استاندار گیلان وضعیت آب کشاورزی گیلان را بحرانی اعلام کرد و افزود: مرخصی تمام مدیران کل، فرمانداران، بخشداران و … در استان لغو شده است

به گزارش ندای گیلان،  به نقل از فارس،نجفی پیش از ظهر امروز در جلسه شورای حفاظت از منابع گیلان با تاکید بر حضور قوی مدیران به منظور مدیریت آب کشاورزی در شهرستان‌ها اظهار کرد: تلاش میرآب‌ها، دهیاران، شوراهای اسلامی و … در مدیریت بحران خشکسالی شالیزارها حائز اهمیت است.

وی وضعیت آب کشاورزی گیلان را بحرانی اعلام کرد و افزود: مرخصی تمام مدیران کل، فرمانداران، بخشداران و … در استان لغو شده است.

نجفی با تاکید بر اینکه شرایط بحرانی گیلان باید به وزارتخانه‌ها اعلام شود، بیان کرد: اعتبارات مناسب برای مقابله با بحران خشکسالی باید به استان اختصاص داده شود.

استاندار گیلان نیم تا یک درصد از شالیزارهای استان را در معرض خطر خشکسالی خواند و تصریح کرد: گزارش‌ها نشان‌دهنده وجود بحران خشکسالی در شش هزار هکتار شالیزارها در گیلان است و می‌تواند به دو تا سه درصد افزایش پیدا کند و اگر دقت نداشته باشیم ممکن است در شش درصد از شالیزارها گسترش یابد و 20 هزار هکتار اراضی را در برگیرد.

وی از تصویب پرداخت 52 میلیارد تومان اعتبار تبصره 12 برای موارد حوادث غیرمترقبه گیلان در هیئت دولت خبر داد و گفت: دستور پرداخت اعتبارات مذکور به خزانه ابلاغ شده است.

نجفی پرداخت اعتبارات از طریق خزانه را دارای مشکلاتی دانست و خاطرنشان کرد: پرداخت 25 میلیارد تومان مطالبات چایکاران با پیگیری‌های انجام شده، برطرف شد و پول به حساب چایکاران واریز شده است.

استاندار گیلان بر تلاش تمام مدیران در اختصاص مصوبه 52 میلیارد تومانی دولت به استان تاکید کرد و یادآور شد: امروز دولت حساسیت ویژه‌ای در مورد آب دارد.

وی با بیان اینکه درک شرایط حاد گیلان در مرکز در گذشته وجود نداشت، اظهار کرد: امروز دولت حساسیت ویژه‌ای به آب کشاورزی در استان دارد.

نجفی خواستار مشخص شدن شرایط آبی سد سفیدرود بالادست شد و بیان کرد: اصلاح مصرف آب توسط شالیکاران مورد تاکید مدیران دستگاه‌های اجرایی گیلان است.

استاندار گیلان از برگزاری جلسه شورای آب دو مرتبه در ماه در استان خبر داد و افزود: بعضی از شهرستان‌ها در تامین آب از رودخانه‌ها با مشکل مواجه هستند.

وی بر تجهیز پمپ‌های آب کشاورزی تاکید کرد و گفت: امکان گسترش خشکسالی شالیزارهای استان تا 10 درصد وجود دارد و مدیران باید در مدیریت این وضعیت اهتمام لازم را داشته باشند.