فرماندار لاهیجان با بیان اینکه هیچ محدودیتی در تعداد پرداخت تسهیلات بهزراعی به چایکاران در شهرستان لاهیجان وجود ندارد گفت: آمادگی پرداخت تسهیلات بهزراعی باغات چای به صورت ویژه در شهرستان لاهیجان فراهم است.

به گزارش ندای گیلان از لاهیجان،سیدمحمد احمدی صبح امروز در نشست خبری  با اشاره به رانش زمین در روستای سوستان از توابع بخش مرکزی لاهیجان و با بیان اینکه نخستین رانش در منطقه در سال 94 اتفاق افتاده است اظهار داشت: در فروردین ماه امسال رانش زمین موجب آسیب دیدگی شدید 34 منزل در این روستا شده است.

فرماندار شهرستان لاهیجان با تاکید بر اینکه 16 خانوار از میزان منازل مذکور مبلغ 2 میلیون تومان تسهیلات بلاعوض را برای بازسازی منازل تحویل گرفتند افزود: رانش زمین به‌دلیل بارندگی شدید در آبان ماه امسال تشدید شد.

وی با اشاره به اینکه جلسات متعددی در شهرستان و استان از سوی ستاد بحران در خصوص مسئله مذکور تشکیل شده است خاطرنشان کرد: راه دسترسی 20 روستا در لاهیجان به طور مداوم از سوی اداره کل راه و شهرسازی گیلان پایش شده و با زیرسازی و شن‌ریزی در مقاوم سازی این راه‌ها تلاش شده است.

احمدی حوزه رانش زمین در این روستا را بالغ بر 300 متر عنوان و با بیان اینکه طرح مطالعاتی محدوده مذکور از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان در حال انجام است تاکید کرد: اعتبارات این پروژه از محل مدیریت بحران مصوب شده است.

فرماندار شهرستان لاهیجان با اشاره به اینکه سه قطعه زمین از سوی اداره کل منابع طبیعی شهرستان  برای محدوده رانش تعرفه شده است اعلام کرد: اختصاص یک قطعه زمین از سه قطعه مذکور بر اساس ضوابط و آیین نامه‌ها به 34 خانوار آسیب دیده در دستور کار است.

وی با بیان اینکه 5 میلیون تسهیلات بلاعوض و 20 میلیون تسهیلات بازپرداختی به خانوارهای آسیب دیده تعلق می‌گیرد افزود: مشکلات و معضلات خانوارهای آسیب دیده لاهیجانی در حادثه طبیعی مذکور به‌صورت ویژه در حال پیگیری است.

احمدی با اشاره به ساخت پل غیرهم‌سطح میدان گیل در لاهیجان و با بیان اینکه کلنگ ساخت پروژه مذکور به جهت مدیریت ترافیکی در سال 94 به زمین خورده است اعلام کرد: تاکنون پروژه پل غیرهم‌سطح میدان گیل لاهیجان کمتر از 5 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

فرماندار لاهیجان با اشاره به اینکه قرارداد منعقد شده برای ساخت و تحویل پروژه مذکور با اعتباری بالغ بر 22 میلیارد تومان در مدت زمان 36 ماه بوده است تصریح کرد: با پیگیری و هم‌فکری‌های مدیران استان و شهرستان پروژه در بهمن ماه امسال شروع به کار می‌کند.

وی با بیان اینکه شهرستان لاهیجان در حال حاضر 317 تخت درمانی در بیمارستان‌های سطح شهرستان دارد تاکید کرد: بیمارستان 22 آبان لاهیجان قطب درمانی شرق گیلان تعریف می‌شود و این بیمارستان در ماه بیش از 12 هزار پذیرش بیمار دارد.

نماینده عالی دولت در شهرستان لاهیجان، تجهیزات و تخت‌های CCU و ICU بیمارستان 22 آبان لاهیجان را محدود عنوان کرد و گفت: در دولت تدبیر و امید تجهیزات و خدمات شایان توجهی به این بیمارستان وارد شده اما تا حد مطلوب فاصله داریم.

احمدی با اشاره به پرداخت وام بهزراعی به باغات چای لاهیجان و با تاکید بر اینکه این وام از تسهیلات خوب و ویژه سازمان چای کشور است خاطرنشان کرد: این تسهیلات در دو مقطع 6 و 3 میلیون تومان به چایکاران پرداخت می شود.

فرماندار شهرستان لاهیجان متقاضیان دریافت تسهیلات بهزراعی باغات چای در لاهیجان را 1000 نفر عنوان کرد و افزود: در حال حاضر 120 نفر از این متقاضیان تسهیلات بهزراعی باغات چای تکمیل پرونده شده و 26 پرونده به بانک معرفی شده است.

وی با تاکید بر اینکه هیچ محدودیتی در تعداد پرداخت تسهیلات بهزراعی به چایکاران در شهرستان لاهیجان وجود ندارد تصریح کرد: آمادگی پرداخت تسهیلات بهزراعی باغات چای به صورت ویژه در شهرستان لاهیجان فراهم است.تسنیم