مدیرکل تامین اجتماعی گیلان از رشد 7 درصدی مستمری بگیران گیلان در سال گذشته خبر داد و گفت:قریب به ٨٥٠٠٠ بازنشسته حدود 68 درصد از کل مستمری بگیران را تشکیل می دهند.

به گزارش ندای گیلان از رشت،جمیل حق پرست مدیرکل تامین اجتماعی گیلان صبح امروز در نشست خبری  اظهار داشت : اشاعه و گسترش خدمات در بستر اینترنت و الکترونیکی بصورت غیرحضوری رویکردی است که سازمان تامین اجتماعی در سالهای اخیر در برنامه های محوری خود قرار داده است .

وی افزود : انجام تعهدات کوتاه مدت در بخشهای غرامت دستمزد و کمک هزینه ها شامل استعلام استحقاق کمک هزینه ازدواج ، درخواست غرامت دستمزد بیماری ، درخواست کمک هزینه بارداری ، درخواست اروتز و پروتز ، درخواست کمک هزینه ازدواج ، درخواست کمک هزینه کفن و دفن ، درخواست برقراری مقرری بیمه بیکاری ، درخواست دفترچه درمانی ( تمدید ، صدور ، تجدید و المثنی ) ، سایقه ، اعتراض به سابقه ، ابلاغ الکترونیکی احکام مطالباتی و … خدماتی است که در مرحله اول این طرح در دسترس است.

مدیرکل تامین اجتماعی گیلان همچنین یکی از بخشهای این سامانه را منوی محاسبه خرید خدمت سربازی برشمرده و افزود : بیمه شدگان می‌توانند با ثبت اطلاعات درخواستی در این بخش ، مبلغ و شرایط پرداخت حق بیمه دوره سربازی را کسب کنند.

جمیل حق پرست با اشاره به اینکه ، بهره گیری از این سامانه ، میزان مراجعات به شعب را تا حد زیادی کاهش خواهد داد اذعان داشت : جهت ثبت نام و ایجاد حساب کاربری در سامانه متمرکز خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی ، بیمه شدگان و کارفرمایان ارجمند می‌توانند به نشانی  https://eservices.tamin.ir  مراجعه کنند.

 حق پرست در خصوص جامعه مستمری بگیران تحت پوشش در استان اظهار داشت : در پایان سال ٩٧ تعداد مستمری بگیران تحت پوشش تامین اجتماعی در استان به ١٢٥١٤٧ نفر رسید .

وی افزود : از این جمعیت حدود ٦٨ درصد یعنی ٨٤٩٦٨ نفر را بازنشستگان تشکیل می‌دهند که بزرگترین گروه مستمری بگیران هستند.

مدیرکل تامین اجتماعی گیلان در بخش دیگری از سخنان خود اذعان داشت : تعداد ٣٣٣٦١ نفر بازمانده و ٦٨١٨ از کارافتاده نیز دیگر گروههای مستمری بگیران تحت پوشش را تشکیل می‌دهند .

حق پرست با بیان اینکه بالاترین میزان تعهدات در سازمان تامین اجتماعی مربوط به پرداخت مستمری ها است خاطر نشان ساخت : در سال گذشته بطور متوسط ماهانه مبلغ ٢٠٠ میلیارد تومان بابت انواع مستمری ها در گیلان پرداخت شده است که پیش بینی میشود بر  اساس میزان افزایش ابلاغی در سال جدید این رقم درهر ماه به ٢٤٠ تا ٢٥٠ میلیارد تومان برسد .

جمیل حق پرست مدیرکل تامین اجتماعی گیلان با اشاره به اینکه تعداد مستمری بگیران تحت پوشش در استان در سال ٩٧ از ١١٧٠٥٢ نفر به ١٢٥١٤٧ نفر افزایش یافته است از رشد ٧ درصدی این گروه از مخاطبین در سال گذشته خبر داد .

وی افزود : بطور متوسط ماهانه حدود ٦٥٠ تا ٧٠٠ نفر به مستمری بگیران استان اضافه می‌شود  بگونه‌ای که تعداد بازنشستگان تحت پوشش در سال ٩٧ از ٧٩٠٧٢ نفر به ٨٤٩٦٨ نفر ، تعداد از کارافتادگان از ٦٥٩٩ نفر به ٦٨١٨ نفر و تعداد بازماندگان از ٣١٣٨١ نفر به ٣٣٣٦١ نفر رشد یافته است .

مدیرکل تامین اجتماعی گیلان همچنین اظهار داشت : در سال گذشته تعداد بازنشستگان از رشدی ٧/٤ درصدی برخوردار بوده است .

جمیل حق پرست با اشاره به رشد ٣/٣ درصدی از کارافتادگان و ٦/٣ درصدی بازماندگان اذعان داشت : این میزان افزایش در گروههای مستمری ها در حالی تحقق یافته که میزان بیمه شدگان اصلی استان تنها یک درصد افزایش داشته است .

حق پرست در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه اخذ لیست و محاسبات اعمال افزایش مستمریهای سال ٩٨ توسط واحدهای اجرایی در دستور کار قرار دارد و به حول و قوه الهی مستمری اردیبهشت ماه به نرخ جدید پرداخت خواهد شد ضمن تقدیر و تشکر از همراهی و صبوری مستمری بگیران عزیز اذعان داشت : تفاوت فروردین ماه نیز بر اساس هماهنگی صورت گرفته در خردادماه پرداخت خواهد شد .

مدیرکل تامین اجتماعی استان با اشاره به اینکه تنها در استان گیلان بابت پرداخت تفاوت هر ماه به مبلغی بیش از ٤٠ میلیارد تومان اعتبار نیاز است افزود : انجام تکالیف قانونی از سوی کارفرمایان و پرداخت حق بیمه توسط گروههای اختیاری و مشاغل آزاد در موعد مقرر در شرایط اقتصادی فعلی بهترین کمک برای اجرای مناسب تعهدات از سوی تامین اجتماعی است .