به گزارش ندای گیلان،ارسلان زارع استاندار گیلان در اولین جلسه کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری استان گیلان با بیان اینکه موضوع اشتغال یکی از مهمترین دغدغه‌هایی است که همواره در نقطه توجه و چاره اندیشی مسئولان قرار دارد اظهار داشت:اسناد بالا دستی در کل کشور تکلیف کرده است که نرخ بیکاری باید تا پایان برنامه ششم کاهش پیدا کند.

وی با تصریح بر اینکه آخرین آماری که برای استان گیلان اعلام شده در تابستان سال 98 معادل 9.6 درصد است گفت:تابستان گذشته نسبت به تابستان قبل تر آن کاهش نرخ بیکاری را شاهد بوده ایم و سهم اشتغال ما افزایش پیدا کرده است که این نتیجه تسهیل گیری کارها است.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه بسیاری از افراد جویای کار  در استان گیلان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و تحصیلکرده ها هستند تاکید کرد: متقاضیان بانوی جویای کار در گیلان با توجه به اینکه  سهم خوبی در تحصیلات دانشگاهی داشته اند، از میانگین کشوری بیشتر است که حل این مشکل تلاش و کار ما را می طلبد.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه گیلان در بخش سرمایه گذاری جزو استان‌های پیشرو است افزود: با این وجود لازم است تا با رعایت قوانین و مقررات و صدور مجوزهای لازم، زمینه تسهیل امور برای سرمایه گذاری مهیا شود .

وی با بیان اینکه برای توسعه اشتغال باید به سمت تقویت کارآفرینی و حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی گام برداریم ،گفت: حمایت هر چه بیشتر از کارآفرینان بخش خصوصی بهترین و موثرترین راه برای رسیدن به توسعه پایدار است.

زارع خاطرنشان کرد: دولت و بخش خصوصی هرکدام به تنهایی و جداگانه قادر به حل مشکلات خود نیستند، بلکه باید در کنار هم و در سایه تعامل ها نسبت به رفع مشکلات اقدام کنند.

وی با اشاره به حدود ۲۰۰ طرح نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای ۷۰ درصد در گیلان که حجم سرمایه‌گذاری بالایی دارند ،گفت: اجرای این طرح ها بیش از سه هزار فرصتی شغلی ایجاد می کند ، از همین رو باید از سوی دستگاه های مرتبط برای رفع موانع این واحدها و ارائه راهکارهای عملی چاره اندیشی شود.

وی گفت: باید تلاش شود تا اشتغال استان به اشتغالی دائم،پایدار و تمام وقت تبدیل شود.

زارع با اشاره به محدودیت های قانونی در برخی از بخش ها،یادآور شد: محدودیت ها به معنای ممنوعیت نیست، به همین سبب باید در جهت توسعه فضای کسب و کار و کاهش چالش های حوزه سرمایه گذاری ، با تمکین از قانون در اجرای سیاست ها و اجرای فعالیت های توسعه محور با انعطاف بیشتری گام برداریم و راهکاری عملیاتی ارائه دهیم.

استاندار گیلان با تاکید بر لزوم آشنایی کامل مدیران با قوانین و مقررات بخش های مرتبط  و بیان اینکه  روند طولانی استعلام ها و نامه نگاری های اداری را موجب دلسردی سرمایه گذار و ناامیدی از اجرای طرح است، گفت: تامین امنیت سرمایه گذاری تلاشی موثر در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی به عنوان رهنمود مقام معظم رهبری است.