رئیس جمهور گفت:ما همیشه به دنبال مصالح و منافع کشور هستیم، هرچه در چارچوب منافع و مصالح کشور است در همان چارچوب حرکت می‌کنیم.

به گزارش ندای گیلان،حسن روحانی در همایش بزرگداشت چهلمین سالگرد شهادت آیت‌الله حاج سید مصطفی خمینی که صبح امروز برگزار شد، تصریح کرد: مرحوم حاج آقا مصطفی به عنوان امید همه انقلابیون بود و نگاه به ایشان بر  این مبنا بود که اگر خدای ناکرده یک روزی امام در میان ما نباشد فردی هست که بتواند این پرچم را بر دوش گیرد و نهضت را به ثمر و مقصد نهایی برساند.

 رئیس‌جمهور ایران ادامه داد: از طرف دیگر ایشان به عنوان یک مشاور بزرگ،‌ معاون بزرگ، یار بزرگ در کنار امام بود، تنها ایشان فرزند امام نبود؛ خود جایگاه ویژه‌ای داشت.

رئیس جمهور درمورد شخصیت آیت‌الله مصطفی خمینی اضافه کرد:  در انقلاب و نهضت ما هم جایگاه ایشان جایگاه ممتازی بود، در ماجرای روز 15 خرداد در سال 42 که از سحرگاه در سراسر قم ولوله ایجاد شد که امام را دستگیر کردند جمعیت تقریبا موقع طلوع آفتاب از همه جای قم سرازیر شدند به سمت منزل امام.

روحانی در این باره بیان داشت: حاج آقا مصطفی از منزل خارج شد، جمعیت پشت سر ایشان و این جمع وارد صحن حضرت معصومه (س) شدند. عده‌ای از علما، فضلا و مدرسین از جمله مرحوم آیت‌الله مرعشی حضور پیدا کردند، جمعیت در آن سمت روبروی حرم مطهر یعنی قسمت شرقی صحن اجتماع کرده بودند.

وی ادامه داد: حاج آقا مصطفی رفتند بالای منبر نشستند و سخنران‌ها پای منبر ایستاده سخنرانی می‌کردند، چند نفر صحبت کردند و ماجرای شب گذشته را بیان کردند هر لحظه جمعیت زیادتر می‌شد و صحن مالامال جمعیت شد.

روحانی خاطرنشان کرد: کسی نمی‌دانست باید چه کار کند،‌ به کجا بروند،‌ چه اقدامی انجام دهند، وسط این جمعیت عظیم زن‌های پایین‌ شهر قم وارد صحن شدند،‌ زن‌ها شمشیر بدست بودند و عکس امام دستشان بود. فریادشان یا مرگ یا خمینی بود. از درب شمالی صحن و از میدان آ‌ستانه وارد صحن شدند.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: ورود زن‌ها به صحن یک هیجانی را در میان مردم بوجود آورد و اصرار مردم از مرحوم حاج آقا مصطفی این بود که اجازه دهند مردم از صحن خارج شوند. ایشان بالای منبر نگاه می‌کرد در یک لحظه‌ای با دست خود اشاره کرد به سمت درب جنوبی درب قبله و با اشاره این دست، جمعیت ریخت بیرون و آ‌مدند به سمت پل و از آنجا وارد خیابان شدند که آن وقت به نام خیابان تهران معروف بود که احتمالا الان به نام خیابان امام است.

وی درمورد شعار جمعیت خارج شده از صحن حرم حضرت معصومه با اشاره حاج آقا مصطفی گفت: شعار این جمعیت یا مرگ یا خمینی بود و جمعیت این شعار را می‌داد و یک مقدار که ما آمدیم نزدیک چهارراه راه‌آهن رسیدیم ماشین‌های ریویی نظامی وارد شدند با چراغ‌های روشن و بوق‌های ممتد و حادثه‌ای که در آنجا پیش آمد عده‌ای از مردم شهید شدند و عده‌ای از زن‌ها به شهادت رسیدند و آن حادثه عظیم و بزرگ را مردم قم آفریدند.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: اگر حادثه 15 خرداد نبود به تصور من یا جان امام در خطر بود و یا امام برای همیشه در زندان می‌ماند. آن فداکاری مردم، ایثار مردم، حضور مردم در قم در تهران در ورامین و در شهرهای دیگر ایران باعث شد که رژیم احساس کند شخصیت امام یک شخصیتی نیست که بتوانند به راحتی او را حذف کنند یا از جامعه محروم کنند وجودش را.

روحانی خاطرنشان کرد: آن کسی که در داستان 15 خرداد نقش بسیار اساسی داشت شخص حاج آقا مصطفی بود.

وی افزود: اگر این تعبیر را بکنیم که تلاش، مجاهدت و فداکاری ایشان و سایر بزرگان و علما و مراجع در سراسر ایران باعث شد که جان امام حفظ شود در این سخن اغراق و مبالغه نیست.

روحانی بیان داشت: در سال 43 هم وقتی که امام دستگیر شد و در قم همه خیابان‌ها را سربازها گرفتند و همه مدارس محصور شد توسط نیروهای نظامی آن زمان کسی که راه افتاد در خانه مراجع برای اینکه از جان امام حراست کند حاج‌آقا مصطفی بود که بعد ایشان را دستگیر کردند و به زندانی در تهران آوردند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: وقتی ایشان از زندان آزاد شد به ذهنم می‌آید که نزدیک‌های ماه رمضان بود، بازگشت ایشان از زندان یک حرکت بزرگی در قم ایجاد کرد، ایشان وقتی از زندان برگشت مستقیم به حرم رفت و طلبه‌ها به هم خبر دادند. وقتی به سمت منزل حرکت کردند جمعیت عظیمی همه صحن و خیابان را در بر گرفته بود.

روحانی افزود: ماندن حاج آقا مصطفی در کنار امام در ترکیه در ظاهر او را هم تبعید کردند در کنار امام اما حضور او در کنار امام بسیار تاثیرگذار بود و همچنین در زمانی که امام دوران تبعید را در نجف اشرف می‌گذراندند نقش آقا مصطفی نقش ممتاز در حفاظت از جان امام بود، نقش ممتاز در حرکت و نهضت امام خمینی بود.

وی با تاکید بر اینکه حاج آقا مصطفی شخصیتی بود که دسترسی به آن آسان بود، تصریح کرد: شخصی خلیق، متواضع به قول ما خاکی و خیلی راحت در همه اجتماعات حضور پیدا می‌کرد چه آن وقتی که قم بود و چه آن وقتی که نجف بود. به ظاهر هم خیلی در کنار امام ظاهر نمی‌شد. شب‌ها که امام در نجف در مدرسه آقای بروجردی می‌آمدند و نماز می‌خواندند امام معمولا حوالی اذان مغرب وارد می‌شدند،  حاج آقا مصطفی معمولا نیم ساعت یا یک ساعت در حیاط مدرسه می‌آمدند و در کنار دیوار می‌نشستند و با عده‌ای از دوستان و طلبه‌ها گعده می‌کردند.

روحانی اضافه کرد: حاج آقا مصطفی شخصیت در دسترس همه بود، شخصیتی شجاع بود با ویژگی‌هایی که این عالم بزرگوار، فقیه و مجاهد در کنار امام داشت درواقع همواره یک یار فداکار و به کلی در کنار امام بود.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: نهضت اسلامی در جریان بود، فراز و نشیب داشت، سال‌های 48 و 49 یک مقدار فراز نهضت اسلامی نبود و مشکلات فراوانی وجود داشت. سال‌های 55 و 56 یک مقدار شرایط سهل‌تر و آسان‌تر شده بود اما در سراسر کشور یک خفقانی حاکم بود.

وی تاکید کرد: نام امام ممنوع بود، تصویر و عکس امام ممنوع بود، نوار امام ممنوع بود، رسانه امام ممنوع بود، نوشته‌های امام از قبیل کتاب حکومت اسلامی ممنوع بود حتی برای اینکه رساله امام را پخش کنند روی جلد نام یکی دیگر از مراجع را می‌زدند.

روحانی ادامه داد: رژیم فکر می‌کرد خود امام را که از دسترس مردم تبعید کرده و نام امام ممنوع شده، عکس امام که ممنوع شده و رساله امام نیز ممنوع شده است خب از دل برود هر آنکه از دیده برفت. فکر می‌کردند امام فراموش شد در جامعه نمی‌فهمیدند که همه این کارها اثر معکوس دارد.

رئیس‌جمهور بیان داشت: مردم دلداده راهبر این نهضت هستند و اینگونه اعمال کودکانه در مسیر مردم و راه مردم تاثیری نمی‌‌گذارد. سال 56 خبر شهادت حاج آقا مصطفی واقعا جامعه ایران را تکان داد اولا باور نکردنی نبود و از هر کس می‌پرسیدیم باورمان نمی‌شد و باز هم فکر می‌کردیم این یک شایعه است.

وی با تاکید بر اینکه خبر شهادت حاج آقا مصطفی مردم را عصبانی کرد بیان داشت: احساس و برداشت مردم این بود که حاج آقا مصطفی را شهید کردند. مردم برایشان غیرقابل تحمل بود. این را مردم احساس می‌کردند. رژیم کاری علی‌رغم اراده مردم کرده است. مردم که به خیابان و صحنه آمدند همه ترس‌ها کنار گذاشته شد.

روحانی در این باره بیان داشت: هیچکس دیگر نمی‌ترسید نام امام را بیان کند، آن ترس فرو ریخت، در مسجد ارگ تهران مسجد یادبودی که به مناسبت هفتم حاج آقا برگزار شده بود همه بودند از دانشگاهیان، از مقامات سیاسی آن زمان که در احزاب مختلف فعال بودند علما، بزرگان، خطبا، فضلا، بازاریان تمام مسجد و خیابان‌های اطراف مالامال مردم بود در حالی که مردم دیده بودند نظامیان آمده بودند و کامیون‌ها بیرون بودند و رژه می‌رفتند. پشت بام‌ مسجد و خیابان‌های مسجد محاصره شده بود هر کسی هم احتمال می‌داد بگیرند، ببرند و بکشند اما در دل هیچکس ترسی نبود.

رئیس‌جمهور گفت: ماجرای حاج آقا مصطفی یک طوفان عظیمی را در جامعه ما بوجود آورد نمی‌دانم اگر این حادثه نبود این حرکت کی شروع می‌شد. این حرکت باعث شد که حوادث دی ماه قم پشت سرش اتفاق افتاد و این حرکت باعث شد که حوادث بهمن تبریز اتفاق افتاد. این حادثه اتفاق افتاد که چهل‌ها پشت سر هم و زنجیروار توانست رژیم را در فشار نهایی قرار دهد.

وی تصریح کرد: ظاهر بعضی از امور خیلی دردناک است و تحملش بسیار سخت است اما باطنش امکان دارد فرج و گشایشی برای جامعه باشد. سخنرانی امام بعد از شهادت حاج آقا مصطفی که آن الطاف خفیه را ایشان مطرح کردند یک جایگاه جدیدی را از عظمت روح بلند جامعه نشان داد.

روحانی درمورد سخنرانی امام پس از خبر شهادت حاج آقا مصطفی گفت: آن سخنرانی را ما در منزل حاج آقا جمارانی گوش کردیم،‌جلسه روحانیت مبارز بود و فکر می‌کنم همه اعضای جامعه روحانیت مبارز بودند، شهیدان مطهری و بهشتی هم بودند. آن نوار را برای اولین بار آنجا گوش کردیم، وقتی نوار گذاشته شده شد مرحوم شهید مطهری نتوانست صبر کند وقتی امام گفت الطاف خفیه، گفت ببینید چه می‌گوید،‌ این چه شخصیتی است، خیلی سخنرانی عجیبی بود، نشان می‌دهد امام چه قدرت روحی و چه عظمتی داشت.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه در عمرمان شخصیتی مثل امام ندیدیم افزود: او یک استثنا بود شاید در قرون گذشته هم یا نبوده یا همچنین شخصیتی کمتر بوده است. علم که مهم نیست حتی به نظر من شجاعت هم مهم نیست، شهامت هم مهم نیست این روح تربیت شده،‌این عرفان عملی بالا، این صبر و تحمل بی‌نظیر در تاریخ فرزند جوان و 48 ساله خودش عالم و مجتهد این شخصیت والا را از دست دهد و خم به ابرو نیاورد. چه کسی می‌تواند چنین کاری را انجام دهد. این کار از بزرگان تاریخ، اولیاء خدا و از انبیاء و امامان معصوم ساخته است.

وی در این باره گفت: شما کجا سراغ دارید شخصیت این چنینی برای نهضت اسلامی فدیه شود و این پدر بزرگوار وقتی حرف می‌زند نه اسم حاج اقا مصطفی را برد و نه از آن تعریف کرد و نه از ویژگی‌هایش تعریف کرد و گفت اینگونه حوادث برای همه پیش می‌آید. باید صبر کنیم و ما ظاهر امور را می‌بینیم و به باطن امور آشنا نیستیم.

روحانی تاکید کرد: امام در این باره فرمودند این حادثه از الطاف خفیه خداوند بود. خیلی آن وقت ما درست نمی‌فهمیدیم که امام چه می‌گوید آن موقع که امام در نجف صحبت می‌کردند موج و طوفان در ایران شروع شده بود امام آن موج را می‌دید.

رئیس‌جمهور بیان داشت: امام شخصیتی بود که آینده را به خوبی می‌ دید حال این کار باهوش یا استعداد فوق‌العاده‌اش بود و یا با هردو. امام اینچنین بود. خدمت امام که مشرف می‌شدیم همان جمله اول را که می‌گفتیم امام متوجه می‌شدند که چه می‌خواهیم بگویم،‌یک شخصیت بی‌نظیر استثنایی تاریخ.

وی با تاکید بر اینکه مگر می‌شد یک رژیم 2500 ساله را سرنگون کرد اظهار داشت: اصلا کسی تصور نمی‌کرد این رژیم را می‌شد سرنگون کرد، کسی فکر نمی‌کرد رژیمی که همه قدرت‌ها پشت سرش آمدند و همه حامی او و طرفدار او بودند امام با استبداد تنها نجنگید،‌ امام با استبداد و استعمار همزمان جنگید. این شخصیت والایی که هم بت‌ها را شکاند و هم مسیر هدایت را نشان مردم داد.

روحانی درمورد شخصیت امام گفت: این چه روح بلندی بود،‌ چه صبر و استقامتی بود، امام در آن سخنرانی مفصل به مسائل داخل ایران اشاره کرد و فرمود ای شرایط شرایط ویژه‌ای است که برای شما پیش آمده است و یک فرجه است و این را از دست ندهید. همه در کنار هم قرار بگیرید، آن سخنرانی امام از آغاز تا پایان که شما دقت کنید جز وحدت و انسجام جامعه و اعتدال هیچ چیز دیگری نیست.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: امام به روحانیت و دانشگاهیان سفارش می‌کند و می‌گوید از هم فاصله نگیرید، از هم جدا نشوید،‌ حتی امام نصیحت می‌کند اگر عالمی در قرون قبلی به دربار رفته است آن را متهم به آخوند درباری نکنید. امام فرمود من هم اگر بتوانم بروم یک جاعلی را به راه بیاورم می‌روم درباری می‌شوم. این سخنان آن روز امام است. امام فرمود به بزرگان و علمای بزرگ حمله نکنید.

وی بیان داشت: به دلایل واهی شما نمی‌دانید برای چه آنها کنار پادشاهان در آن مقطع می‌رفتند امام فرمود دانشگاه از حوزه جدا نشود،‌ همدیگر را سرکوب نکنید، متحد باشید و با اتحاد نهضت را می‌توانید به ثمر برسانید.

روحانی تصریح کرد: آن پیام امام امروز هم گوش ما باید بشنود ، آن پیام امام امروز هم است،‌ آن ندای امام امروز هم برای ما است. باید در کنار هم باشیم. اتفاقا امام در آن سخنرانی تعبیر جناح‌ها می‌کند و می‌فرمایند جناح‌ها از هم فاصله نگیرند  عین این تعبیر را امروز می‌شود برای مردم تعبیر کرد.

وی ادامه داد: فاصله نگیریم، اختلاف‌نظرها،‌ اختلاف سلیقه‌ها اینقدر زیاد نیست، ما در اصول به اهداف متحدیم،‌ ما در مسیر متحدیم، حالا یکی می‌گوید این راه را برویم زودتر به هدف می‌رسیم و یکی می‌گوید به چپ برویم زودتر به هدف برسیم آنچه باعث شد امام در نهضت اسلامی پیروز شود اول اعتماد مردم بود. سرمایه اعتماد اگر از بین رفت همه چیز از بین می‌رود.

روحانی بیان داشت: اینکه امام قدرت داشت با اعلامیه‌اش در نجف و پاریس کشور را به حرکت دربیاورد برای اینکه مردم امام را قبول کرده بودند، امام را به عنوان راهبر عالم دانای هوشیار سیاستمداری که زبانش زبان کل ملت ایران و قلمش قلم کل ملت ایران است آن اعتمادی که به امام بود به آن اندازه به هیچکس نبود، این اعتماد و سرمایه اجتماعی بود که ما را پیروز کرد،‌ این ایمان مردم بود که ما را پیروز کرد، این وحدت مردم بود که ما را پیروز کرد، این فداکاری و ایثار مردم بود که نهضت ما را به پیروزی رساند. امروز دقیقا همان شرایط را داریم. بله امروز در کشور ما آن دیکتاتور مستبد دیگر نیست، آن رژیم شاهنشاهی دیگر نیست، استبداد امروز مشکل ما در کشور نیست اما استکبار همچنان وجود دارد. توطئه‌های دشمن همچنان ادامه دارد.

روحانی تاکید کرد: امروز ما در یک جایگاه بسیار بلندی قرار گرفتیم، هیچ وقت نبود که استکبار در منطقه از امروز ذلیل‌تر باشد. شما عراق را ببینید، شما سوریه را ببینید، لبنان را ببینید، حتی مردم مظلوم یمن را ببینید کجا استکبار پیروز است.

وی ادامه داد: استکبار می‌خواست در عراق این وضعیت امروز را شاهد باشد، استکبار می‌خواست این وضعیت امروز سوریه را شاهد باشد، این وضعیت لبنان را شاهد باشد چرا به دست و پا افتاده و چرا در این خانه و آن خانه می‌روند،  امروز عظمت اسلام عظمت محوری اسلامی،‌ عظمت ملت ایران در منطقه از هر زمان دیگر بیشتر است. در عراق، سوریه،‌ لبنان،‌ شمال آفریقا و منطقه خلیج فارس کجا است که بدون ایران و بدون نظر ایران بشود یک اقدام سرنوشت‌ساز را انجام داد دلیل این آگاهی ملت ما است. وحدت و هوشیاری رهبر معظم انقلاب است، همه در کنار هم هستیم، اگر فاصله بگیریم این عظمت را امروز شاهد نیستیم.

رئیس‌جمهور بیان داشت: کی شما سراغ دارید رئیس‌جمهور آمریکا حرفی بزند تمام دنیا با او مخالفت کند کی بوده است در تاریخ جز 4-3 کشور کوچک و یا رژیم جعلی شما ببینید کی از آمریکا حمایت می‌کند، کی از حرف آمریکا حمایت می‌کند،‌ از راه آمریکا حمایت می‌کند حتی در درون آمریکا نظرسنجی‌ها همین را می‌گوید.

وی اضافه کرد: اینکه ما امروز می‌بینیم ملت ایران از هر زمان دیگری عظمت بیشتری دارد دو نکته خدمت شما عرض می‌کنم نکته اول اعتماد بین مردم و حاکمیت است نگذارید این اعتماد صدمه بخورد، دولت،‌ قوه مقننه، قوه قضاییه،‌نیروهای مسلح در راس آن رهبری همه با هم حاکمیت این کشور هستیم. فکر نکنید اگر به بخشی از حاکمیت لطمه زدید آن بخش دیگر تقویت می‌شود. نه همه حاکمیت فرو می‌ریزد، اگر دست به دست هم ندهیم و کنار هم نباشیم سرمایه‌ اجتماعی را نگذاریم لطمه ببیند اگر مشکل کوچکی هست آن را بزرگ نکنیم.

روحانی در این باره گفت: رسانه‌های بیگانه کار خود را انجام می‌دهند، اما رسانه‌های داخلی ما وظیفه سنگین خود را احساس کنند و به مردم اعتماد بیشتری بدهیم ، مردم ما به نظام اعتماد دارند، هر قدمی برداریم، خدمت به جامعه و کشور کرده‌ایم،‌ هر قدمی برداریم که این اعتماد کم شود ما کشور را در معرض خطر قرار داده‌ایم.

وی درمورد موضوع دوم که امید به آینده است گفت: امید مردم را خدشه‌دار نکنیم، ما مسیری که انتخاب کردیم همه با هم مسیر درستی بوده است و موفقیت‌هایی فراوانی را بدست آورد. از هیاهوی اینان باکی نداشته باشیم، ما یک توافقنامه بین‌المللی داریم که امروز حتی آمریکا هم بعد از 9 و 10 ماه که این حکومت جدید سر کار آمده است هر روز می‌گوید این توافق بدترین توافق کامل است.

وی تصریح کرد: رئیس جمهور آمریکا به تعبیر خودش می‌گوید این توافق باعث شرم آمریکا است، هنوز نتوانسته با این توافق کاری انجام دهد، این نشان از عظمت ملت ایران و دیپلمات‌های ما است. نشان از نیروهای مقتدر ما است. از طرف دیگر ممکن است یک کسی حرف بزند، خیلی به حرف‌ها گوش ندهید.

روحانی درمورد تسلیحات ایران بیان داشت: تسلیحات ایران مثل تسلیحات همه کشورهای دنیا است، ما در جهان یک مقررات بین‌المللی داریم،‌ما قانون اساسی داریم، نیروی ما باید بازدارنده باشد، چیز دیگری نمی‌خواهیم، قدرت نظامی ما در برابر تهدیدات باید بازدارنده باشد و در شرایط مبادا دفاع موثر انجام شود.

رئیس‌جمهور گفت: همه دنیا همینطور است، کسی نمی‌تواند قدرت نظامی کشور که برمبنای قانون اساسی و مبنای تدابیر دفاعی و دکتر دفاعی طراحی شده حرفی بزنند. برخی دوست دارند با ما حرف بزنند تشریف بیاورند حرف بزنند ببینیم چه کسی ضرر می‌کند، ما سوال می‌کنیم از بعضی کشورها آن روزی که ما مظلومانه در برابر متجاوز می‌جنگیدیم شما اسلحه به کی دادید به ما دادید یا به متجاوز.

وی گفت: ما از شما می‌پرسیم در شرایطی که مردم ما زیر هدف‌های توپخانه،‌ بمباران و موشک دشمن بودند آیا شما حاضر شدید به ما سلاح پدافند هوایی دهید. ما از شما سلاح تهاجمی نخواستیم. شما آن زمان یک توپ ضد هوایی ساخت اروپا که متعهد بودند برای تعمیرش ما از تهران برای تعمیر فرستادیم گفتند نمی‌توانیم تعمیر کنیم چون در حال جنگ هستیم و توپ ما را نیز برنگرداندند.

روحانی خاطر نشان کرد: گفتیم خب توپ ما را برگردانید گفتند نمی‌توانیم شما در حال جنگ هستید، در مورد تسلیحات نظامی حرف خیلی داریم،‌ بحث حضور ایران و قدرت دفاعی ایران فرار به جلو است. کی برای مردم در این منطقه ویرانی آورد، کی به تروریست‌ها کمک کرد، کی تروریست‌ها را بوجود آورد، حرف زیاد زده می‌شود شما به این حرف‌ها خیلی اعتنا نکنید اگر روزی لازم باشد ما بلدیم چگونه جواب دهیم،‌ قبلا هم ما به اینها جواب دادیم.

وی تصریح کرد: همیشه اینها در برابر سخن حق ما پاسخی ندارند. راه ما راه صحیح و استواری است ما این مسیر را ادامه می‌دهیم، ممکن است مشکلاتی هم برای ما پیش بیاید، همه در برابر مشکلات ایستاده‌ایم. تحریم ظلم به ملت ایران بوده است. تحریم کار غلط و نادرست بوده و غیر عادلانه بوده است. کاری که دولت یازدهم کرد رفت این ظلم را از سر مردم بردارد و تحریم را بشکند خب ما ظلم را برداشتیم حالا کسی می‌آید می‌گوید این ظلم صددرصد برداشته نشده است 85 درصد برداشته شده است. خب اگر ظالمی به شما ظلم می‌کند و می‌توانید 85 درصد ظلم را بردارید باید بایستید و بگویید 0 یا 100 ما در دنیای سیاست صفر و صد نداریم.

روحانی ادامه داد: ما همیشه به دنبال مصالح و منافع کشور هستیم، هرچه در چارچوب منافع و مصالح کشور است در همان چارچوب حرکت می‌کنیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: امروز روزی نیست که سخنانی گفته شود که مردم ما نسبت به آینده امیدشان تضعیف شود. ما آینده بسیار خوبی خواهیم داشت. ملت ما در مسیر درست در حال حرکت هستند. ما در منطقه قدم‌های صحیح برداشتیم. ما در زمینه هسته‌ای قدم‌های بسیار درستی برداشته ‌ایم، هیچ جا اشکال نداشته.

وی اضافه کرد: البته در یک مذاکره در برابر قدرت‌های جهانی همیشه آدم به صددرصد نمی‌رسد اما به آنچه که مهم و اساسی بوده دست یافته‌ایم. ما صنعت هسته‌ای را از دست نداده‌ایم ما تحقیق و توسعه‌ای که اساس است در زمینه هسته‌ای داریم ادامه می‌دهیم. ما حق‌مان را بازپس گرفتیم. ما در برابر تهمت‌هایی که در برابرمان می‌زدند و پرونده‌هایی که درست کرده بودند پرونده‌ها را از بین بردیم. ما بسیاری از تحریم‌ها برداشتیم.

روحانی درمورد اظهارات روز گذشته رئیس‌جمهور آمریکا بیان داشت: روز گذشته که رئیس‌جمهور آمریکا صحبت می‌کند می‌گوید ما چکار کنیم اروپایی‌ها می‌گویند «ما منفعت داریم با ایران کار کنیم ما که کاری نمی‌توانیم کاری کنیم ما نتهایی روبروی ایران می‌ایستیم آخه این توافق هسته‌ای برای ما نفعی نداشته است، گفتند بوئینگ می‌خریم آن هم نفهمیدیم چه شد» شما لحن را ببینید، شما این بیان را ببینید از رئیس‌جمهور آمریکا نشان می‌دهد ملت آمریکا مسیر درست و راه درست را انتخاب کرده است.

رئیس‌جمهور بیان داشت: البته اساس برمبنای تلاش خودمان است،‌ ما تلاش کنیم جهاد کنیم، فداکاری کنیم‌،خدا هم ما را حمایت می‌کند و راه را نشانمان می‌دهد. برای موفقیت آینده‌مان تردید نداشته باشیم، تردید نداشته باشیم که وحدت یک ضرورت است و امید آینده یک ضرورت است و ما به راحتی می‌توانیم در برابر مشکلات بایستیم و از همه مشکلات به حول و قوه الهی عبور کنیم.

وی در پایان با درود به روح امام راحل بیان داشت: درود بر امامی که برای ما نابودی دیکتاتوری و استعمار آورد، امامی که برای ما خودباوری آورد، ایستادگی آورد، بردباری آورد و درود ما به روح فرزند برومندش حاج آقا مصطفی و همچنین حاج سیداحمد آقا و تمام کسانی که در راه انقلاب تلاش کردند. می‌دانیم که امام و بیت امام حق بزرگی بر گردان ما دارد و اگر کار حاج آقا مصطفی و حاج سیداحمد آقا نبود نمی‌توانستیم شاهد موفقیت‌ها باشیم.