معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان گفت:تمام رایزنی ها در این زمینه در حال انجام است و اگر دولت موافقت کند در استان آمادگی کامل و صددرصد برای جلوگیری از ورود افراد به استان را داریم. با توجه به توصیه ها و پیگیری هایی که در حال حاضر نیز انجام شده است سفرها به استان گیلان تا 80 درصد کاهش پیدا کرده است. 

به گزارش ندای گیلان از رشت،محمود قاسم‌نژاد معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان در مصاحبه ای درباره آخرین وضعیت استان گیلان با توجه به شیوع کرونا در این استان گفت: در محوطه بیمارستان رازی با همکاری سپاه استان یک بیمارستان صحرایی با ظرفیت ۸۰ تخت از روز گذشته برپا شده است.

وی با بیان اینکه این بیمارستان قابلیت افزایش ۲۰ تخت دیگر نیز دارد تا به ۱۰۰ تخت برسد، ادامه داد: بیمارستان‌های رازی و حضرت رسول (ص) در رشت ظرفیت های خوبی برای پذیرش بیماران مبتلا به کرونا دارند و به میزان ۵۰۰ تخت آمادگی پذیرش در این بیمارستانها و جود دارد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان درباره وضعیت شهرستان‌های این استان تصریح کرد: در بیمارستان‌های شهرستان‌ها نیز یک بخش مجزا به صورت ایزوله برای بیماران مبتلا به کرونا در نظر گرفته شده است. همچنین دانشگاه علوم پزشکی در سایت لاکان این آمادگی را دارد که  ۳۵۰ تخت بیمارستانی ایجاد کند.

قاسم نژاد درباره کمبود امکانات برای کادر درمانی در این استان گفت: پزشکان و پرستاران و کادر درمانی در بیمارستان‌های استان گیلان به صورت سه شیفت فعالیت می کنند و وسایل حفاظت شخصی مانند دستکش، گان و …که باید بلافاصله بعد از پایان هر شیفت تعویض شود با توجه به ازدیاد تقاضا کم است اما دانشگاه علوم پزشکی استان از طریق وزارت بهداشت توانسته است تاکنون تمام لوازم مورد نیاز کادر درمان را به روز تامین کند. ممکن است که کادر پزشکی نگرانی و دغدغه دو روز آینده را داشته باشد اما به روز اقلام در اختیار کادر درمان قرار داده شده است.

وی ادامه داد: همچنین از طریق خیرین برخی از این اقلام تامین شده است. در خصوص کمبود مواد ضدعفونی کننده نیز با رایزنی هایی که صورت گرفته کارخانجات تولیدی در استان ظرفیت های تولیدی را ایجاد کرده اند تا بتوانند مواد ضدعفونی کننده مورد نیاز استان را نیز تامین کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان خاطرنشان کرد: خوشبختانه از روز گذشته پذیرش بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌ها رو به کاهش است و دیگر آن روند افزایشی را ندارد. یعنی به طور مثال اگر روز گذشته ۲۰۰ بیمار پذیرش می‌شد امروز براساس آمارها به ۱۹۵ نفر رسیده است و روند کاهشی دارد.

قاسم نژاد درباره پذیرش مهمان در استان گیلان گفت: ما هیچ پذیرش مهمانی در هتل ها، مسافرخانه ها و مسافر کاشانه‌ها نداریم و در عید تمامی این مراکز تعطیل هستند. در ورودی استان نیز اکیپ های بهداشتی قرار داده ایم و افرادی که وارد استان می شوند از نظر تب سنجی چک می شوند و چنانچه افراد مشکوک باشند این افراد به قرنطینه اعزام می شوند، اما برای مسدود شدن راههای ورودی استان و قرنطینه استان گیلان ما نیازمند دستور کشوری در این زمینه هستیم.

وی ادامه داد: تمام رایزنی ها در این زمینه در حال انجام است و اگر دولت موافقت کند در استان آمادگی کامل و صددرصد برای جلوگیری از ورود افراد به استان را داریم. با توجه به توصیه ها و پیگیری هایی که در حال حاضر نیز انجام شده است سفرها به استان گیلان تا ۸۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان درباره کادر درمانی که در این استان به بیماری کرونا مبتلا شده اند، گفت: این افراد در شرایط حاد در استان در حال فعالیت هستند و به طور مستقیم با بیماران درگیر هستند و با توجه به اینکه ممکن است بیماریهای زمینه ای نیز داشته باشند با این بیماری مواجه می شوند و ما متاسفانه تعدادی از کادر درمان را در این مدت از دست داده ایم.

به گزارش ندای گیلان ،در روزهای گذشته و با افزایش شمار مبتلایان و فوت شدگان بیماری کرونا در گیلان درخواست ها برای قرنطینه این استان بارها از سوی فعالین اجتماعی و مردم مطرح شده ولی تا کنون نتیجه ای در پی نداشته است.

علیرغم وضع بحرانی گیلان ادارات دولتی همچنان در ساعت عادی مشغول فعالیت هستند.