهاجر در کمپ‌های آلمان زندگی می‌کردم اما در کمپ با چند نفر درگیر و مجبور شدم آنجا را ترک کنم و بعد از مدتی به ترکیه رفتم. در آنجا با هویت جعلی زندگی می‌کردم اما پلیس ترکیه خیلی زود من را شناسایی کرد و به‌عنوان مهاجر غیرقانونی به پلیس ایران تحویل داد. فکر می‌کردم با گذشت ۷سال پلیس دیگر در تعقیبم نیست ولی مأموران متوجه شدند که من یک قاتل فراری هستم و من را به تهران فرستادند.

متهم به قتل پس از اقرار به جنایت روانه زندان شد و مدتی بعد در دادگاه کیفری پای میزمحاکمه رفت. قضات دادگاه وی را به قصاص محکوم کردند و طولی نکشید که قضات دیوان عالی کشور ندای گیلان به نقل از مهر تأیید به این رأی زدند و قاتل در یک قدمی مجازات قصاص قرارگرفت. او که به ایستگاه پایانی رسیده بود و پرونده‌اش در اجرای احکام دادسرای جنایی تهران بود، صبح دیروز پای چوبه دار رفت تا قصاص شود اما زمانی که چوبه دار را بر گردن قاتل انداختند او به التماس افتاد که اولیای دم دلشان به رحم آمد و حکم را اجرا نکردند. به این ترتیب مرد اعدامی درحالی‌که اشک شوق می‌ریخت به زندان برگشت.

فوتبالیستی که قاتل شد

دومین جوان محکوم به قصاص، فردی بود که دهم خرداد سال ۹۸دوست قدیمی‌اش را با ضربات چاقو به قتل رساند.

وی که زمانی فوتبالیست بود و در یکی از تیم‌ها بازی می‌کرد در بازجویی‌ها گفت: مقتول از دوستانم بود و درگیری به‌خاطر یک مسئله پیش پا افتاده رخ داد. ما روز حادثه در پارک بودیم که دوستم به من گفت چرا چپ چپ نگاهش می‌کنم. بر سر همین موضوع جزئی درگیری میان ما شکل گرفت و من جانش را گرفتم.

حکم قصاص وی توسط قضات دادگاه کیفری صادر شده و قضات دیوان عالی کشور نیز ندای گیلان به نقل از مهر تأیید روی آن زدند. فوتبالیست قاتل دیروز پای چوبه دار رفت و در آخرین لحظات اولیای دم تصمیم گرفتند تا حکم قصاص را اجرا نکنند و به این ترتیب بود که مرد محکوم به قصاص از پرتگاه مرگ به زندگی بازگشت.

تصمیم مرگبار پسرخاله‌ها

سومین محکوم به قصاص که نامش در فهرست اعدامی‌های روز چهارشنبه بود، ‌مردی بود که سال ۹۱با همدستی پسرخاله‌اش جان مردی را گرفتند. ماجرا از این قرار بود که روز حادثه مردی روی پل عابرپیاده در خیابان دماوند مورد حمله قرار گرفت و جانش را از دست داد. عاملان این جنایت ۲ پسرخاله بودند که دستگیر شدند.

یکی از آنها اعتراف کرد که قصد کلاهبرداری و تصاحب خانه مقتول را داشتند به همین دلیل روز حادثه به مقتول حمله کردند و با ضربات چوب به سرش جانش را گرفتند.

۲ متهم به قتل در دادگاه کیفری پای میزمحاکمه رفتند و هردو به قصاص محکوم شدند. یکی از آنها اما درخواست اعاده دادرسی داد که پس از رسیدگی مجدد، وی توانست از مجازات قصاص بگریزد و به زندان محکوم شود اما نظر قضات درباره مجرم دیگر تغییری نکرد و او به اتهام قتل باید قصاص می‌شد.

پرونده این مرد اعدامی به اجرای احکام دادسرای جنایی تهران فرستاده شد و تاریخی که برای قصاص وی درنظر گرفته شد چهارشنبه چهاردهم دی ماه بود. هرچند همه مقدمات اجرای حکم فراهم شده و او تا مرگ فاصله زیادی نداشت اما در آخرین لحظات اولیای دم به او مهلت زندگی دوباره دادند و حکم قصاص را اجرا نکردند.

درگیری مرگبار

اما آخرین فردی که دیروز پای چوبه دار رفت و قصاص نشد مردی بود که در سال ۹۷دو زن که از آشنایانش بودند و با آنها اختلاف داشت را به قتل رساند. او در بازجویی‌ها به قتل اقرار کرد و انگیزه‌اش را اختلاف دانست.

پرونده این مرد نیز پس از صدور حکم قصاص و قطعی شدن رأی به اجرای احکام دادسرای جنایی تهران فرستاده شد و سحرگاه دیروز عامل جنایت پای چوبه دار رفت اما در واپسین لحظات اولیای دم مقتولان دلشان به رحم آمد و حاضر به اجرای حکم نشدند. مرد اعدامی نیز درحالی‌که باورش نمی‌شد از پای چوبه دار پایین آمد و به زندان برگشت.

منبع