دادستان مرکز گیلان از رها شدن فاضلاب انسانی در رشت به‌ویژه در رودخانه‌ها انتقاد کرد و افزود: به سبب ساخت‌وسازهای غیرمجاز این فاضلاب‌ها در محیط پیرامونی رهاشده و ما شاهدیم که مدیران و متولیان در جلسات می‌نشینند و صرفاً گزارش ارائه می‌کنند.

به گزارش ندای گیلان به نقل از فارس، مهدی فلاح میری، دادستان مرکز گیلان در نشست بررسی آخرین وضعیت آلایندگی رودخانه‌های رشت در سالن اجلاس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به روشن بودن وضعیت دو رودخانه رشت، اظهار کرد: حجم آلودگی رودخانه‌های رشت کاملاً مشخص بوده و به‌هیچ‌وجه این رودخانه‌ها مشکلات اعتباری ندارند.

وی با تقدیر از عملکرد دانشگاه علوم پزشکی گیلان در راه‌اندازی ۱۴ تصفیه‌خانه‌های بیمارستانی، افزود: ما در مدیریت پسماند و ورود آلاینده‌ها به رودخانه‌های رشت نیازمند یک مدیر جهادی هستیم نه اینکه مدیران ما فقط مشکلات را تبیین کنند و بشمارند.

دادستان مرکز گیلان با بیان اینکه سیاست ما حمایت از مدیران کارا و جهادی است، گفت: در ۱۴ بیمارستان استان علیرغم درگیر بودن دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیماری کرونا، تصفیه‌خانه راه‌اندازی شده است، کار این مدیران شایسته تقدیر بوده و باید حمایت شوند.

فلاح میری از رها شدن فاضلاب انسانی در رشت به‌ویژه در رودخانه‌ها انتقاد کرد و افزود: به سبب ساخت‌وسازهای غیرمجاز این فاضلاب‌ها در محیط پیرامونی رهاشده و ما شاهدیم که مدیران و متولیان در جلسات می‌نشینند و صرفاً گزارش ارائه می‌کنند.

وی با اشاره به مشکلات زیست‌محیطی ایجادشده در برخی از نواحی صنعتی گیلان، گفت: این مشکلات ممکن است نشئت‌گرفته از فشار های سیاسی و یا دیگر عوامل باشد ازاین‌رو باید دادستان‌ها به‌عنوان حامی حقوق مردم با جدیدت با آن‌ها برخورد کنند.

دادستان مرکز گیلان با تأکید بر اینکه محیط‌زیست باید در برابر آلاینده‌ها بایستد، بیان کرد: ما حامی دستگاه‌هایی هستیم که در برابر ورود آلاینده‌ها می‌ایستند و حقوق مردم و آیندگان را حفظ و استیفا می‌کنند.

فلاح میری همچنین از عدم راه‌اندازی تصفیه‌خانه در مسکن مهر، برخی از هتل‌های بزرگ در شهر رشت، رها شدن فاضلاب‌های شهری در رشت به‌شدت انتقاد کرد.

دادستان مرکز گیلان با با اشاره به وجود ۳۷ پرونده آلاینده‌ای محیط‌زیست در استان گفت: باقوت و قدرت علیرغم اینکه سیاست ما کمک و مساعدت هست، در برابر سو استفاده گران خواهیم ایستاد و اجازه تخریب به محیط‌زیست را به‌هیچ‌وجه نمی‌دهیم.