فرماندار رشت با بیان این مطلب که استفاده از فناوری هسته‌ای در تحقیقات مرتبط با تامین امنیت غذایی آینده جهان یکی از مهمترین راهکارهای روز دنیا است ، اظهار داشت: با جدیت و هماهنگی با ادارات کل و نهادهای مرتبط، پیگیر اجرای مرکز پرتودهی کشاورزی هسته‌ای رشت هستیم.

به گزارش ندای گیلان از رشت، حمیدرضا امام پناهی امروز در جلسه بررسی راهکارهای تسریع در عملیات اجرایی مرکز هسته ای پرتودهی کشاورزی شهرستان، بکارگیری تکنولوژی هسته‌ای در تحقیقات کشاورزی و صنعت را لازمه توسعه در این حوزه ها ذکر و خاطرنشان کرد: با افزایش جهانی جمعیت و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای جوانسازی و فرار از چاه سالمندی در کشور، استفاده از تکنولوژی و تحقیقات جدید برای تامین خوراک جامعه آینده، امری ضروری بوده و تکنولوژی هسته‌ای یکی از مهمترین شاخه های تحقیقاتی در این زمینه می باشد.

فرماندار رشت با اشاره به تاکید معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری جهت تسریع در مراحل اجرای طرح، اظهار داشت: با تشکیل کارگروهی متشکل از ادارات کل و دیگر دستگاه‌های مرتبط و تسهیل گر، پیگیر ارائه حمایت‌های لازم و رفع موانع در راستای اجرای هر چه سریعتر مرکز هسته‌ای پرتودهی کشاورزی رشت خواهیم بود.

وی اجرای این طرح را خدمت قابل توجه دولت مردمی ایران قوی به حوزه کشاورزی و صنعت  استان توصیف و بر آگاهی رسانی در مورد مزایای این طرح تصریح کرد.

 نماینده عالی دولت در مرکز استان با اشاره به جایگاه گیلان در میان ۱۰ استان برتر کشاورزی کشور، گفت: تکنولوژی هسته‌ای با دارا بودن کاربردها و مزایای بسیار در کشاورزی و صنعت، نیاز ضروری و آینده نگرانه شهرستان رشت با دارا بودن ۵۲ هزار هکتار اراضی شالیزاری، حدود ۸ هزار هکتار اراضی باغی و پتانسیل‌های فراوان دامداری، پرورش طیور و آبزیان می باشد.

 امام پناهی ضمن بیان کاربردهای فراوان تکنولوژی و تحقیقات هسته ای در کشاورزی، دامپروری، مدیریت منابع آبی، صنعت و دیگر حوزه‌های مهم؛ ادامه داد: هر ساله و در سرتاسر جهان شاهد وارد شدن خسارات فراوان به محصولات کشاورزی از ناحیه آفات و بیماری ها هستیم و اخیرا گیلان نیز در معرض هجوم ملخ های غیربومی مهاجم قرار داشته است، که می‌توان با استفاده از این تکنولوژی ضمن عقیم کردن حشرات، مبارزه‌ای بی ضرر و به دور از مضرات آفت کش های شیمیایی و سموم دفع حشرات را برای حفاظت از محصولات به اجرا درآورد.

وی افزایش راندمان تولید، افزایش زمان نگهداری محصولات غذایی و کاهش آلودگی های میکروبی را از جمله کارکردهای تحقیقات هسته‌ای در حوزه صنایع غذایی، کشاورزی و دامی برشمرد.

 امام پناهی با تاکید بر اهمیت تحقیقات هسته ای در زمینه اصلاح نژاد دام و ارقام محصولات کشاورزی و باغی و همچنین کارکردهای مهم این تحقیقات در پرورش گونه های مقاوم و پربازده دامی و گیاهی، اظهار داشت: با اصلاح نژاد های موجود می توان به افزایش تولید قابل ملاحظه ای در محصولات و فرآورده‌های دامی مانند شیر دست یافت که ضمن تأمین امنیت غذایی، منجر به افزایش درآمد فعالین این عرصه و بالا رفتن آمار اشتغال و رونق سرمایه‌گذاری‌ها خواهد شد.