معاون امور جوانان ورزش و جوانان استان گیلان گفت: سازمان‌های مردم نهاد به مثابه پایگاه‌های اجتماعی هستند که نقش مؤثری در ارتقای رفاه اجتماعی دارند.

به گزارش ندای گیلان از آستارا، فیروز عزت‌دوست در جلسه گفتگو با جمعی از جوانان آستارا اظهار کرد: اکثر مسائل و مشکلات مربوط به حوزه جوانان در ستاد ساماندهی امور جوانان احصا، بررسی و تصمیم‌گیری می‌شود که ریاست آن بر عهده فرماندار و دبیر نیز رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان است.

معاون امور جوانان ورزش و جوانان استان گیلان با اشاره به ظرفیت بسیار خوب بازار آستارا از نظر نیروی انسانی، سرمایه مادی و معنوی افزود: جوانانی که در بازار فعالیت دارند می‌توانند بسیار تعیین کننده باشند و تغییرات اساسی را با مطالبه‌گری و کمک یکدیگر و مسئولان و دستگاه‌های مختلف رقم بزنند.

وی با بیان اینکه برای تشکیل هیئت مؤسس هفت نفر می‌توانند پیش قدم شوند تا فرایندها و کارهای اداری مورد نیاز را انجام دهند، افزود: در حوزه ورزش و جوانان برای عضویت در تشکل‌ها محدودیت سنی وجود دارد و صرفاً افراد در بازه سنی ۱۸ تا ۳۵ سال می‌توانند فعالیت کنند.

عزت دوست ادامه داد: اگرچه در این حوزه برنامه‌های مناسبتی بیشتر انجام می‌شود، اما در این راستا تا کنون فعالیت‌های بسیار خوبی از سوی تشکل‌های غیردولتی آستارا در این شهرستان انجام شده است.

معاون امور جوانان ورزش و جوانان استان گیلان اظهار داشت: تشکل‌ها می‌توانند با ثبت نام در سامانه مشارکت‌های اجتماعی جوانان وزارت کشور دامنه فعالیت‌های خود را گسترش دهند که در این زمینه منعی وجود ندارد و تشکل‌ها می‌توانند به صورت هیأت امنایی در مباحث و مسائل مختلف از تأمین جهیزیه و ازدواج تا اشتغال جوانان و کمک به محرومین وارد عمل شوند.

عزت دوست با اشاره به نقش سازمان‌های مردم نهاد گفت: این سازمان‌ها به مثابه یک پایگاه اجتماعی هستند که می‌توانند نسبت به ارائه طرح در مسائل مختلف و تلاش برای رفع آنها اقدام کنند و نقش مؤثری در ارتقای رفاه اجتماعی داشته باشند.

وی به حوادث به وجود آمده در هفته‌های اخیر در کشور اشاره کرد و گفت: عده‌ای خواسته یا ناخواسته موجب تحریک برخی جوانان شدند و به مسائلی دامن زدند که دود آن به چشم همه مردم خواهد رفت.

عزت دوست مطالبه گری را حق هر جوان ایرانی دانست و افزود: با این حال باید هر مسأله‌ای از مسیر خودش پیگیری شود وگرنه در نهایت مسیر و هدف تغییر می‌کند.

وی ادامه داد: ظرفیت‌های بسیاری در شهرستانی مانند آستارا وجود دارد که ساکنان آن بیش از سایر افراد از آنها اطلاع دارند و می‌توانند در قالب تشکلی رسمی و با مجوز آنها را مورد توجه قرار داده و برای بهره برداری از آنها مسئولان را نیز با خود همراه کنند.

وی گفت: یکی از ایرادهای تشکل‌های غیردولتی که از جمله در آستارا فعال هستند این است که در یک جمعی خاص محدود می‌مانند در حالی که باید نسبت به عضو گیری اقدام کنند تا ظرفیت و توانایی بیشتری برای خود ایجاد کنند و اتفاق‌های بزرگ‌تری را رقم بزنند.

معاون امور جوانان ورزش و جوانان استان گیلان با اشاره به فراخوانی طرح‌ها و ایده‌های تشکل‌ها گفت: به طرح‌های منتخب، اعتباری جهت اجرایی کردن آنها در نظر گرفته می‌شود که از آستارا تنها ۲ تشکل غیردولتی طرح خود را ارائه کرده‌اند و انتظار می‌رود تشکل‌ها در این زمینه اهتمام بیشتری داشته باشند.