در حالی که استان گیلان با مناظر طبیعی همچون دریا و کوه شناخته می‌شود، اما این استان با دارا بودن به یک هزار و ۱۷۳ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی، رتبه چهارم به لحاظ تراکم آثار تاریخی در کشور را داراست.

به گزارش ندای گیلان،شهرود امیرانتخابی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان گفت: ۶۰ اثر تاریخی منقول و غیرمنقول، طبیعی و ناملموس گیلان در ۹ ماهه امسال شامل ۲۷ اثر غیرمنقول، ۱۶ اثر طبیعی، ۱۲ اثر ناملموس (معنوی) و پنج اثر منقول (اشیا) در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

او با بیان اینکه از فروردین تا پایان آذرماه امسال ۳۵ بنای تاریخی با اعتباری بالغ بر ۱۹ میلیارد ریال مرمت و بازسازی شده است، افزود: در حالی که استان گیلان با مناظر طبیعی همچون دریا و کوه شناخته می‌شود، اما این استان با دارا بودن به یک هزار و ۱۷۳ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی، رتبه چهارم به لحاظ تراکم آثار تاریخی در کشور را داراست.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان تصریح کرد: انجام گمانه زنی در ۷ محوطه تاریخی و ثبت جهانی ۳ سایت جنگل‌های هیرکانی در گیلان از دیگر اقدامات میراث فرهنگی گیلان در ۹ ماهه امسال بود.