معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر گفت: پرونده‌ای حقوقی در دادگستری تهران برای تعیین خسارات تشکیل و رأی لازم علیه آمریکا به دلیل داشتن نقش مستقیم در اغتشاش‌های اخیر صادر می‌شود.

به گزارش ندای گیلان از رشت،کاظم غریب‌آبادی اظهارداشت: به دلیل دخالت و نقش مستقیم آمریکا در اغتشاشات اخیر، مقرر شد پرونده‌ای حقوقی در دادگستری تهران برای تعیین خسارات تشکیل و رأی لازم علیه این کشور صادر شود.

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به نقش مخرب شبکه‌های تلویزیونی ایران اینترنشنال و بی بی سی فارسی در هدایت و تحریک به اغتشاش، تخریب اموال و تجهیزات عمومی و خصوصی، اقدامات تروریستی و ارائه آموزش‌های چگونگی ایجاد درگیری و ساخت وسائل مربوطه، گفت: این دو شبکه و عوامل آن باید به فهرست گروه‌ها و افراد تروریستی اضافه شوند. از سوی دیگر، پرونده‌های مستند درباره اقدامات این شبکه‌ها در حال تدوین است و اقدامات قضایی در محاکم داخلی و خارجی علیه آنها به‌زودی پیگیری خواهد شد.

غریب آبادی افزود: در این میان، نقش کشورهای میزبان و حامی این شبکه‌ها، یعنی انگلیس و عربستان سعودی نیز از سوی دستگاه‌های ذیربط حاکمیت مغفول نخواهد ماند.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه به حملات صورت گرفته علیه اماکن و اشخاص دیپلماتیک ایران در برخی کشورها نیز اشاره کرد و گفت: همه اماکن و ماموران دیپلماتیک نسبت به هرگونه تجاوز، تعرض و ایجاد خسارت مصونیت دارند و کشور پذیرنده وظیفه خاصی برای اتخاذ همه تدابیر لازم به منظور حفاظت و جلوگیری از تهاجم و ایراد خسارت به اماکن و ماموران دیپلماتیک دارد.

غریب‌آبادی از کشورهایی که اماکن و ماموران دیپلماتیک ایرانی در قلمرو آنها مورد حمله و تعرض قرار گرفته‌اند، خواست تا ضمن عمل به تعهدات بین المللی خود در ارتقای حفاظت و تضمین عدم تکرار و جبران خسارات مادی و معنوی، مسببان و مباشران این حوادث را نیز تحت تعقیب و رسیدگی قضایی قرار دهند، در غیر اینصورت برابر کنوانسیون ۱۹۷۳ باید آنان را برای محاکمه به ایران مسترد کنند.