شهردار رشت از پیشرفت فیزیکی ۴۵ درصدی لایروبی آب بندان عینک رشت خبر داد و اذعان کرد: با اتمام عملیات لایروبی پهنه شماره ۳ به میزان ۱/۱ متر عمق آب بندان عینک افزایش می‌یابد و به طور میانگین به نزدیک ۴ متر خواهد رسید.

به گزارش ندای گیلان از رشت،رحیم شوقی در بازدید از لایروبی پهنه شماره ۳ تالاب عینک به همراه کریمی کرنق رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورا با بیان اینکه پس از انعقاد قرارداد شرکت آب منطقه‌ای گیلان با شهرداری فاز احیای آب بندان عینک رشت آغاز شد، تصریح کرد: تالاب عینک شامل ۴ پهنه به وسعت ۳۲ هکتار می‌باشد که پهنه ۳ به وسعت ۸.۴ هکتار در طول سالیان گذشته لایروبی نشده بود.

شوقی به تدوین سند راهبردی احیای آب بندان عینک رشت اشاره کرد و گفت: سند مذکور با محوریت مطالعه، ساماندهی و باز زنده‌سازی آب بندان عینک تدوین شده است و در این راستا لایروبی پهنه سوم در دستور کار قرار گرفت که عملیات لایروبی از ابتدای تیر ماه اغاز شده و طی ماه‌های آینده به اتمام می‌رسد.

وی از پیشرفت فیزیکی ۴۵ درصدی لایروبی آب بندان عینک رشت خبر داد و اذعان کرد: با اتمام عملیات لایروبی پهنه شماره ۳ به میزان ۱/۱ متر عمق آب بندان عینک افزایش می‌یابد و به طور میانگین به نزدیک ۴ متر خواهد رسید.

شهردار رشت با اشاره به اینکه افزایش حجم آبگیری آب بندان و تامین حداقل نیاز جهت پایداری اکوسیستم آبی از مزایای لایروبی آب بندان عینک رشت است، خاطرنشان کرد: رفع آلودگی‌های زیست محیطی، بازگشت به شرایط طبیعی گذشته و جوان‌سازی آب بندان و همچنین احیای تنوع گونه‌های بومی و افزایش بردباری این گونه‌ها از دیگر مزایای لایروبی آب بندان عینک رشت است.

شوقی، بازوسازی را از جمله برنامه‌ها برای باز زنده‌سازی تالاب عینک رشت ذکر کرد و یادآور شد: مسیر پیاده راه و دوچرخه سواری برای اطراف آب بندان عینک پیش بینی شده و این امر موجب ایجاد مسیرهای گردشگری و حفاظت اراضی پیرامون در مقابل جریان‌های سیلابی می‌شود ضمن اینکه حفظ منابع آبی، جلوگیری از هدر رفت آب و کنترل پساب را به همراه دارد.

آب بندان عینک با چشمه‌های زیرزمینی و ۳۲ هکتار وسعت بزرگ‌ترین تالاب درون شهری گیلان محسوب می‌شود.

این آب بندان دارای چهار پهنه اصلی و یک پهنه کوچک است که از شرق به تقاطع غیر همسطح شهدای گمنام، از شمال به بلوار شهید افتخاری، از جنوب به پارک دانشجو و مناطق مسکونی غیر مجاز و از غرب به شرکت دخانیات رشت منتهی می‌شود.