مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری گیلان گفت: باید بتوانیم از اشتراکات فرهنگی در تقویت روابط اقتصادی و تجاری بیشتر استفاده کنیم و دیپلماسی فرهنگی نقشی مهم در این زمینه دارد که این مهم تاکنون چندان جدی گرفته نشده است.

به گزارش ندای گیلان،دکتر یونس رنجکش در چارچوب اولین همایش بین المللی R2Rدر ویدیو کنفرانسی بین اتاقهای بازرگانی ، استانهای سامارادر روسیه و گیلان در ایران افزود: با توجه به اشتراکات فرهنگی بسیار متنوعی که از دیرباز در بین مردم کشورهای حاشیه این دریا وجود دارد قادر خواهیم بود مناسبات بین دولتها ، تجار و بازرگانان را بیشتر تقویت کنیم .
وی اظهار داشت : حضور گردشگر آن و گروههای فرهنگی و هنری بین کشورهای حاشیه کاسپین به دلیل وجود جذابیتهای فرهنگی و گردشگری که در منطقه وجود دارد ضمن رونق اقتصادی ناشی از ترددها و آشنایی با فرصتها و توانمندیهای موجود در کشورها می تواند شرایط بهتری برای تجارت و داد وستد فراهم کند.
وی ادامه داد : در شرایط امروز جهان و در گیر شدن ان با بیماری کرونا باید با روش های مختلف ارتباطی زمینه های تقویت مناسبات فرهنگی را بیشتر در نظر بگیریم.
به گفته وی ، گیلان استانی واقع در شمال ایران و در حاشیه دریای کاسپین است که از طریق دریا با ۵ کشور حاشیه این دریا همسایگی دارد و از سالیان دور به ویژه با کشور روسیه و همچنین کشور آذربایجان به دلیل برخورداری از مرز مشترک دارای مراودات تجاری و بازرگانی است.
وی ادامه داد: این استان با دارا بودن ظرفیتهای زیرساختی مناسب همچون راه ارتباطی دریایی، ریلی ، زمینی و هوایی دارای موقعیت بسیار خوبی در کریدور ارتباطی با دنیا و اتصال دهنده کشورهای حاشیه خزر با جنوب است.
دکتر رنجکش افزود: علاوه بر برخورداری گیلان از فرصتهای ترانزیتی در حمل و نقل کالاهای اقتصادی دارای جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی متنوعی نیز هست به طوری که گیلان استانی چهار فصل در گردشگری است و دروازه ورود به زیبایی های ایران به شمار می رود.
مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری گیلان ادامه داد: وجود این جاذبه ها موجب شده است تا گیلان در سال ۹۸ پذیرای بیش از ۵۰ میلیون گردشگر باشد که در مراکز تفریحی و رفاهی این استان اقامت داشته اند.
وی اظهار کرد: از این تعداد گردشگر یک درصد آنها گردشگران خارجی بوده اند که ۷۰ درصد از این تعداد گردشگر خارجی مربوط به کشورهای حاشیه دریای کاسپین بود.
وی یادآور شد: وجود این تعداد گردشگر خارجی نشان می دهد که هنوز این استان برای برخورداری از جابه های گردشگری خارجی به کشورهای حاشیه به خوبی معرفی نشده است و باید در این زمینه اقدامات مؤثرتری با حضور فعالان فرهنگی ، اجتماعی و گردشگری و راه اندازی تورهای گردشگری انجام شود.
وی افزود: اگر بتوانیم در زمینه معرفی جاذبه های گردشگری گیلان با کشورهای حاشیه کاسپین ارتباط برقرار کنیم، می توانیم در توسعه تجاری و اقتصادی نیز موفقیت های بیشتری فراهم آوریم.
وی گفت : فعالیتهای تجاری و اقتصادی اگر با پیوست های فرهنگی و گردشگری همراه باشد پایداری بیشتری به همراه خواهد داشت چون ارتباطات فرهنگی بین ملتها موجب تقویت مناسبات در سایر بخشها می شود.
وی اشاره کرد: هم اکنون بیش از ۴ هزار فرصت سرمایه گذاری در گیلان در زمینه های گردشگری شناسایی شده است که آماده جذب سرمایه گذاری داخلی وخارجی است.
به گفته وی ، استان های سامارای روسیه و گیلان در زمینه تبادل گردشگران ورزشی ، علمی، پزشکی ، تفریحی و تاریخی می توانند با یکدیگر همکاری نمایند.
وی همچنین به وجود پارک علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان در گیلان به عنوان یکی از ظرفیت های بالای علمی یاد کرد که می تواند زمینه های تبادل ارتباطات علمی و فناوری را بین دو استان فراهم اورد.
مدیر کل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری گیلان ضمن تشکر از برپایی این نشست ویدیو کنفرانسی بین اتاق بازرگانی گیلان و استان سامارای روسیه اضافه کرد : مدیریت ارشد استانداری گیلان به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران آمادگی همکاری های متقابل در زمینه های اقتصادی ، تجاری و فرهنگی را با همکاری اتاق های بازرگانی دو استان در دو کشور دارد.
در این نشست که تیزهوش تابان رییس اتاق مشترک ایران و روسیه و رییس اتاق بازرگانی گیلان و سید جلیل جلالی فر عضو هیات رییسه اتاق مشترک ایران و روسیه حضور داشتند هر کدام پیرامون ظرفیت های تجاری و اقتصادی گیلان و چگونگی راهکارهای تبادل همکاری های طرفین سخنانی ایراد کردند.
رییس و هیات شرکت کننده استان سامارای روسیه هم در این ویدیو کنفرانس ضمن معرفی توانمندی های اقتصادی و تجاری این استان خواستار گسترش همکاری ها با استان گیلان شدند.