سخنگوی شورای نگهبان گفت: قانون انتخابات درباره رسیدگی به تخلفات و نظارت بر تبلیغات نیازمند به روزرسانی است. تبلیغات بیشتر به فضای مجازی منتقل شده اما قانون در مورد آن خیلی مختصر است.

به گزارش ندای گیلان از رشت،هادی طحان نظیف با حضور در برنامه صف اول افزود: الگوهایی برای انتخابات‌ها پیش بینی شده که توضیحش برای مردم یا مجریان مبهم و پیچیده بوده است.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: این شورا در نظارت بر انتخابات قوانینی را اجرا می‌کند که خودش به آن ایرادهایی را وارد می‌داند و نیازمند به روزرسانی است. با این حال شورای نگهبان قانون کنونی را در انتخابات اجرا می‌کند.

آقای طحان نظیف ادامه داد: مهلت‌هایی که در قانون انتخابات تعیین شده منطقی نیست؛ وقتی قانون در سال ۷۸ به تصویب رسید، تعداد ثبت نام کنندگان کم بود، اما حالا ثبت نام کنندگان از حدود ۲ تا ۴ هزار نفر به ۱۶ هزار رسیده در حالیکه مهلت بررسی صلاحیت‌ها ثابت مانده است.

او افزود: شورای نگهبان نگران ضایع شدن حق افراد است و برای شنیدن نکته یا دفاعیات ثبت نام کنندگان در انتخابات، به فرصت نیاز دارد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: قانون انتخابات درباره رسیدگی به تخلفات و نظارت بر تبلیغات نیازمند به روزرسانی است. تبلیغات بیشتر به فضای مجازی منتقل شده اما قانون در مورد آن خیلی مختصر است. همچنین وقتی با تخلفات جدیدی در انتخابات روبه‌رو هستیم، به روزرسانی قانون هم باید انجام شود.

هادی طحان نظیف گفت: پس از حدود ۶ سال از ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات، هنوز اتفاق ملموسی در این باره رخ نداده؛ البته شورای نگهبان پارسال برای ساماندهی ثبت نام‌های ریاست جمهوری و ملاک‌های ثبت نام کنندگان، اقداماتی را انجام داد تا جلوی ثبت نام‌های تفریحی را بگیرد و ابهام‌ها برطرف شود.

او اضافه کرد: مجلس هم سال ۹۸ مصوبه‌ای برای شفافیت منابع مالی نامزدهای انتخابات مجلس داشت که شورای نگهبان در مرحله اول آن را تأیید کرد اما چون به زمان انتخابات نزدیک بود، فرصتی برای اجرا پیش نیامد.

باید در انتخابات مرحله «پیش ثبت نام» ایجاد شود

سخنگوی شورای نگهبان گفت: در یکی از بندهای سیاست‌های کلی انتخابات به شناسایی داوطلبان در مرحله ثبت نام پرداخته شده که بر اساس تجربه باید فرآیند پیش ثبت نام را داشته باشیم. ممکن است برخی افراد شرایط نامزدی در انتخابات را نداشته باشند یا از آن مطلع نباشند و همین باعث می‌شود با رد صلاحیت مواجه شوند. در نتیجه پیش ثبت نام این مشکل را رفع می‌کند.

آقای طحان نظیف گفت: دولت در حال تنظیم لایحه‌ای در مورد انتخابات است و مجلس هم طرحی را در این باره دنبال کرده که به نظر می‌رسد مراحل پایانی بررسی را طی می‌کند.

او گفت: چند هفته‌ای تا زمان قانونی ارائه لایحه بودجه به مجلس باقی مانده؛ به صورت منطقی به نظر می‌رسد باید به ارائه و بررسی لایحه برنامه پنج‌ساله هفتم اولویت داده شود چراکه لایحه بودجه، برشی یک‌ساله از برنامه پنج‌ساله است.