استاندار گیلان از آمار ثبت نام شدگان اینترنتی سرشماری عمومی نفوس و مسکن در این استان ابراز نارضایتی کرد.

به گزارش ندای گیلان از رشت، محمد علی نجفی در  همایش دهیاران منتخب گیلان که در  سالن غدیر استانداری برگزار شد با ابراز نارضایتی از آمار ثبت نام شدگان اینترنتی سرشماری عمومی نفوس و مسکن در استان تصریح کرد : اصلاً قابل قبول نیست در استانی  که در بخش فرهنگ ، سواد و بهره گیری از نرم افزارها و سخت افزارهای الکترونیک و اینترنتی حرف بزرگی برای گفتن دارد  شاهد آمارسرشماری در سطوح میانگین کشوری باشیم .

وی با مکلف کردن تمامی مدیران دستگاههای اجرایی ، فرمانداران ، بخشداران  و دهیاران در جهت ارتقاء تعداد ثبت نام شدگان اینترنتی در استان تصریح کرد : بنده شخصاً  در بعضی شهرستان ها حضور یافته و عملکرد شما در این بخش را رصد خواهم کرد .

استاندار گیلان رتبه گیلان را در استفاده از ابزار الکترونیک در بین 10 استان برتر کشور اعلام کرد و گفت: در زمینه استفاده از اینترنت از بین استان‌های آخر جدا شدیم.

دکتر نجفی در ادامه بر لزوم برگزاری جلسات مشترک دهیاران ، بخشداران  و فرمانداران  در این بخش تاکید کرد و افزود : با توجه به مشکلات اعتباری و عدم تحقق درآمد ی کشور ، دولت با عنایت رهبر معظم انقلاب  انجام سرشماری را در دستور کار قرار داد که اکنون باید با فراهم کردم زمینه لازم جهت ثبت نام هر چه بیشتر مردم از طریق انترنت در کاهش هزینه ها  کمک کنیم .

وی همچنین با قدردانی از استقبال بیشتر بانوان گیلانی از ثبت نام اینترنتی اظهار داشت : امیدواریم شاهد افزایش هر چه بیشتر تعداد ثبت نام کنندگان گیلانی در این طرح ملی باشیم .

استاندار گیلان همچنین به زحمات بانوان دهیار اشاره کرد وگفت : این تلاشها نشان دهنده آن است که در ادامه می توان بیشتر از این توانمندی ها در سطوح مدیریتی استان بهره برد.

استاندار گیلان با بیان اینکه از جمله مباحثی که در روستاها به دنبال آن هستیم اشتغال  است افزود : بخش وسیعی از اشتغال استان در روستاها تعریف می شود .

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه جهت تامین اشتغال در شهر که خود آسیب های فراوانی  را خصوصاً در بخش صنعتی و صنایع سنگین در آلودگی محیط زیست  به دنبال خواهد داشت چند صد میلیون باید هزینه کرد افزود : اما در روستا با یک سرمایه های کوچک  وضعیت اشتغال  حفظ و اشتغال جدید نیز ایجاد می شود .

استاندار گیلان در ادامه افزود : اگر چه منظور از اشتغال در روستا تنها اشتغال صرف کشاورزی نبوده بلکه می توان اشتغالی را که در صنایع تبدیلی و وابسته به کشاورزی که بتواند در ارزش افزوده تولیدات  کشاورزی سهم عمده ای داشته باشد را ایجاد کرد .

دکتر نجفی با بیان اینکه نباید روستائیان عزیز گرفتار مشکلات شهرها همانند پسماند و زباله شوند افزود : در گذشته پسماندی در روستاها وجود نداشته اما متاسفانه اکنون در حال سبقت گرفتن از حوزه شهرها هستند .

استاندار گیلان با بیان اینکه نباید هویت اصیل ، اندیشه پاک ، تلاش و اشتغال و حرکت های کلان روستا از دست برود افزود :   دهیاران باید کمک دهنده و همیار باشند .

وی حضور دهیاران را فرصت عظیمی در نظام جمهوری اسلامی دانست و افزود : در هر روستا که دهیار آن با جدیت در کارها عمل نموده موفقیت حاصل  و با مشکل کمتری مواجه بودیم .

نجفی بر لزوم برخورد جدی دهیاران با تخلفات ساخت و ساز  در روستا ها تاکید کرد و افزود : متاسفانه گاهی به صورت عکس عمل شده و خود هدایت کننده تخلف و جرایم هستند که قطاً با متخلفین برخورد خواهیم کرد .

وی گفت :  با جدیت به دنبال بحث مدیریت پسماند و حل این مشکل هستیم

استاندار گیلان مشارکت در بخش بیمه های اجتماعی و کشاورزی  از جمله برنامه های استان برشمرد و افزود : همه روستاییان عزیز باید از خدمات بیمه ای برخوردار شوند .

نماینده عالی دولت در گیلان اجرای بیمه سلامت توسط دولت را حرکتی بی نظیر و موفق دانست و افزود : کارهای عظیمی با منابع مالی اندک در 3 سال اخیر در کشور شکل گرفته است .

استاندار گیلان دهیاران را سفیران دولت تدبیر و امید توصیف کرد و با اشاره به  وجود بیش از هزار و 750 دهیار  در استان  اظهار داشت : اگر شما سفیران صادق ، مطلع و امین باشید به خوبی خواهید توانست عملکرد دولت را مطابق واقعیت ها به مردم اطلاع رسانی کنید .

وی با اشاره به موفقیت استان در بخش های مختلف با بیان اینکه هرگز به دنبال آمار غلط نیستیم اظهار داشت : راضی نیستم آمارهای غلط ارائه شود.

با شجاعت ، درستی و راستی آمارهای صحیح از عملکرد دولت را برای مردم بیان کنید .

دکتر نجفی در بخش دیگری از سخنانش نخستین  حرکت اجتماعی انسان ها را در  روستا ها  عنوان کرد و افزود : نخستین تجمع ، نشست و تصمیم گیری ها در منازل، مزارع  و باغات روستاها آغاز شد .

استاندار گیلان با بیان اینکه اگر به 100 سال گذشته بنگریم متوجه حضور پررنگ روستا و روستائیان خواهیم شد افزود : در انقلاب صنعتی و ماشینی شدن دنیا ، حضور شهر نشینی و تخریب هویت زندگی انسان ها و روستاها آغاز گردید .

وی تخریب طبیعت ، محیط زیست و ناپاکی هوا ، سردرگمی در شهرها ،  به ظاهر اشتغال داشتن ، بیکاری مزمن و پنهان و حاشیه نشینی  را از مشکلات مهاجرت به سمت شهرها عنوان کرد و افزود : تخریب محیط زیست و جنگل ها از 100 سال گذشته  مشاهده و علی رقم صنعتی شدن شهرها معضل بیکاری از  آن سالها بیشتر نمایان شد .

 نجفی با بیان اینکه امروز به بهانه ترویج فرهنگ روستایی گرد هم آمده ایم افزود : باید قدردان خدمتگزاران به  روستا و شهرها باشیم  و همیشه صفا وصمیمیت در روستا موج می‌زند.

وی با بیان  اینکه هر جا نامی از روستا برده می شود  ، نام  پاکی ، صداقت و درستی  اعمال می شود افزود : پاکترین ، سخت کوش ترین و خداجو ترین انسانها ، بیشتر در روستاها مشاهده می گردد .

استاندار گیلان با بیان اینکه بسیاری از بزرگان وعلما و اکنون نیز مسئولین بلند پایه نظام از روستا هستند افزود : باید نقش ، جایگاه وهویت روستا را حفظ کرد .

نماینده عالی دولت کمک های مردم روستا را در دوران دفاع مقدس  چشمگیر  دانست و افزود :  خصوصا این کمک ها در روستاهای گیلان که در دل شهرها بوده و اندیشه گردشگری ، زیست محیطی و توریستی را دارند .

وی همچنین با تبریک به مناسبت هفته نیروی انتظامی ، اخلاق مداری و مردمی بودن را از ویژگی های این نیرو دانست و افزود : نیروی انتظامی در نظام  مردم سالاری ، ارتباط خوبی را با مردم  برقرار کرده است .

استاندار افزود : دهیاران در کنار راهور خواهند توانست در قوانین راهنمایی و رانندگی در خصوص عابرین پیاده و برخورد با موتورسیکلت سواران غیر ایمن موفق عمل کنند .

نجفی با اشاره به وجود ناامنی در کشورهای منطقه، بیان کرد: امسال 13.5 میلیون نفر دانش‌آموز و 4 میلیون و 800 هزار نفر دانشجو در امنیت کامل وارد مدارس و دانشگاه‌های کشور شدند و این امر به برکت خون پاک شهدا تحقق پیدا کرده است.