سخنگوی مسئول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا گفت که لغو تحریم‌های آمریکا علیه تهران می‌تواند مشوقی برای بازگشت ایران به توافق هسته ای 2015 موسوم به برجام باشد.

به گزارش ندای گیلان،«پیتر استانو» سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سه‌شنبه شب در گفتگو با شبکه خبری الجزیره قطر گفت که ایران به خاطر تحریم‌های آمریکا، زیر فشار شدید قرار دارد و ما خواهان لغو این تحریم‌ها از سوی واشنگتن هستیم.

وی همچنین گفت که «همه موارد مربوط به توافق هسته‌ای ایران در کمیته مشترک قابل رسیدگی است».

ستانو با اذعان به اینکه «توافق هسته‌ای ایران بسیار مهم است و هیچ توافقی تاکنون مهم‌تر از آن وجود نداشته است» گفت که «تحریم‌های آمریکا [در زمان دونالد ترامپ] می‌تواند باعث انگیزه ایران برای بازگشت به توافق هسته‌ای شود.

سخنگوی بورل همپنین اظهار داشت که «مکانیزم‌های راستی‌آزمایی برای اجرای توافق هسته‌ای وجود دارد که تنها آژانس بین‌المللی به عنوان طرف بیطرف عهده دار انجام آنها خواهد بود» و اینکه «دیپلماسی مهم‌ترین نقش را در بازگشت [طرفین] به توافق هسته‌ای دارد و این اتحادیه با تهران و واشنگتن و تمام طرف‌های برجام در حال ایجاد هماهنگی است و این اتحادیه می‌خواهد از بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای و نیز پایبندی مجدد ایران به تعهداتش ذیل این توافق اطمینان حاصل کند.

این مقام اتحادیه اروپا در بخش دیگری از این گفتگو مدعی شد که «ما به طور کاملاً روشن از ایران خواستیم اقدامات یکجانبه در مورد غنی سازی اورانیوم را متوقف کند».
گفتنی است که ایالات متحده آمریکا در ماه مه ۲۰۱۸ برابر با اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ از «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) خارج شد و همه تحریم‌های رفع‌شده ذیل این توافق را علیه ایران مجدداً برقرار کرد.
جمهوری اسلامی ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا به طور کامل تعهداتش در توافق هسته‌ای را اجرا کرد و به کشورهای اروپایی که وعده جبران آثار این خروج را می‌دادند برای عمل به تعهداتشان فرصت داد.