ضدونقیض‌گویی درباره زمان فیلتر تلگرام/ ورود اطلاعات سپاه به بحث فیلترینگ؟/ سروش ۵ میلیون کاربر دارد سیدحسین نقوی حسینی در توضیح جلسه صبح امروز فراکسیون نمایندگان ولایی با مسئولان اطلاعات سپاه در حوزه فضای مجازی گفت: مسئولان اطلاعات سپاه در حوزه فضای مجازی گزارش مفصلی از وضعیت، شرایط، اهداف و برنامه‌های فضای مجازی ارائه کردند. […]

ضدونقیض‌گویی درباره زمان فیلتر تلگرام/ ورود اطلاعات سپاه به بحث فیلترینگ؟/ سروش ۵ میلیون کاربر دارد

سیدحسین نقوی حسینی در توضیح جلسه صبح امروز فراکسیون نمایندگان ولایی با مسئولان اطلاعات سپاه در حوزه فضای مجازی گفت: مسئولان اطلاعات سپاه در حوزه فضای مجازی گزارش مفصلی از وضعیت، شرایط، اهداف و برنامه‌های فضای مجازی ارائه کردند. از جمله اینکه پیام رسان های خارجی فقط نقش ارتباطی را ایفا نمی کنند بلکه با استفاده از کانالها نقش رسانه‌ای دارند. به عبارت دیگر تلگرام و فضای مجازی در هیچ کشوری به اندازه کشور ما رها نیست.طبق مطالب مطرح شده در این جلسه نظام سلطه برای کشور ما برنامه دارد و هدفمند پیش می‌رود چون فضای مجازی در کشور ما مثل سایر کشورها نیست.

به گفته نقوی حسینی ۵۰ درصد کاربران تلگرام ایرانی هستند لذا از آنجا که اغلب کشورها کاملا مسلط بر تلگرام هستند انتظار می‌رود مراجع ذیربط در حوزه فضای مجازی کشور به وظیفه انقلابی، شرعی و ملی خود عمل کنند. فضای مجازی در خدمت آمریکا و رژیم صهیونیستی است و مردم را باید از چنگ آنها نجات داد.ایجاد شبکه ملی فضای مجازی و حمایت و تقویت پیام رسانهای داخلی در راس فعالیتهای دولت قرار گرفته، وزارت ارتباطات در این زمینه مسئول اجرای موارد ابلاغ شده است که به صورت جدی ورود پیدا کرده است.

نقوی حسینی با اشاره به موارد دیگر مطرح شده در این جلسه گفت: در این جلسه بیان شد پیام‌رسان‌های داخلی در حال تغییر و تحولات خوبی هستند و به زودی سامان پیدا می کنند لذا با رفع مشکلات و موانع می توانند پاسخگوی همه نیازهای داخلی باشند. پنج پیام رسان داخلی تا آخر فروردین به حدی خواهند رسید که در صورت حذف پیام رسان های خارجی هیچ مشکلی در فضای کسب و کار، اشتغال در فضای مجازی و فعالیتهای ارتباطی ایجاد نخواهد شد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: براساس مطالب بیان شده در این جلسه دستگاه ها و نهادها نیز در حال انتقال کلیه خدمات و فعالیتهای خود به پیام رسانهای داخلی هستند. همچنین اغلب کشورها همچون روسیه، اندونزی، مالزی و پاکستان برخورد قاطع و جدی با تگلرام داشته چون تلگرام در آن کشورها رها بوده است. اینکه گفته می شود پیام رسانهای داخلی دارای امنیت نیستند، کذب محض است و واقعیت ندارد. امروز انتقال از پیام رسانهای خارجی به پیام رسانهای داخلی مطالبه عمومی است.

سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی در پایان تاکید کرد: یکی از وجوه مهم و نگران کننده تهدیدات اقتصادی و خسارات احتمالی آن در فضای مجازی و پیام رسانهای خارجی است. اگر روند فعالیتهای اقتصادی در پیام رسانهای خارجی به این شیوه ادامه پیدا کند، اتفاق موسسات مالی-پولی در حوزه فعالیتهای اقتصادی فضای مجازی رخ خواهد داد. سوال این است که در آن صورت چه کسی پاسخگو خواهد بود؟

“سروش” ۵ میلیون کاربر دارد

تسنیم نوشت: سید جواد ابطحی عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه امروز(سه شنبه 21 فروردین) فراکسیون نمایندگان ولایی گفت: بررسی فیلترینگ شبکه‌های مجازی و تقویت شبکه‌های داخلی در دستورکار این جلسه قرار داشت و این مسئولان گزارشی از روند اقداماتی که تاکنون در این زمینه انجام شده و همچنین اجرای دستور‌العمل‌هایی که پیش از این از سوی رئیس‌جمهور و دبیر شورای عالی فضای مجازی داده شده بود، به اعضای فراکسیون ارائه دادند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با بیان اینکه باید پیام‌رسان‌های داخلی تقویت، رفع اشکال و مشوق‌هایی برای کاربران در نظر گرفته شود، ادامه داد: با بارگزاری شبکه‌های داخلی از سوی بانک‌ها، ادارات و نهاد‌های مختلف، شاهد کوچ طبیعی از شبکه‌های پیام‌رسان خارجی به شبکه‌های داخلی خواهیم بود. هماهنگی‌های خوبی در زمینه‌های فوق صورت گرفته است،با توجه به دستور صریحی که رئیس‌جمهور درباره پیگیری انسداد برخی از شبکه‌های مجازی داده است، انشاالله این موضوع حل خواهد شد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا رئیس‌جمهور دستور انسداد شبکه‌های مجازی را صادر کرده‌ است؟ اظهار داشت: آقای رئیس‌جمهور در پی اغتشاشات دی ماه سال گذشته و سوء‌استفاده وسیع دشمنان از اغتشاشات و هدایت آن، دستوراتی را به وزیر ارتباطات داده که به نظر من مفهوم این دستورات این است که با تقویت شبکه‌های داخلی شبکه‌های خارجی مسدود شود.

ابطحی در پاسخ به این پرسش که شبکه‌های خارجی چه زمانی مسدود می‌شوند، تصریح کرد: در این جلسه درباره زمان مسدود شدن برخی از شبکه‌های اجتماعی خارجی بحثی مطرح نشد، اما پیش از این، مباحثی مطرح شده بود که تا پایان فروردین 97 برخی از پیام‌رسان‌ها فیلتر خواهند شد، اما تاکنون تاریخ مشخصی قید نشده است.

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس با بیان اینکه چند پیام‌رسان داخلی در حال فعالیت هستند، تصریح کرد: تعداد کاربران پیام‌رسان سروش به مرز 5 میلیون رسیده است و پیام‌رسان‌های دیگری مانند ای‌گپ، ویسپی و ایتا نیز در حال فعالیت هستند که مردم می‌توانند با توجه به خدمات و نیاز‌های خود کاربر هر یک از این پیام‌رسان‌های داخلی شوند.

27214