معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان،گفت:میانگین افزایش شاخص قیمت در استان نسبت به برخی استان‌ها سرعت بیشتری گرفته است و آذرماه امسال نرخ تورم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی ‌و خدمات گیلان 32/3 درصد بوده است.

به گزارش ندای گیلان از رشت،وحید طیفوری معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان ظهر امروز (چهارشنبه ۱۰ دی) با بیان اینکه شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها، نرخ تورم و متوسط قیمت برخی اقلام خوراکی منتخب درکشور و استان آذر‏ماه ۱۳۹۹ کشور و گیلان منتشر شد، اظهار داشت:نرخ تورم کل کشور و استان گیلان در آذر‏ماه به ترتیب ۳۰/۵و ۲۹/۲ درصد بوده  و استان گیلان در این ماه، در بین ۳۱ استان، در رتبه بیستم کشور قرار گرفته است.

وی افزود: این در حالی است که در ماه‌های پیشین، رتبه استان بیست و یکم بوده است. به بیان دیگر میانگین افزایش شاخص قیمت در استان نسبت به سایر استان‌ها سرعت بیشتری گرفته است.

طیفوری با اشاره به اینکه استان آذربایجان غربی با نرخ  ۲۷/۲ درصد دارای پایین‌ترین نرخ تورم و استان هرمزگان با نرخ تورم  ۳۵/۳ درصد دارای بالاترین نرخ تورم در کشور است، گفت: همچنین ۴ استان مجاور استان گیلان، یعنی استان‌های قزوین، زنجان، اردبیل و مازندران به‌ترتیب دارای رتبه‌های شانزدهم، بیست و پنجم، بیست و ششم و بیست و نهم و استان ساحلی گلستان دارای رتبه ششم بالاترین نرخ تورم کشور هستند.

وی اضافه کرد: نرخ تورم گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات کشور برابر ۲۷/۷ درصد و گیلان برابر ۲۲ درصد و نرخ تورم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی ‌و خدمات کشور و گیلان به ترتیب ۳۱/۹ و ۳۲/۳ درصد بوده است.

 

طیفوری همچنین مقدار تغییرات تورم نقطه‌به‌نقطه آذر‏ماه سال جاری را در کشور و استان به­ ترتیب برابر ۴۴/۸ و ۴۴/۴ درصد اعلام کرد و گفت: بررسی تغییرات شاخص قیمت آذر‏ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته نشان می‌دهد که مقدار تغییرات تورم ماهانه در کشور  برابر ۲ درصد و در استان برابر ۱/۱ درصد است.