رئیس اداره محیط زیست شهرستان آستانه‌اشرفیه از کشف لاشه ۲ قلاده فُک خزری در سواحل لله وجه‌سر و عسگرآباد شهرستان بندرکیاشهر خبر داد.

به گزارش ندای گیلان از آستانه اشرفیه، رضا زمانی دلیل مرگ این ۲ فک خزری را نامعلوم عنوان کرد و افزود: اهالی منطقه لاشه این ۲ فک را به فاصله یک کیلومتر از یکدیگر پیدا کردند، ضمن آنکه با حضور کارشناسان محیط زیست و انجام تست های بایومتری علت مرگ آنها در دست بررسی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه هیچ گونه علایم ضرب و جرح بر روی لاشه های این فک‌ها مشاهده نشدهاست، اظهار داشت: فک کاسپین یا فک خزری تنها پستاندار دریای کاسپین است که در خطر انقراض قرار دارد.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان آستانه اشرفیه گفت: گیر افتادن در تورهای ماهیگیری، آلودگی‌های محیط زیست، برخورد با قایق‌ها، کشتار عمدی، شکار، ورود گونه مهاجم شانه دار خزری و کاهش ذخایر کیلکا به عنوان مهمترین منبع غذایی این جانور از مهمترین عوامل موثر در کاهش فک های خزری است.

زمانی با تاکید بر حفاظت از فک‌های خزری ادامه داد: از تمامی مردم منطقه تقاضا می شود در صورت مشاهده فک های خزری زنده و یا لاشه این حیوان موارد را به اداره محیط زیست اطلاع دهند.